Recenze Anycom Blue Printer PM-400: Tiskněte na libovolné tiskárně přes Bluetooth

  1:00aktualizováno  1:00
Adaptér Bluetooth pro tiskárny s paralelním rozhraním nebo USB může efektivně zamezit kabelovému chaosu a povýšit vaši stávající i novou tiskárnu na síťovou a bezdrátovou. Recenzi takového dílka jsme pro vás připravili - v testu tiskne bez drátů, až na vzdálenost 100 metrů.

Díky společnosti KOBE vám můžeme představit Bluetooth kompatibilní adaptér, který umožňuje bezdrátově přenášet data do tiskáren s paralelním rozhraním nebo portem USB. ANYCOM Blue Print Adapter PM-400 je zatím nejnovější verze Bluetooth modulu modelové řady PM a s jeho pomocí se můžete zbavit kabelů a výrazně si usnadnit přístup k prakticky libovolné tiskárně.

Adaptér je typu Class 1 (v rámci specifikací Bluetooth v1.1) a díky svému výkonu může teoreticky fungovat až na vzdálenost 100 metrů. Výhodou této nové verze adaptéru je především podpora dvou odlišných a pro komunikaci s tiskárnou nezbytných Bluetooth profilů HCRP (Hardcopy Cable Replacement Profile) využívaném právě pro účely přenosu dat do tiskového zařízení a profilu SPP, což je zjednodušený tiskový protokol. Dalšími podporovanými protokoly jsou GAP a SDP. Adaptér vyžaduje externí napájení, příslušný AC adaptér je pochopitelně součástí dodávky.

Na zadní částí adaptéru je konektor pro paralelní rozhraní tiskárny (IEEE 1284), na boku je pak port USB pro připojení tiskárny komunikující přes tento typ rozhraní. Tři indikační LED diody (zelená, modrá a oranžová) signalizují aktuální stav adaptéru a jeho komunikačních funkcí. Vedle konektoru pro napájení je ještě malý otvor s tlakovým spínačem pro vyresetování adaptéru - resetování stavu Bluetooth modulu a jeho paměti není ale obvykle zapotřebí.


Software dodávaný k modulu a podrobné elektronické PDF manuály jsou rozděleny na několik částí. Drivery a tiskový program jsou běžně k dispozici pro Windows a kapesní počítače s operačním systémem Windows CE (Pocket PC/Windows Mobile) a Palm OS. Adaptér samozřejmě funguje i v prostředí Mac OS X 10.3.2 a novějších verzích (potřebovat ale budete Bluetooth Update 1.5+), na Macu jsem ho ale neměl možnost vyzkoušet.

Po nainstalování dodávaných je zapotřebí adaptér PM-400 nejprve zkonfigurovat a "začlenit" ho do případné Bluetooth sítě. Adaptérů PM-400 totiž můžete mít víc než jeden a můžete tak bezdrátově posílat data i na více tiskáren. Pokud používáte Windows XP SP1/SP2, budete muset při konfiguraci PM-400 zřejmě nejprve vyřadit Bluetooth Windows drivery vašeho Bluetooth adaptéru (například interní Bluetooth modul, USB či PCMCIA adaptér), pokud tedy něco takového vůbec používáte - s microsoftími drivery ve Windows XP SP1/SP2 totiž nelze konfiguraci adaptéru PM-400 provést. Provádí se to jednoduchou aktualizací ovladačů vašeho Widcomm kompatibilního adaptéru, na který "napasujete" potřebné info soubory Widcomm ovladačů. U adaptérů používajících jiný software než Widcomm nelze zaručit, že to bude fungovat a musíte se spoléhat na ovladače dodávané k danému adaptéru. Poté stačí adaptér PM-400 "nakonfigurovat" pomocí dodávané utility a vrátit zpátky původní ovladače vašeho Bluetooth modulu. Pro pořádek ještě připomínám, že manipulace s drivery nemá nic společného s firmware adaptéru ANYCOM PM-400, ten funguje zcela nezávisle přes příslušné Bluetooth profily (viz úvod a technické specifikace adaptéru), který musí váš USB, PCMCIA či interní adaptér v notebooku podporovat.


Spárování adaptéru PM-400 s jiným Bluetooth modulem v notebooku či desktopu je už triviální a není na něm nic zvláštního. Screenshot je z konfiguračního rozhraní Bluetooth adaptéru ANYCOM USB-120, jehož samostatnou recenzi rovněž najdete na našem serveru. Funkci ANYCOM Blue Print Adapteru PM-400 jsem nezkoušel ve spojení s Pocket PC ani s kapesními počítači s Palm OS, pro které dostanete k adaptéru software PrintBoy.


U některých tiskáren a operačních systémů nemusí vše fungovat na první pokus a nezbývá než si trochu zaexperimentovat. Týká se to například některých modelů tiskáren Canon a HP DeskJet (určitě ale i některých dalších) a případů, když se snažíte tisknout přes Bluetooth Stack Windows XP. Řešením je vypnutí obousměrné komunikaci portu (platí zřejmě i pro jiné OS než Windows - netestováno), který využívá Bluetooth driver.


Závěrem už jen stručně. ANYCOM Blue Print Adapter PM-400 je šikovné zařízení, které můžete navýšit komunikační schopnosti téměř jakékoliv tiskárny vybavené paralelní rozhraním nebo portem USB. Externí napájení je vzhledem k funkci a dosahu adaptéru prakticky nezbytné, na rozdíl od kabelů k tiskárně se ale kabelem od adaptéru nemusíte zabývat vícekrát než jednou při instalaci samotného adaptéru. U většiny Widcomm kompatibilních USB či PCMCIA adaptérů pro notebooky a desktopy by neměl být problém ani s konfigurací adaptéru PM-400 pro Bluetooth síť. Interní Bluetooth moduly v notebooku jsem s PM-400 neměl možnost vyzkoušet, opět ale platí, že všechny Widcomm kompatibilní Bluetooth moduly by měly s PM-400 komunikovat bez problémů. Cena adaptéru je 2 570 Kč bez DPH (3 058 Kč s DPH).


ANYCOM Blue Print Adapter PM-400 - technické parametry:

Application:
Interface:
Bluetooth Profile:
Antenna:
Distance:
Bluetooth Specification:
Chipset:
Data Transfer Rate:
Transmitting Power:
Sensitivity:
Frequency Range:
Powered:
USB Connector:
USB Port:
Parallel Connector:
Security:LEDs:
Dimensions (HxBxT):
Weight:
Temperature Range:
Approvals:
Package content:
   Bluetooth Printing
USB 1.1 and parallel Port (IEE1284)
GAP, SDP, HCRP, SPP
Integrated
Up to 100m (330 feet)
Bluetooth 1.1
CSR BC02
Up to 1 Mbps gross
13 dBm, Class 1
<-88 dBm at < 0.1% BER
FHSS/2,402-2,480 GHz
With power supply, 7,5 Volt, 300 mA
USB 1.1 type A female
Supports USB printer class
Standard Printer Port IEEE1284
Secure Access and dedicated communication with password and device specific PIN-Code, 128 bit Encryption conforming to the Bluetooth® specification, Changeable device name
3 LEDs for Power, Bluetooth and Data transfer
80 x 60 x 21 mm
61 grams
0°C to 60°C operation, -10°C to 70°C storage
CE, FCC
ANYCOM Printer Adapter, power supply, Utility CD, printed multilingual Quick Start guide


ANYCOM Blue Print Adapter PM-400 zapůjčila společnost KOBE.

Luboš Němec   

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Podílel se na revolučním objevu. Teď se bojí, jak ho veřejnost přijme

Samuel Sternberg se podílel na objevu nástroje na editaci genu (CRISPR)

Geneticky modifikované děti jsou nezodpovědný, hloupý experiment, myslí si Samuel Sternberg. Americký genetik, který se...

Další z rubriky

Notebooky Toshiba se vrací. Jmenují se Dynabook a vyrábí je Sharp

Dynabook

Nabídka na českém trhu se opět rozroste o zajímavé notebooky pro náročnější uživatele. Místo značky Toshiba na nich...

Výkon vzrostl, hmotnost nikoli. Nový Swift 5 sází na dedikovanou grafiku

Acer Swift 5

Notebook Acer Swift 5 má stále hmotnost pod jeden kilogram, nově jej však můžete mít s výkonnějším grafickým čipem...

Aktualizujte si ovladače ke grafickým kartám Nvidia, obsahují chybu

Logo Nvidia

Bezpečnostní odborníci varují před chybami ve starších ovladačích Nvidia. Ty mohou vést až k úniku dat a ke spuštění...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz