Recenze Anycom Blue Printer PM-400: Tiskněte na libovolné tiskárně přes Bluetooth

  1:00aktualizováno  1:00
Adaptér Bluetooth pro tiskárny s paralelním rozhraním nebo USB může efektivně zamezit kabelovému chaosu a povýšit vaši stávající i novou tiskárnu na síťovou a bezdrátovou. Recenzi takového dílka jsme pro vás připravili - v testu tiskne bez drátů, až na vzdálenost 100 metrů.

Díky společnosti KOBE vám můžeme představit Bluetooth kompatibilní adaptér, který umožňuje bezdrátově přenášet data do tiskáren s paralelním rozhraním nebo portem USB. ANYCOM Blue Print Adapter PM-400 je zatím nejnovější verze Bluetooth modulu modelové řady PM a s jeho pomocí se můžete zbavit kabelů a výrazně si usnadnit přístup k prakticky libovolné tiskárně.

Adaptér je typu Class 1 (v rámci specifikací Bluetooth v1.1) a díky svému výkonu může teoreticky fungovat až na vzdálenost 100 metrů. Výhodou této nové verze adaptéru je především podpora dvou odlišných a pro komunikaci s tiskárnou nezbytných Bluetooth profilů HCRP (Hardcopy Cable Replacement Profile) využívaném právě pro účely přenosu dat do tiskového zařízení a profilu SPP, což je zjednodušený tiskový protokol. Dalšími podporovanými protokoly jsou GAP a SDP. Adaptér vyžaduje externí napájení, příslušný AC adaptér je pochopitelně součástí dodávky.

Na zadní částí adaptéru je konektor pro paralelní rozhraní tiskárny (IEEE 1284), na boku je pak port USB pro připojení tiskárny komunikující přes tento typ rozhraní. Tři indikační LED diody (zelená, modrá a oranžová) signalizují aktuální stav adaptéru a jeho komunikačních funkcí. Vedle konektoru pro napájení je ještě malý otvor s tlakovým spínačem pro vyresetování adaptéru - resetování stavu Bluetooth modulu a jeho paměti není ale obvykle zapotřebí.


Software dodávaný k modulu a podrobné elektronické PDF manuály jsou rozděleny na několik částí. Drivery a tiskový program jsou běžně k dispozici pro Windows a kapesní počítače s operačním systémem Windows CE (Pocket PC/Windows Mobile) a Palm OS. Adaptér samozřejmě funguje i v prostředí Mac OS X 10.3.2 a novějších verzích (potřebovat ale budete Bluetooth Update 1.5+), na Macu jsem ho ale neměl možnost vyzkoušet.

Po nainstalování dodávaných je zapotřebí adaptér PM-400 nejprve zkonfigurovat a "začlenit" ho do případné Bluetooth sítě. Adaptérů PM-400 totiž můžete mít víc než jeden a můžete tak bezdrátově posílat data i na více tiskáren. Pokud používáte Windows XP SP1/SP2, budete muset při konfiguraci PM-400 zřejmě nejprve vyřadit Bluetooth Windows drivery vašeho Bluetooth adaptéru (například interní Bluetooth modul, USB či PCMCIA adaptér), pokud tedy něco takového vůbec používáte - s microsoftími drivery ve Windows XP SP1/SP2 totiž nelze konfiguraci adaptéru PM-400 provést. Provádí se to jednoduchou aktualizací ovladačů vašeho Widcomm kompatibilního adaptéru, na který "napasujete" potřebné info soubory Widcomm ovladačů. U adaptérů používajících jiný software než Widcomm nelze zaručit, že to bude fungovat a musíte se spoléhat na ovladače dodávané k danému adaptéru. Poté stačí adaptér PM-400 "nakonfigurovat" pomocí dodávané utility a vrátit zpátky původní ovladače vašeho Bluetooth modulu. Pro pořádek ještě připomínám, že manipulace s drivery nemá nic společného s firmware adaptéru ANYCOM PM-400, ten funguje zcela nezávisle přes příslušné Bluetooth profily (viz úvod a technické specifikace adaptéru), který musí váš USB, PCMCIA či interní adaptér v notebooku podporovat.


Spárování adaptéru PM-400 s jiným Bluetooth modulem v notebooku či desktopu je už triviální a není na něm nic zvláštního. Screenshot je z konfiguračního rozhraní Bluetooth adaptéru ANYCOM USB-120, jehož samostatnou recenzi rovněž najdete na našem serveru. Funkci ANYCOM Blue Print Adapteru PM-400 jsem nezkoušel ve spojení s Pocket PC ani s kapesními počítači s Palm OS, pro které dostanete k adaptéru software PrintBoy.


U některých tiskáren a operačních systémů nemusí vše fungovat na první pokus a nezbývá než si trochu zaexperimentovat. Týká se to například některých modelů tiskáren Canon a HP DeskJet (určitě ale i některých dalších) a případů, když se snažíte tisknout přes Bluetooth Stack Windows XP. Řešením je vypnutí obousměrné komunikaci portu (platí zřejmě i pro jiné OS než Windows - netestováno), který využívá Bluetooth driver.


Závěrem už jen stručně. ANYCOM Blue Print Adapter PM-400 je šikovné zařízení, které můžete navýšit komunikační schopnosti téměř jakékoliv tiskárny vybavené paralelní rozhraním nebo portem USB. Externí napájení je vzhledem k funkci a dosahu adaptéru prakticky nezbytné, na rozdíl od kabelů k tiskárně se ale kabelem od adaptéru nemusíte zabývat vícekrát než jednou při instalaci samotného adaptéru. U většiny Widcomm kompatibilních USB či PCMCIA adaptérů pro notebooky a desktopy by neměl být problém ani s konfigurací adaptéru PM-400 pro Bluetooth síť. Interní Bluetooth moduly v notebooku jsem s PM-400 neměl možnost vyzkoušet, opět ale platí, že všechny Widcomm kompatibilní Bluetooth moduly by měly s PM-400 komunikovat bez problémů. Cena adaptéru je 2 570 Kč bez DPH (3 058 Kč s DPH).


ANYCOM Blue Print Adapter PM-400 - technické parametry:

Application:
Interface:
Bluetooth Profile:
Antenna:
Distance:
Bluetooth Specification:
Chipset:
Data Transfer Rate:
Transmitting Power:
Sensitivity:
Frequency Range:
Powered:
USB Connector:
USB Port:
Parallel Connector:
Security:LEDs:
Dimensions (HxBxT):
Weight:
Temperature Range:
Approvals:
Package content:
   Bluetooth Printing
USB 1.1 and parallel Port (IEE1284)
GAP, SDP, HCRP, SPP
Integrated
Up to 100m (330 feet)
Bluetooth 1.1
CSR BC02
Up to 1 Mbps gross
13 dBm, Class 1
<-88 dBm at < 0.1% BER
FHSS/2,402-2,480 GHz
With power supply, 7,5 Volt, 300 mA
USB 1.1 type A female
Supports USB printer class
Standard Printer Port IEEE1284
Secure Access and dedicated communication with password and device specific PIN-Code, 128 bit Encryption conforming to the Bluetooth® specification, Changeable device name
3 LEDs for Power, Bluetooth and Data transfer
80 x 60 x 21 mm
61 grams
0°C to 60°C operation, -10°C to 70°C storage
CE, FCC
ANYCOM Printer Adapter, power supply, Utility CD, printed multilingual Quick Start guide


ANYCOM Blue Print Adapter PM-400 zapůjčila společnost KOBE.

Luboš Němec   

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Applu se přehřívají baterie u notebooků. Už je i foto spáleného modelu

Ilustrační snímek

Apple svolává patnáctipalcové MacBooky Pro z let 2015 až 2017. Může se u nich přehřívat baterka do té míry, že vzniká...

Google končí s tablety, chce se soustředit na notebooky

Google Pixel Slate s doplňkovou klávesnicí v obalu

Google již patrně nepředstaví žádný nový tablet. Uživatelé se tak budou muset spokojit s produkty jiných tvůrců, kteří...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz