Jednička, Vítr a Eee. Ne, neděláme si legraci. Přesně tak se totiž jmenují nová zařízení, o kterých se vás budou výrobci snažit přesvědčit, jak moc je potřebujete. Jejich celá jména v originále zní Asus Eee, Acer Aspire One a MSI Wind. Maličké notebooky, rozměry srovnatelné s diářem formátu A5, jsou lehké a úsporné. Co všechno umějí a co od nich naopak čekat nemůžete?
Jsou skvělé na cestování. Protože tehdy se každý gram a centimetr počítá. Je rozdíl vozit s sebou dvou- až čtyřkilový počítač, nebo ten, který váží ani ne kilo. Malý přenosný počítač se bez potíží vejde do běžné tašky či větší dámské kabelky. A jeho cena nepřesáhne deset tisíc korun.
Přitom jde o plnohodnotný počítač. Můžete do něj instalovat běžné programy, hrát na něm hry nebo pracovat. Nečekejte komfort, ale nepohodlí při práci je dáno spíše malými rozměry než tím, že by počítač něco neuměl. Tedy s výjimkou přehrávání CD nebo DVD, neboť diskovou mechaniku nemá.
Ze tří modelů jsme měli k dispozici pouze Asus Eee 900. Acer Aspire One je zatím k dispozici v předvýrobním vzorku a finální produkt přijde na trh v červenci, podobně také MSI Wind.
Všechna jmenovaná zařízení nejde řadit do kategorie notebooků, jde o samostatnou kategorii MID (Mobile Internet Device), podobně jako mají své kategorie UMPC nebo PDA. |
První dojmy - stejné programy jako u velkých počítačů
Je roztomilý, pomyslíte si hned, jak přístroj vybalíte. Eee vypadá jako přístroj pro děti, ale vzhled pouze mate, protože hračka to rozhodně není. Samozřejmě, monitor má jen sedm palců a také klávesnice je na dospělé, zejména mužské prsty trochu malá, a proto se k psaní všemi deseti nehodí, ale jinak počítač umí přesně to, co většina lidí potřebuje a skutečně využije. Můžete na něm psát texty, spočítat tabulku a podívat se na internet. Mezitím si můžete zahrát hry, přečíst si maily nebo si poklábosit přes ICQ či Skype. Všechny tyhle programy v počítači najdete.
Asus Eee bude k mání buď s předinstalovanou verzí Linuxu, nebo s operačním systémem Windows XP. V testovaném přístroji byl Linux zatím pouze v anglické verzi, později bude ke koupi s oběma operačními systémy v češtině. Přibýt by měla i česká klávesnice.
Linuxu se přitom netřeba bát, dokážete v něm to samé co ve Windows. S Linuxem přitom v zařízení delší dobu vydrží baterie a navíc zabírá méně místa v paměti. Tu totiž Eee nemá extra velkou. Současný model má 20 GB flash paměti, což je relativně málo ve srovnání se současnými notebooky s 16x větším diskem. Velikost paměti je daň za to, že Eee vůbec nemá klasický pevný disk. Přitom musí kromě operačního systému pojmout i vaše dokumenty. Z toho je zřejmé, že k ukládání množství hudby nebo fotek a videí se skutečně nehodí.
Notebook pro síť
Nemusí to však vadit, pokud umíte dobře zacházet s webem. Pro malé notebooky se ostatně vžívá označení netbooky, tedy notebooky na internet, k němuž se dají snadno připojit, ať už bezdrátově nebo kabelem. Jejich výrobci vycházejí z toho, že spousta lidí dnes pracuje na internetu a na počítači tak nepotřebují tolik místa na data, protože je mají uložená přímo na webu a dostanou se k nim odkudkoli, kde se mohou připojit.
Chcete poslat mail? Připojíte se na Klikni, Gmail nebo Seznam. Potřebujete napsat text? Jsou tady Dokumenty Google, Windows Live Spaces. Podívat se na fotografie? Stačí použít odkaz na vlastní či kamarádovo webové album.
Už nejde jen o pokusy pro nadšence. Pokusy udělat dobrý přenosný počítač už tady párkrát byly, ale velký úspěch nezaznamenaly. Přístroje sice byly zajímavé, ale ne natolik, aby se rozšířily mimo okruh nadšenců. Dosavadní počítače do dlaně, jako třeba Palm nebo kdysi Psion, jsou sice příjemně malé, ale práce na nich moc neuděláte a prohlížení internetových stránek nebo čtení textů je spíše utrpením. Klasické notebooky mají sice pěkný displej, ale kvůli velikosti a hmotnosti se přece jenom dost pronesou. Odlehčené notebooky pak zase stojí spoustu peněz, a i tak jsou to poměrně velká zařízení. Lehoučké notebooky jsou naopak pro běžné nošení ideální.
Nové netbooky se na trhu objevily přibližně před rokem a z počátku o ně byl tak velký zájem, že výrobce nedokázal uspokojit poptávku. Dnes na trh pomalu přichází druhá generace. Kromě modelové řady Asus Eee 900, kterou jsme měli v ruce a která na český trh dorazí v srpnu, výrobce chystá modernější řadu 901. Ta by měla mimo jiné vydržet pracovat na baterii až sedm hodin místo současných tří.
Velkou výhodou všech chystaných netbooků je nízká spotřeba.
Používají vesměs procesor Atom od Intelu, který má zlepšené chlazení a spotřebu. Nejen že při běžném provozu téměř nepotřebuje větrák, ale jeho spotřeba je asi 2 až 4 W. Běžné procesory pro stolní počítače dnes spotřebují deset- i vícekrát tolik a procesory pro notebooky jsou také minimálně dvakrát náročnější, někde se však úspora musí projevit. Nízká spotřeba je vyvážena výkonem, který se klasickým procesorům s vyšší spotřebou nevyrovná. Ale při běžné práci s netbooky to vůbec nemusí vadit, protože na tu je rychlost dostačující.
Které modely budou letos dostupné
Asus Eee 900 Linux | Asus Eee 901 Linux |
|
|
Acer Aspire One | MSI Wind Linux |
|
|