Pojďte s námi vybírat notebook - X. - Rozšiřitelnost a konektivita

PCMCIA a PC Card - rozhraní, která neztrácejí na významu: stolní počítače vděčí za svůj úspěch snadnému rozšiřování a výrobci notebooků to pochopili téměř stejně rychle. Jenže notebook nemá tolik prostoru - a přesto je schopen uspokojit většinu přání? Ale

Část desátá - rozšiřitelnost a konektivita

PCMCIA a PC Card - rozhraní neztrácející na významu

Stolní počítače vděčí za svůj úspěch snadnému rozšiřování - prostě se zasune nová PCI karta do slotu, utáhne šroubek a nainstaluje nový ovladač. Notebooky získaly díky PCMCIA rozhraní ekvivalent ještě o to jednodušší, že klidně oželíte při instalaci rozšiřovacích karet šroubovák. Prostě zasunete a jedete - nepotřebujete její služby, vysunete kartu a máte slot volný pro jinou kartu, či prázdný a nespotřebovávající energii.

S růstem výkonu procesorů bylo nutné inovovat i PCMCIA rozhraní - dříve 16ti bitová sběrnice tak dostala do vínku stejně jako PCI 32ti bitovou cestu, a další speciality jako Zoomed Video port, jakousi zkratku mezi jedním ze slotů a výstupem na obrazovku - karta zasunutá ve slotu se Zoomed Video podporou může efektivněji a rychleji oslovovat grafický systém.

V zásadě rozlišujeme dva typy karet - PCMCIA typ II a dvojnásobně vysoký typ III: v minulosti aktuálnější typ III ztrácí na významu, miniaturizace pokročila natolik, že valná většina karet vystačí se standardní výškou slotu typu II. Běžné uspořádání dvou slotů typu II nad sebou, které lze využít jako jeden slot III, však již není stoprocentním standardem. Někteří výrobci notebooků často z prostorových důvodů vybavují notebook pouze jedním slotem typu II, či dvěma sloty, které však nejsou nad sebou - tudíž nenabízí dostatek prostoru pro "tlustší" karty typu III.

Při koupi notebooku nemusíte klást na umístění slotů až takový důraz - rozhodující je počet, ne umístění, protože skutečně rozšířených karet typu III je pomálu (možná by stačily prsty jedné ruky) a štíhlá "dvojka" naprosto převládá. Více by Vás měl zajímat počet slotů především pokud není v notebooku integrován modem a síť, pak budete PCMCIA slot téměř s jistotou potřebovat - dva je příjemný standard, jeden je spíše (nedostatkem prostoru či lácí) akceptovaná nutnost.

Takovým kompromisem jsou též některé (levnější) notebooky, u nichž výrobci z důvodů cenových, ne prostorových, integrovali pouze jedno PCMCIA rozhraní, samotný slot je však dostatečně vysoký, aby pojmul i karty typu III - dvě karty typu II současně však v takovémto notebooku prostě nepoužijete, protože uvnitř chybí druhý konektor - něco za něco: výměna druhého rozšiřujícího slotu za cca deset dolarů úspory.

Špičkový výkon za vyšší cenu

PCMCIA karty pro svoji vyšší integraci nikdy nebudou tak levné jako klasické PCI karty, avšak nemusí být nutně výrazně dražší - a notebook díky nim získá funkčnost na úrovni stolního PC, navíc jen když ji potřebujete: PCMCIA SCSI či FireWire kartu pro vypalovačku a scanner domů, faxmodem na cesty, síťovou kartu do kanceláře. Karty může sdílet vícero pracovníků a jsou snadno přenosné - z toho důvodu, i přes rostoucí integraci a nástup nových rozhraní, dovolím si tvrdit, že PCMCIA a rychlejší 32ti bitový nástupce CardBus tu s námi budou ještě dlouho.

Integrovaná řešení - modem a síť stále častěji uvnitř

S rostoucím významem sítí, ať telefoního připojení do Internetu, či lokálních, vzrůstá i počet notebooků, které nabízí alespoň jednu z těchto variant ve standardním vybavení již integrovanou v notebooku. Vděčíme za to fenoménu MiniPCI, rozhraní, které většině uživatelů zůstane navždy skryto pod krytem notebooků, výrobcům však umožňuje udržovat nízké náklady a přesto nabízet širokou paletu rozšiřujících variant. MiniPCI moduly jsou vlastně jen rozšíření základní desky, převádějící signály na patřičné médium (media convertors) - základní podpora volitelných funkcí je však již integrována v samotné logice základní desky.

Přidáním patřičného MiniPCI modulu tak lze notebook rozšířit o faxmodem či faxmodem s FastEthernet sítí, další varianty jako bezdrátový 11 Mbitový Ethernet či Bluetooth, eventuálně GPRS můžeme očekávat v brzké budoucnosti. Dodavatel notebooku tak může na přání zákazníka objednat notebook s tím kterým modulem, podle rozsahu funkcí, jež bude uživatel požadovat.

Výhody a nevýhody oproti PCMCIA kartám jsou zřejmé již z principu a jména: MiniPCI jsou čistě interní komponenty notebooku, které nelze nijak snadno odinstalovat, ještě méně použít okamžitě v jiném notebooku či zapůjčit kolegovi. Na druhé straně, v pevné integraci je jejich síla: tyto komponenty jsou skryty uvnitř notebooku a tvoří jeho takřka nedílnou součást, nemusíte se obtěžovat zasunováním a nošením dalších PCMCIA karet, vše je vždy k dispozici přímo v těle notebooku, navíc většinou vyjdou levněji než co utratíte za samostatné PCMCIA karty.

Konektivita a rozšiřitelnost - shrnutí

Notebook bez PCMCIA slotu nepotkáte, lépe na tom budete se dvěma, ale pokud Váš notebook bude mít integrovánu síť a faxmodem (většina modelů na českém trhu), pak si vystačíte i s jedním. Pokud Vám prodejce nabídne variantu s integrovaným (pokud možno homologovaným!) modemem, eventuálně sítí, porovnejte ceny doplňků s cenou obdobných PCMCIA karet a rozhodněte se podle svých nároků: pokud chcete sdílet karty, musíte sáhnout po PCMCIA, v opačném případě MiniPCI modul či přímo integrované adaptéry v notebooku splní většinu očekávání, integrovaná síť však bude vždy s UTP, nikdy se starším BNC konektorem, a integrovaný modem nemusí mít českou homologaci (snad již také spíše výjimka).


Témata: Notebook, PC Card, PCI, Trendy