Otestovali jsme první tablet, který je více notebookem. Elegantní a těžký

  14:01aktualizováno  14:01
TEST - Tablet Asus EEE Pad Slider je první tablet s vysouvací klávesnicí. Je však zároveň i nejtěžším značkovým tabletem na trhu. Oproti tvrzení si neporadí s přehráváním filmů ve vysokém rozlišení, jako ostatní tablety s Nvidia Tegra 2.

Tablet Asus EEE PAD Slider | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Tablet Asus Slider se zabudovanou vysouvací klávesnici nabídne stejnou výbavu jako předchozí model Transformer, ale má na první pohled slušivější kabátek. Když klávesnici vysunete, můžete s tabletem pracovat jako s notebookem. Asi největším nedostatkem je (na tablet) relativně vysoká hmotnost 966 gramů a větší tloušťka.

Je to částečně kompenzováno možností položit tablet na podložku, bez nutnosti dále fixovat displej v jiné než vodorovné poloze. To znamená, že tam, kde musíte jiný tablet držet či přidržovat, Slider prostě položíte a drží sám.

Tablet Asus EEE PAD Slider
Tablet Asus EEE PAD Slider s ovldačem napájení, hlasitosti, wi-fi a čtečkou

Asus EEE Pad Slider

Design nadevše

Přístroj je mnohem atraktivnější v otevřené poloze, kdy vynikne především lesklá, jakoby pochromovaná noha podstavce a malá, ale praktická klávesnice. Není zase o tolik menší než na zmiňovaném Transformeru, ale komfortní psaní nečekejte.

Klávesnice tablet Asus EEE PAD Slider je menší, ale velice slušně so ovládá.

Klávesnice tabletu Asus EEE PAD Slider je menší, ale velice slušně se ovládá.

Klávesy jsou titěrnější, samozřejmě se nevešla numerická klávesnice. Naštěstí jsou mezi klávesami slušné rozestupy, takže stisknutí omylem dvou kláves najednou je spíše výjimečné. Testovací verze ještě neměla českou diakritiku, ale ta prodejní již české klávesy má.

Celkové provedení je elegantní: mixuje lesklé jakoby hliníkové plochy s černým a hnědým plastem (existuje i bílá varianta).

Noha podstavce tabletu Asus EEE PAD Slider. Malé otvory značí reproduktory.
Noha podstavce tabletu Asus EEE PAD Slider
Noha podstavce tabletu Asus EEE PAD Slider

Noha podstavce tabletu Asus EEE Pad Slider

Mechanismus pro vysouvání vypadá odolně, takže by se nemělo stát, že se odporoučí po několika stovkách otevření a zavření. Reálnou odolnost ale ukáže až praxe.

Tablet Asus EEE PAD Slider se systémovým konektorem, HDMI. Všimněte si

Tablet Asus EEE PAD Slider se systémovým konektorem HDMI. Všimněte si prostřední části, kde se odděluje spodní část tabletu od displeje. Chce to krátký cvik, aby člověk našel správný otvor a roztáhl je od sebe.

Oříšek při prvním používání může být otevírání tabletu, respektive vysouvání klávesnice. Uživatel si totiž musí prsty najít relativně malou mezeru mezi oběma částmi přístroje a roztáhnout je od sebe.

Tablet Asus EEE PAD Slider udrří v otevřené pozici displej pouze na úrovni

Tablet Asus EEE PAD Slider udrží v otevřené pozici displej pouze na úrovni zhruba 45°.

Další problém může působit pouze jedna aretovací poloha pro displej. Tedy, že lze displej vysunout pouze do jedné pozice, která odpovídá zhruba 45 stupňům.

To může v některých případech činit potíže například při práci v posteli a podobných pozicích, kdy hledíte na displej šikmo zespoda.

Nevhodné je také umístění reproduktorů na podstavec za displej. V otevřené poloze je všechen zvuk odrážen zadní stranou displeje pryč od uživatele. A možná je to dobře, protože zvuky z integrovaných reproduktorů nejsou rozhodně nijak zázračné. Nečekejte výraznější basy a ani ve výškách si přístroj není jistý.

Dvakrát v jedné řece

Ostatní vnitřnosti ASUS Eee Pad Slideru jsou v podstatě totožné s již testovaným Transformerem. Platí to i o integrovaných kamerkách: přední s rozlišením 1,2 Mpix pro pořádání videokonferencí a zadní s rozlišením 5 Mpix.

Snímek z 5Mpix kamerky tabletu Asus EEE PAD Slider
Snímek z 5Mpix kamerky tabletu Asus EEE PAD Slider
Snímek z 5Mpix kamerky tabletu Asus EEE PAD Slider

Snímky pořízené Asusem EEE Pad Slider (obrázky vedou na originál)

Stejně jako u Transformeru a většiny současných tabletů platí, že fotografovat a natáčet s nimi doporučujeme jen v nouzových případech. Krátké video ve formátu 3gp je ke stažení zde.

Stejný je i 10,1" displej s rozlišením 1280 × 800, který využívá technologii IPS, s poměrem stran 16 : 10. Multidotykový displej je ochráněn odolným sklem Corning Gorilla Glass.

Asus EEE Pad Slider běží na operačním systému Android 3.1, takže k němu můžete připojit třeba fotoaparát, či MP3 přehrávač v režimu Host.

Pohání jej Nvidia Tegra 2, takže si má poradit i s Full HD obsahem. Potvrdili jsme si však, že ani v tomto případě tomu tak není. Testovaný soubor s rozlišením 720p ve formátu MKV se v přehrávači RockPlayer neustále sekal.

Pokud se rozhodnete přehrávat filmy z disku či internetu přes wi-fi, počítejte s tím, že vám v průměru každou čtvrtou minutu klesne výdrž baterie zhruba o jedno procento. Na plné nabití vás tak čeká kolem 6,5 hodiny filmových zážitků.

Při běžné práci pak přístroj vydrží při zapnutém wi-fi a plném jasu displeje zhruba 7,5 hodiny. Přístroj se pak nabije přibližně za 2,5 hodiny.

Tablet Asus EEE PAD Slider
Tablet Asus EEE PAD Slider s USB a sluchátkovým výstupem
Tablet Asus EEE PAD Slider s ovldačem napájení, hlasitosti, wi-fi a čtečkou

Asus EEE PAd Slider v zavřené pozici

Tablet Eee Pad Slider je vybaven USB portem, čtečkou paměťových karet Micro SD a mini-HDMI konektorem. Jen nás tak napadá, kdy přijdou výrobci tabletů s krytkami na konektory, které by je chránily před nečistotami a vlhkostí.  

Software pro domácí síť i cloud

Vedle klasické softwarové výbavy Androidu má i Slider doplňkové služby od Asusu, stejně jako Transformer. Najdete tu tedy MyNet pro připojení do domácí sítě s využitím DLNA, dále MyLibrary jako knihovnu elektronických knih a časopisů.

MyCloud poskytuje přístup k digitálnímu obsahu v cloudu, k hudbě, video souborům a fotografiím. Prostřednictvím aplikace MyCloud mohou uživatelé vzdáleně přistupovat ke svému PC či Mac systému.

K dispozici je i předinstalovaný balík kancelářských aplikací Polaris Office 3.0, s nimiž lze zobrazovat a upravovat dokumenty, tabulky i prezentace.

Hezký, praktický, ale těžký

Přístroj na první pohled zaujme svým designem i elegantním řešením vysouvání klávesnice. Nejvýraznějšími vadami na kráse je nedomyšlené umístění reproduktorů, vyšší hmotnost a pouze jedna pozice displeje při otevření.

Tablet Asus EEE PAD Slider s 5Mpix kamerkou, USB a audiokonektorem

Tablet Asus EEE PAD Slider s 5Mpix kamerkou, USB a audiokonektorem

Jinak musíme ocenit chytrý nápad zabudování klávesnice převzatý z mobilních telefonů. Klávesnici máte neustále při sobě a nepřekáží vám, když ji nepotřebujete.

Eee Pad Slider se prodává v perleťově bílém či kovově hnědém provedení za 12 490 Kč s DPH.

Asus EEE Pad Slider

Displej:  10,1“ obrazovka s LED podsvícením, s panelem IPS (1280 × 800) a podporou vícedotykového ovládání až 10 prsty, sklo odolné proti poškrábání

Operační systém: Android 3.1 Honeycomb + speciální aplikace: ASUS Launcher, MyLibrary, MyNet, MyCloud, File manager, PC sync, Polaris Office

Systém: NVIDIA Tegra 2

Operační paměť: DDR2 1 GB

Disk: 16 GB / 32 GB EMMC + ASUS WebStorage

Sítě:  802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR

Fotoaparáty: 5Mpix a 1,2 Mpix

Rozhraní: Audio jack 2in1 (sluchátka / vstup mikrofonu), mini-HDMI 1.3a, čtečka Micro SD, mikrofon, stereo reproduktor, USB 2.0; čtečka karet microSD

Senzory: Akcelerátor, světelný, gyroskop, E-kompas, GPS

Baterie: 25Wh Li-polymerová baterie  

Rozměry:  273 × 180.3 × 17.3 mm

Hmotnost:  966 g

Cena s DPH: 12 490 Kč za 32GB verzi

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Najdete na iDNES.cz