Nvidia je hegemonem trhu s hardwarem pro vývoj a provozování modelů umělé inteligence. Ukazují to její hospodářské výsledky i aktuální ohodnocení na burze. A protože to vypadá, že AI horečka hned tak neopadne, chtějí její konkurenti prosadit i jinou platformu.
Nvidia získává náskok v hardwaru pro AI. Její nové čipy urychlí vývoj modelů |
Nejde tu však o samotný hardware, ale softwarový kód, který téměř znemožňuje vytvořit konkurenční prostředí. Podle agentury Reuters se na softwarovou platformu CUDA při vytváření aplikací umělé inteligence a dalších aplikací spoléhají více než 4 miliony vývojářů po celém světě. Právě ona je úzce svázána s hardwarovými produkty firmy a vlastně tak vývojáře u této platformy udržuje. Její síla tkví v neustále se rozrůstajícím a vyvíjejícím se ekosystému, do něhož přispívá již patnáct let společnosti Nvidia, ale také komunita vývojářů.
Firma Intel už ovšem nějakou dobu pracuje na konkurenční platformě OneAPI a k jejímu dalšímu rozvoji a prosazení se nyní přihlásili firmy jako Qualcomm a Google. Přidali se tak k rozšiřující se skupině finančníků a společností, které se snaží narušit dominantní postavení společnosti Nvidia v oblasti umělé inteligence.
„Ve skutečnosti ukazujeme vývojářům, jak přejít z platformy Nvidia,“ řekl pro agenturu Reuters Vinesh Sukumar, vedoucí oddělení AI a strojového učení společnosti Qualcomm. Cílem firem sdružených v UXL Foundation je vytvořit sadu softwaru a nástrojů, které budou schopny využívat více typů AI akcelerátorů.
„Jde konkrétně o to, v kontextu aplikačního rámce pro strojové učení, jak vytvořit otevřený ekosystém a podpořit produktivitu a výběr hardwaru,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters ředitel a hlavní technolog společnosti Google pro vysoce výkonné výpočty Bill Magro.
Podle vývojářů projektu UXL Foundation je třeba vybudovat pevný základ, který bude zahrnovat zapojení více společností a který bude možné nasadit i na libovolném čipu nebo hardwaru. Plány počítají s tím, že do konce roku budou dopracovány technické detaily založené na jasné specifikaci.
Podle agentury se kromě prvních zapojených společností se organizace bude ucházet o přízeň společností zabývajících se cloudovými službami, jako jsou Amazon.com a Azure společnosti Microsoft, a zapojit také chtějí další výrobců čipů. V delším horizontu předpokládají, že by OneAPI mohla využívat i hardware Nvidie.