Novinka od Intelu: přenos 50GB Blu-ray po USB za pouhých 40 sekund

  9:30aktualizováno  9:30
Nová technologie Light Peak nabídne optický přenos dat, který bude možné integrovat například do USB rozhraní. Začíná se na rychlosti 10 Gb/s. Firma technologii představila na konci minulého roku, nyní ukázala reálné nasazení.

Optické komunikační rozhraní Light Peak | foto: Intel

Light Peak je technologie pro přenos dat po optickém kabelu, která má propojit různá elektronická zařízení doslova rychlostí světla. Intel ji chce nabídnout výrobcům počítačového hardwaru a spotřební elektroniky. Představuje si, že by Light Peak mohli zabudovat podobně jako kdysi integrovali bezdrátovou síť wi-fi.

Podle Intelu by měl být Light Peak v každém kusu hardwaru, který doposud využívá ke komunikaci metalickou kabeláž.

Výhodou technologie je nezávislost na platformě, neboť pouze přenáší signál. Jinými slovy, lze o ni doplnit například USB, FireWire, HDMI a další. Bude tak možné propojit přes Light Peak například notebook s televizorem nebo s externím pevným diskem a komunikovat bez zpoždění.

Nevýhoda spočívá právě v onom optickém kabelu. Pokud jej ohnete do pravého úhlu, s největší pravděpodobností se optické vlákno přeruší. A ruku na srdce, kdo si někdy ve spěchu nenacpal notebook i s různými kabely bez rozmyslu rychle do tašky.

Už za rok na trhu

Jako jediní novináři z Česka jsme měli možnost na vlastní oči vidět běh této technologie na prezentační akci Intel Research event. Vývojáři zabudovali prototyp Light Peak přímo do těla notebooku.

Prostřednictvím na první pohled obyčejného USB kabelu jej pak vedli ke speciální krabičce, na kterou byla napojena i HD webkamera. Krabička následně převáděla signál na HDMI výstupy pro komunikaci s připojeným monitorem. Oba HD kanály pak byly zobrazeny bez viditelných problémů na tomto velkém LCD displeji.

Vtip byl právě v onom USB kabelu, který měl v sobě integrovány dva optické kabely a signál přenášel díky technologii Light Peak.

USB kabel s integrovaným systémem Light Peak. Dva optické kabely "svítí" u dolní hrany konektoru

USB kabel s integrovaným systémem Light Peak. Dva optické kabely "svítí" u dolní hrany konektoru

V současné době systém pracuje na čtyřech kanálech s rychlostí 10 gigabitů za sekundu.

"Očekáváme opravdu výrazné zvýšení této rychlosti. V podstatě zde není žádné omezení. Uvidíme tak například, jak se prostřednictvím jednoho Light Peak obsluhuje několik monitorů současně," vysvětloval na Intel Research event vedoucí technologického oddělení firmy Justin Rattner.

Firma již nyní pracuje s řadou výrobců, kteří se chystají integrovat tuto technologii ještě do konce roku 2010.

Co je Light Peak

Light Peak se skládá z ovládacího čipu a optického modulu. Optický modul je zodpovědný za převod elektrických signálů na světlo a zpět. Využívá k tomu miniaturní laser a světločivný prvek.

Schema komunikačního systému Light Peak

Miniaturní laserové vysílače s rozměrem 250 x 250 mikronů jsou dva a jsou označovány jako VCSEL (Vertical Cavity, Surface Emitting Laser). Dva jsou i fotosnímače a čip tak nabízí dvoukanálový přenos. Modul o rozměrech 12 x 12 milimetrů tedy obsahuje dva optické porty.

Komunikaci přenášejí optické kabely s vlákny o průměru 0,125 mm.

Celkově tak Light Peak nabízí výrazně menší rozměry než mají současné optické sítě a také by měl být několikanásobně levnější.

Jeho výhodou je překonání bariér metalické kabeláže, která je v současnosti převážně používána. A to co se týká propustnosti i délky kabeláže. Oproti ní však bude dražší, minimálně zpočátku.

Autor:
 
Témata: Intel, Notebook, USB, Vtip

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Najdete na iDNES.cz