Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Notebook versus desktop 1. - Jak vypadá aktuální stav duelu?

  0:01
Zvítězí notebooky nad stolními PC? Jaké trendy můžeme očekávat v následujících letech? Kde jsou hlavní rozdíly ve výkonu a použití stolních PC a notebooků? Nad čím by se měl zamyslet uživatel, který se chystá koupit si nový počítač? Odpovědi na tyto otázky vám nabídne krátký seriál "Srovnání notebooků a stolních PC".

Desktop - dinosaurus předurčený k vyhynutí?

Notebooky vyhrávají na všech frontách. Čísla prodejů mluví za vše. Zatímco prodeje stolních počítačů stagnují, prodeje notebooků rostou dvouciferným tempem. Díky rozvoji technologií a miniaturizace dnes výrobci nabízejí tenké, lehké, atraktivní stroje, s ergonomickými vlastnostmi a výkonem přinejmenším na úrovni desktopů a cenami, které se jen mírně liší od stolních sestav.

Alespoň toto nám tvrdí reklama a výrobci notebooků. Je tomu však skutečně tak? Lze dnes nahradit domácí či kancelářské PC beze zbytku notebookem? Vyplatí se investice finančně? Je skutečně notebook příjemnější nežli desktop? A nakolik se mohou malí Davidové srovnávat výkonově s Goliáši stolního světa? Pokusíme se zodpovědět tyto dotazy v následujícím seriálu.

Dnes se podíváme na trendy ve vývoji desktopů a notebooků, na důležitost výkonu a dalších vlastností pro typického uživatele a pokusíme se o definici několika obecných kategorií uživatelů počítačů a jejich strojů. Zítra si rozdělíme notebooky do kategorií podle nároků na výkon a mobilitu, podle cenových kategorií na českém trhu a upozorníme na základní rozdíly mezi notebooky vybavenými převážně mobilními či naopak stolními komponentami. V dalším díle srovnáme výkonnost klíčových komponent notebooků a stolních PC mezi sebou: procesory, čipové sady, paměti, pevné disky, optické mechaniky, grafické karty. V závěrečném díle porovnáme stolní PC a notebooky ve vybavenosti rozhraními a zamyslíme se nad budoucím vývojem tohoto duelu "desktop versus notebook".

Jakými tématy se budeme zabývat?

  • Kterým směrem se ubírají trendy ve vývoji počítačů? Proč se výkonnost nerovná užitečnost?
  • Jaký notebook se hodí pro jakého uživatele? Za jakou cenu? A s jakými komponentami?
  • Srdce počítače: jak se liší výkonnost procesoru, paměti, disku, grafiky u stolního PC a notebooku?
  • Rozšiřující možnosti a výběr rozhraní: kde má navrch stolní PC a kde vede notebook?

    Exkurz do nedávné historie

    Stolní počítače jsou zde s námi již více než jednu generaci, zatímco první mobilní počítače přišly se značným zpožděním. Kdo se seznámil s notebooky ještě před deseti patnácti lety, ten na ně nevzpomíná s přílišnou láskou. Těžké, neforemné krabice, s malými úhlopříčkami, velmi dlouho jen černobílými displeji, s minimálním výkonem. Tyto stroje byly spíše za trest než pro usnadnění života mobilních pracovníků. Zatímco se stolní počítače stávaly stále přátelštějšími, dostupnějšími a dobývaly další prostor mimo kanceláře a pracovny, notebooky kvůli prohibitivně vysoké ceně, malému výkonu a značným omezením zůstaly na dlouho výsadou nejmajetnějších.

    Notebooky procházely po většinu své existence podobným vývojem jako stolní PC, zpravidla však s několikaletým zpožděním. Zatímco stolní PC začala dobývat svět her a multimédií, notebooky teprve namáhavě objevovaly barvu a alespoň uspokojivou úroveň výkonu. Teprve velmi pozvolna se začala propastná výkonnostní mezera mezi notebooky a stolními počítači zmenšovat natolik, aby dnes dosáhla úrovně, kdy nejvýkonnější mobilní stroje mohou nabídnout výkon identický se stolními pracovními stanicemi a i levné notebooky zaostávají nanejvýš o generaci pozadu.

    Notebooky z Venuše, desktopy z Marsu

    Trendem budoucnosti je rostoucí divergence stolních počítačů a notebooků, notebooky a stolní počítače se vydají odlišnými cestami. Půjde o klíčové komponenty a jejich rozdílný účel. Zatímco první notebooky používaly mírně upravené díly ze stolních počítačů, v současnosti je mnoho komponent vyvíjeno pouze pro notebooky. Skutečně výrazně odlišným prvkem byl již od počátku displej namísto monitoru - a tento rozdíl do značné míry přetrval až do nedávné doby.

    Teprve prudký nárůst prodejů mobilních PC odůvodnil poněkud odlišné myšlení v marketingu a umožnil věnovat více pozornosti a zdrojů vývoji skutečně mobilních řešení - namísto honu za maximálním výkonem začíná být podstatnější co největší použitelnost notebooku, daleko větší roli hraje kombinace všech faktorů: od velikosti a hmotnosti přes výkon, tepelné emise, hlučnost až po univerzální konektivitu.

    Notebooky již nemusejí nabízet zcela maximální výkon, ale co nejuniverzálnější použití, při zachování ostatních výhod stolních PC. A ne nadarmo se právě stolní počítače stále častěji inspirují u notebooků, ať již jde o ploché stolní displeje, nenápadnou velikost, bezdrátové sítě či tichost a úspornost provozu.

    Výkon na prvním místě

    I přes posun ve vnímaní notebooků však výkon zůstává nadále nejpodstatnějším nákupním kritériem. Právě na kategoriích jak stolních počítačů, tak notebooků je zřejmé, že jisté axiomy jsou neměnné. Notebook stejně jako desktop je stále především počítač, jenž má odvádět práci rychle a efektivně.

    Podle konkrétního typu nasazení lze pak PC dělit do různých kategorií, od kategorie běžných pracovních notebooků, přes dobře vybavené stroje splňující nároky na mobilní práci i zábavu, až po profesionální mobilní pracovní stanice.

    Jaký počítač nejlépe vyhoví konkrétním nárokům?

    Běžný kancelářský počítač a notebook mají více společných specifikací, než by se zdálo: průměrný výkon procesoru, dostatečně velká paměť, přiměřená kapacita disku, jednodušší optická mechanika, síťová karta či faxmodem pro přístup k internetu. K tomu zpravidla ještě přibude monitor či displej s viditelnou úhlopříčkou cca 14 až 15 palců.

    U střední třídy už najdeme podstatně širší možnosti. Oproti stolním počítačům, které se zde mohou spolehnout na poměrně dostupné monitory s úhlopříčkou 17 a více palců, notebooky jim konkurují povětšinou displejem s 15palcovou diagonálou. Procesory notebooků jsou v průměru o pár set megahertzů pomalejší, v konečném důsledku však záleží více na celkové souhře komponent - a zde mívají notebooky často navrch. Výkonná čipová sada, rychlá paměť a kvalitní grafický čip, zpravidla firem nVidia či ATI - tato kombinace bývá zárukou přijatelného výkonu. Některé moderní notebooky ještě posílily převahu inovací tradičního trumfu: širokoúhlý displej nabízí větší pracovní plochu, aniž by extrémně zvětšil velikost notebooku.

    Notebooky pro nejvyšší požadavky již bojují zcela zbraněmi stolních PC - nebo naopak extrémní mobilitou. V této třídě lze najít notebooky, jež nabízejí nejvýkonnější stolní procesory, stolní čipové sady, nejvýkonnější paměti a vysokokapacitní, rychlé disky, DVD přepisovací mechaniky, stejně jako profesionální grafické čipy certifikované pro expertní aplikace. Navíc mají s displeje, jejichž úhlopříčky připomínají spíše stolní monitory - od 15 až po 18 palců. Na pomezí mobility a výkonu se pohybují notebooky, které se sice více spoléhají na úspornější mobilní komponenty než na maximální výkon, přesto však nabízejí ještě nadmíru uspokojivý výkon při velmi dlouhé době nezávislého provozu, často i přes pět hodin. A poslední v této kategorii jsou notebooky, které obětují mobilitě nejvíce, dostávají se tak výkonově na úroveň jen průměrného stolního PC, za to však vydrží i celou směnu či více bez přístupu k zásuvce, navíc jsou extrémně kompaktní a velmi snadno přenosné.

    • Nejčtenější

    Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

    v diskusi je 173 příspěvků

    23. dubna 2024  13:37

    Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

    Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

    v diskusi je 30 příspěvků

    21. dubna 2024

    Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

    v diskusi je 16 příspěvků

    20. dubna 2024

    Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

    Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

    v diskusi je 17 příspěvků

    22. dubna 2024

    Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

    v diskusi je 17 příspěvků

    21. dubna 2024

    Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

    Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

    v diskusi je 8 příspěvků

    27. dubna 2024

    27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

    Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

    v diskusi je 1 příspěvek

    27. dubna 2024

    Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

    Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

    v diskusi jsou 3 příspěvky

    26. dubna 2024

    Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

    Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

    v diskusi je 17 příspěvků

    25. dubna 2024

    Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

    Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
    Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

    Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

    Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

    Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

    Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

    Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

    Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

    Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

    Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

    Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

    Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

    Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...