Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Na co se zaměřit při nákupu GPRS PCMCIA karty: Option GlobeTrotter (recenze)

  0:01
Pokud uvažujete o nákupu této karty, v naší recenzi je možné seznámit se s přednostmi a zápory podobných řešení. V druhém a zároveň posledním dílu článku o zkušenostech s GPRS kartou Option GlobeTrotter se zaměříme především na dodávaný software a také na některé hardwarové vlastnosti PCMCIA karty.

Bez softwaru je téměř každá PCMCIA karta mrtvé zařízení. Ke tri-band kartě Option GlobeTrotter dostanete balík softwaru pro telefonování, posílání a příjem SMS zpráv a další běžné pracovní či diagnostické operace. Aktuální verze softwaru pro Windows s označením 1.5.3.2 je na rozdíl od předchozích verzí výrazně stabilnější, a pokud jste ji nedostali na CD, doporučuji její promptní stažení. Na webu společnosti Option si dále můžete stáhnout i upgrade firmwaru pro kartu GlobeTrotter, jehož verzi si můžete zjistit sami pomocí dodávané diagnostické a informační utility. Option nabízí i software pro kapesní počítače s Windows CE, nezávislé řešení pro Mac OS pak poskytuje jiná společnost.

Instalace samotné karty je vcelku primitivní (bez sériového čísla funguje program pouze jako demo), pokud ovšem už nemáte v PCMCIA slotu jinou kartu vyžadující hodně volných COM portů. Virtuální sériové porty u Windows 2000/XP jsou sice občas pravé peklo, ale při dodržení instalačních pokynů podle příruček v PDF manuálech by nemělo dojít k problémům. Kdyby se vám náhodou stalo, že software není ochotný kartu akceptovat, zkuste ji znovu vysunout a zasunout do PCMCIA slotu. Totéž se týká některých "agresívnějších" hibernačních módů pomocí BIOSu notebooku.

Karta si pro sebe zabere několik volných COM portů pro hardwarový modem, který podporuje GPRS Class 10, tj. maximálně 4+2 kanály. U našich operátorů můžete v současné době tuším dostat přidělenu kombinaci nejvýš 4+1 kanál, což by při kódovacích schématech CS-1/CS-2 na většině BTS mělo zhruba odpovídat analogovému modemu s rychlostí až 56 kbps (podotýkám že pouze v ideálním případě, kdy je kapacita BTS volná pro data). Uživatelé T-Mobile mají oproti Eurotelu i Oskaru výhodu, neboť T-Mobile na některých svých BTS (zdaleka ne na všech) nabízí i kódovací schéma CS-3 a CS-4, které teoreticky umožňují dosáhnout ještě vyšší rychlosti. Podrobnosti o kódovacích schématech, download/upload kanálech apod. najdete například na serveru Mobil.cz.

GlobeTrotter WCM

Software GlobeTrotter WCM musí běžet stále, jinak nelze kartu vůbec používat. Jádrem celého balíku jsou samozřejmě drivery, které zpřístupňuje jakýsi na první pohled přihlouplý desktop s individuálním nastavením a několik menu ovládaných především z trayikonky WCM. Pop-up menu v trayikonce má dva stavy pro levé a pravé tlačítko myši, menu z něj vyvolané slouží mimo jiné i ke konfiguraci celého zařízení. Trochu komický je manuál u dodávaného softwaru, jehož (zřejmě jedna z prvních verzí) popisuje instalaci karty a softwaru hlavně pomocí obrázků, které asi graboval nějaký šílený programátor v hlubokém nočním delíriu, neboť jejich rozlišení (když to hodně přeženu) je zhruba 0 dpi. Detaily se ale zabývat nebudu, je to stejně ztráta času. Do interního desktopu WCM si můžete přidávat odkazy na různé programy a také datové profily potřebné pro samotnou komunikaci karty se sítí mobilního operátora.

Software indikuje funkci karty zelenou trayikonkou, která má ale oproti skutečnému provozu karty dost velké zpoždění (desítky sekund), a tak můžete datový provoz aktivovat klidně hned po vysunutí anténky, kdy ještě ikona pochurně září modrou barvou.


Hlavní okno softwaru WCM a pop-up menu dostupná z trayikonky.

Diagnostická utilita umí mimo jiné zjistit i verzi firmware.

Vytvoření nového připojení

Potřebovat budete také důležitý datový profil pro mobilní síť Eurotelu, který se podle obrázků v PDF dokumentaci nachází na instalačním cédéčku. Protože karta byla od T-Mobile, jistě tušíte, že nic takového (včetně ostatních profilů pro jiné mobilní sítě) na CD není. Výroba vlastního profilu je naštěstí docela snadná: stačí zadat APN a upřesnit několik podrobností včetně GPRS "čísla" a eventuálního loginu a hesla pro přihlášení do sítě a pochopitelně i DNS serverů a dalších občas potřebných parametrů.

Karta funguje i v módu GSM, v tomto případě budete potřebovat jiný profil s klasickým telefonním číslem. WCM umí zpřístupnit i některé ne příliš běžné vlastnosti připojení, konkrétně se jedná o nastavení QoS. Některé vlastnosti QoS jsou dány samotnou sítí mobilního operátora, některé si ale můžete přizpůsobit sami. Bližší popis QoS jde však už mimo rámec toho článku i zaměření našeho serveru.

U Eurotelu a tarifu Data Nonstop můžete používat standardní APN "internet" a několik dalších APN, které jsou vázány na jednorázový nebo pravidelný bakšiš operátorovi. Služby s tím spojené si můžete zjistit přímo u Eurotelu, jedná se například o pevné IP adresy apod. Mimochodem Eurotel hodlá u nejčastěji používaného APN "internet" používat překlad adres NAT, a pokud se vám to nelíbí, nezbývá než zaplatit za jiný typ APN. Pokud vám tedy nefunguje nějaký a dle firemních sloganů Eurotelu "zcela jistě neblokovaný" port nebo bezpečnostní protokol (třeba SSL s identem na jistém nejmenovaném portu), můžete si stěžovat (alespoň budu mít dobrý pocit, že jsem neřval na chudáky pracovníky infolinky jen já sám).


Tvorba datového profilu


Nastavení detailních vlastností GPRS připojení, konkrétně QoS.


Nástroj na správu profilů.

Statistické údaje o připojení

Software GlobeTrotter WCM obsahuje i informační utilitu na kontrolu uskutečněných připojení včetně jejich podrobné statistiky. Průběžná statistika je pochopitelně k dispozici i u každého datového připojení ihned po jeho úspěšném navázání.


Statistické údaje o aktivním připojení


Komplexní údaje o každém uskutečněném připojení

Telefonní seznam a textové zprávy

Program SMS +Phonebook pro telefonování je řekněme zajímavý, mezi moderní software bych ho ale asi nezařadil. Najdete v něm ale snad všechno, co budete k občasnému telefonování s GSM/GPRS kartou potřebovat včetně solidního modulu pro posílání a čtení SMS. Adresář s telefonními čísly se chová téměř stejně jako u mnoha jiných balíků pro správu mobilních telefonů. Můžete si do něj tedy například pomocí drag&drop "naházet" adresy a čísla z MS Outlooku nebo je nechat importovat z vložené simkarty. I když program nabízí uložení kontaktů i na samotnou kartu (do "paměti telefonu"), nic takového udělat nejde, neboť Option GlobeTrotter jednoduše žádnou interní paměť na čísla ani SMS zprávy nemá (nebo jsem nepřišel na to, jak něco takového zprovoznit).

S obsahem samotné simkarty toho příliš mnoho dělat nejde, ale základní funkce jako vložení či změna bezpečnostního PINu apod. software WCM samozřejmě umí. Kontakty lze i synchronizovat s kartou/seznamem v počítači, a to i automaticky po každém spuštění aplikace SMS +Phonebook.


Aplikace SMS +Phonebook


Vlastnosti vybraného čísla včetně jeho umístění

O telefonování jsem se zmínil už několikrát, s handsfree sadou není příliš pohodlné. Nesrovnatelně pohodlnější je psaní SMS zpráv pomocí dodávané aplikace, které lze poměrně efektivně evidovat v notebooku nebo v kapesním počítači. Option GlobeTrotter může tedy teoreticky sloužit i jako jednoduchý SMS server (s výkonnějším software možná i jako plnohodnotný SMS server), což dále navyšuje užitnou hodnotu celé karty.


Panel pro vytáčení čísel a ukončení hovoru


Psaní textové zprávy


Nastavení vlastností SMS

Spolehlivost karty a dodávaného software

Na celkové spolehlivosti karty se výraznou měrou podílí software a samozřejmě také momentální funkčnost sítě mobilní operátora. Pokud totiž mají telefonní hovory v danou chvíli přednost před datovým spojením, máte smůlu. Karta i software to naštěstí přežijí, mnohdy je ale třeba počkat několik desítek sekund, než se spojení obnoví, což se však nestane vždy. Pokud budete kartu používat při jízdě českým vlakem, nebo nejste příznivcem rychlé jízdy autem, lze GPRS připojení obvykle "udržet" (pravda většinou s bídnou rychlostí) i při rychlosti cca 50-80 km/h, ne však rozumně používat. Při vyšší rychlosti, což je mimochodem u typického českého vlaku opravdu legrační představa, se většinou spojení rozpadne, samozřejmě ale hodně záleží na rozmístění i vzdálenosti BTS v terénu.

Hodně divná na softwaru GlobeTrotter WCM je jeho občasná nespolehlivost při vyšším zatížení procesoru a současně nedostatku operační paměti, což se týká i nejnovější verze driveru karty. Máte-li notebook s méně výkonným mobilním procesorem (můj notebook má 700 MHz Pentium III-M ULV a 256 MB RAM), raději se při stahování dat nepouštějte do práce s náročnějšími aplikacemi - ověřeno mnohokrát například u Povray, Adobe Photoshopu či hře Warblade. Je sice možné, že se padání systému v podobě opravdu velmi brutální modré obrazovky týká jen některých verzí Windows (testováno s Windows XP SP1), to jsem ale neměl možnost vyzkoušet - podle různých internetových ohlasů jsou na tom ale podobně i jiní uživatelé. Problémy se týkají hlavně driveru samotné karty, který je dle hlášení Windows příčinou nuceného restartu. S balíkem WCM a s jeho kombinací s Windows XP SP1 evidentně nebude všechno v pořádku, neboť i přímo na webu společnosti Option je zmínka o notebooku Toshiba, na kterém nefunguje aktuální verze WCM s Win XP SP1, a jediným v současné době známým řešením problému je deinstalace celého Service Packu.

Pár slov závěrem

A co úplně na závěr? Pokud se smíříte s některými "originálními" (tentokrát záměrně v uvozovkách) vlastnostmi GSM/GPRS karty a příslušenstvím v podobě handsfree sady, která zjevně za moc nestojí, může být i přes všechny jmenované problémy Option GlobeTrotter opravdu vynikajícím a užitečným pomocníkem pro každého uživatele, který chce být mobilní a mít k dispozici internetové připojení rychlostně zhruba srovnatelné s klasickým analogovým dial-up modemem. Totéž ale v našich českých končinách všeobecně platí i o dalších GSM/GPRS PCMCIA kartách a externích či interních GSM/GPRS modulech (Nokia, Ericsson, Siemens apod.) ve spojení s paušálními datovými přenosy. Samozřejmě pouze v případě, že sít mobilního operátora zrovna funguje.


Option GlobeTrotter - technické parametry:

Features
• Tri-band PC Radio Card suitable for use on GSM networks worldwide
• Provides GSM Voice capability as well as GSM and GPRS Data connectivity
   to mobile users
• Compatible with nearly all popular Notebook PCs,Portables,and PDA’s equipped with
   Type II PC Card slot and MicrosoftWindows® operating system
• Multislot Class 10 (4+2); Simultaneous GSM and GPRS registration
• Dual-voltage card: 3,3V & 5V
• Multitasking: data can be transferred whilst monitoring for GSM Voice calls and
   simultaneously reporting network coverage
• Future Proof - Flash upgradeable technology ensuring the latest GSM and GPRS
   functionality
• Supports IPsec client software for end to end secure corporate data exchange and
   synchronisation over VPN
• Revolutionary integral Tri-band antenna design with “autosence”technology
• Wireless Communication Manager - WCM,provides SMS and Phone utilities to your
   mobile device
• Optional Accessories: Quality Headset; External Tri-band antenne

Specifications
• GPRS/GSM Air Interface:
. Tri-band operation EGSM 900; GSM 1800; PCS 1900
. GSM Phase 2+ Voice, Data, SMS, ALS, SS, USSD to ETSI SMG31 recommendations
. GPRS Class B, Type 1 GPRS MT
. Muiltislot Class 10 GSM 05.02 (4 slots receive, 2 slot transmit, 5 maximum active)
. RLC/MAC Fixed, dynamic and extended dynamic resource allocation support
. GPRS session management (NSAPI) 7 connections
. GPRS SMS GSMS Supported
. SIM standards Phase1, 2, 2+, CPHS
. SIM Application Toolkit release 98/99
• Terminal Equipment Interfaces:
. Operating Systems:Windows® 98/ME, 2000 Pro, NT4, XP Pro/Home Edition, CE 3.0
   & 3.1 (PPC 2000, PPC 2002 & HPC 2000)
. AT Interface GSM 07.05, 07.07, ATD*99# support,Voice and Unimodem extensions
. Telephony support MSTM TAPI
. COM port driver Emulation of standard COM port UART for compatibility with
   standard terminal programs/dialers

Hardware features
• Card Type: Type II PCMCIA compliant
• External Interfaces: Miniature External Antenna (radial M-card) Connection,2.5 mm
    standard Headset connector, Status LED
• Terminal Equipment (TE) connector: PCMCIA Standard 68 pin
• SIM card Interface: Low profile, 6 contact connector on topside of card. Compliant
   with GSM 11.11, 11.12
• Memory: 16 Mb Flash technology for easy upgrade
• Integral antenna: Robust, retractable and flexible. User replaceable
• Audio: External headset
• Dimensions / Weight: 90 x 54 x 5mm / 45 g
• Environmental operating conditions: -10 to +75 Deg. C
• Power Down: not supported
• Idle mode: 16mA for both operating voltages
• Registered Full Power: 3V3: 430mA average (760mA peak)
   5V: 350mA average (570mA peak) (2W, Multislot Class 10 operation)

Luboš Němec   

  • Nejčtenější

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Maličké hi-fi do maličkých bytů. Vyzkoušeli jsme česko-britskou kombinaci

Moderní, elegantní a velmi dobře hrající. Vyzkoušeli jsme maličký streamer se zesilovačem Arcam Solo Uno a regálové...

Ušetřit, nebo připlatit? Co znamená devět tisíc korun při výběru notebooku

Premium Jeden je za 12 990 Kč, druhý za 21 990 Kč. Obě jsou to novinky s Windows 11, Full HD displejem, SSD úložištěm a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět největších nesmyslů tradovaných o druhu Tyrannosaurus rex

Dravý dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex vyhynul před nepředstavitelně dávnou dobou 66 milionů let. I když toho o něm...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

O tisku nepřemýšlejte, jednoduše jen tiskněte. Fotky i domácí úkoly

Advertorial Proč dělat věci komplikovaně, když jdou jednoduše. Pokud patříte k těm, kteří preferují bezstarostné věci, je přesně...

Ceny sluchátek, notebooků i telefonů padají. Black Friday startuje

Advertorial Úvahy nad vánočními dárky mnohdy zaberou člověku hodiny. Přeci jen chce člověk darovat něco hodnotného a pěkného, co...

První dojmy: iPad mini 6 je překvapivě užitečný, sráží ho hlavně cena

Apple představil ke konci září novou variantu svého nejmenšího tabletu. Oproti předchůdci je výrazně vylepšená, ale...

Acer své novinky obalil ve stříbře, kvůli parádě to však není

Společnost Acer představila na konferenci Acer@Next produkty pro nadcházející sezónu. Nejvíc nás zaujaly aktivní 3D...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...