Na CeBIT byl představen MacBook Air od MSI

  11:23aktualizováno  11:23
Hannover (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Velkou porci inspirace našlo MSI u konkurenčního Applu. Nová řada notebooků X má MacBooku Air konkurovat nejenom designem, ale i cenou a výbavou.

MSI X340 | foto: Václav Nývlt

Pokud se podíváte na MacBook Air a MSI X320/340, podobnosti si zajisté všimnete. Stejný profil, který se zužuje směrem ke kraji, stejně vyřešené klouby displeje, "jednotlačítkový" touchpad, třináctipalcový displej, absence optické mechaniky... A ve verzi se stříbrnými plasty jsou si notebooky tak podobné, že by možná zatápal i Steve Jobs.

MSI X340MSI X340
MacBook AirMacBook Air

MSI X340 versus MacBook Air.

Spíše než na podobnosti se tedy zaměřme na odlišnosti. Tou nejdůležitější je cena, která má startovat na 1 000 USD (předběžně). Apple prodává svůj MacBook Air od 1 800 USD, starší verze lze zakoupit od 1 250 USD.

Jak se podařilo MSIčku ušetřit? Předně je celý notebook vyroben z plastů, zatímco konkurence od Applu z hodnotnějšího hliníku. Velkým rozdílem je též klávesnice, ta u MSI není na rozdíl od MacBooku Air podsvícená.

MSI X340

Plasty mají leštěnou povrchovou úpravu, na stánku MSI na CeBIT byl proto notebook neuvěřitelně zapatlaný od otisků prstů. Vzhledem k nedostatku času jsme nakonec nečekali na otření.

MSI X340MSI X340

Čím MSI řady X kraluje, je výbava. Velmi malý počet rozhraní (jedno USB, výstup na monitor a konektor pro připojení sluchátek) u MacBooku Air nebylo těžké předehnat. MSI je vybaveno dvojicí USB, HDMI, výstupem na monitor, čtečkou karet, ethernetem a dvojicí audiokonektorů. Společně s Macem má též webovou kameru a i zde chybí optická mechanika.

MSI X340
Profil MacBooku Air

Profil MSI X340 (nahoře) a MacBook Air (dole) ... aneb najdi deset rozdílů.

To nejzajímavější se skrývá v oblasti použitých komponent. Notebooky řady X jsou vybaveny displejem s poměrem stran 16:9, což při úhlopříčce 13,4" dává rozlišení 1 366 x 768. Povrch je - jak jinak - leštěný. Rozdíly verze X320 a X340 jsou především v procesorech a grafických kartách. První jmenovaná verze obsahuje procesor Intel Atom Z530, low-endovou grafiku GMA500 a paměti taktované na 533 nebo 667 MHz. Lépe vybavená verze má v sobě jednojádrový procesor Intel SU3500 (1,4 GHz), grafiku GMA 4500MHD a paměti taktované na 667 nebo 800 MHz. Pevné disky mají pro obě verze kapacity 250, 320 nebo 500 GB. Rozměry jsou 330 x 224 x 19,8 mm a hmotnost startuje dle konfigurace od 1,3 kg.

MSI X340
MacBook Air

Nahoře MSI, dole MacBook Air

Poslední položkou je konektivita. Oba notebooky mají WiFi 802.11 b/g (volitelně i Draft-n) a volitelný Bluetooth modul. Vyšší verze X340 obsahuje gigabitový ethernet, nižší X320 pouze klasický 10/100.

MSI X340

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

USA zesilují kyberútoky na Rusko. Je zrada to psát, říká překvapivě Trump

Amerika zvyšuje intenzitu kyberoperací vůči Rusku, chce tak údajně Rusko...

Spojené státy zvýšily intenzitu přípravy kyberútoku na sítě ruských elektráren. Reagují tak údajně na pokusy Ruska...

Další z rubriky

Pero schová i nabije. Nový notebook Fujitsu má vše, co byste mohli chtít

Nový konvertibilní notebook Fujitsu U939X.

Fujitsu se do kilogramového konvertibilního 13" notebooku/tabletu podařilo vměstnat nabíječku digitálního pera, USB-C...

Počítač od Applu má držátka. Stojánek k displeji stojí přes 23 tisíc

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek....

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek. Mezi ty nejzajímavější patří zcela nový...

Umělec naplnil notebook viry, chce za něj přes milion dolarů

The Persistence of Chaos - notebook zavirovaný šesti vzorky škodlivého software

Notebook Samsung NC10 posloužil tvůrci Guo O Dongovi jako nositel šesti virů, které mají podle něj na svědomí škody ve...

Najdete na iDNES.cz