Luxusní zálohování pro notebook i server: Přenosný modrý laser uloží 30 GB na 1 disk

  2:00aktualizováno  2:00
Kdo zatím neví, jak rozumně zazálohovat celý disk na několik málo médií, ten může mít snazší rozhodování. Plasmon uživatelům UDO Desktop Drive slibuje přenosnou mechaniku s 30 GB kapacitou, bezpečným a dostupným médiem a trvanlivostí 50 let, navíc s nárůstem kapacit na 60 GB v tomto roce a 120 GB v příštím. Ovšem ta cena!

Pokud se bez svých dat neobejdete

Zálohovat dnešní disky s desítkami gigabyte není zrovna lehké. Kapacitou již dávno nestačí CD (700 MB), DVD se sotva stačily etablovat (4,7 GB) a disky poskočily s kapacitami o řád výše. DVD sice stačilo zareagovat a přiblížilo se kapacitou k hranici 10 GB (cca 9 GB na jedno dvouvrstvé médium DVD DL), ale disky již mezitím v noteboocích sahají po metě 100 GB - a ve stolních počítačích i po 400 až 500 GB, o serverech s diskovými poli nemluvě.

Pro důležité notebooky a stolní počítače pak přichází právě vhod mechanika společnosti Plasmon. Přenosná optická přepisovací mechanika UDO Desktop Drive nabízí oproti svému jménu přenosné použití pro zálohování a přepis dat na média UDO - aneb "Ultra Density Optical". Tato média mají podobnou velikost jako DVD, jsou však uložena v pevné plastové krabičce - a především je na ně zapisován jiným druhem laseru.

Díky použití modrého laseru slibuje Plasmon již v současné generaci 30 GB použitelné kapacity a to jak ve verzi pro jednorázový nepřepisovatelný zápis, tak pro vícenásobný přepis. Oproti DVD formátům však má Plasmon naplánované daleko větší skoky. Zatímco DVD se ani nedaří zdvojnásobovat nízkou počáteční kapacitu, slibuje Plasmon efekt známý z procesorů - každý rok až dva by se měla kapacita zvýšit na dvojnásobek. Pro tento rok tak slibuje nárůst kapacity z 30 na 60 GB, pro příští již má být možné dosáhnout 120 GB na jedno médium UDO.

První generace zařízení UDO je však zatím schopna zapsat "pouze" 30 GB a kompatibilita směrem k vyšším kapacitám není zcela jasná. I přesto však Plasmon nabízí velmi zajímavé možnosti, které zaujmou především profesionály: na rozdíl od magnetických médií tolerují média UDO i velmi rozdílné podmínky a proto je možné je bez nároků na speciální péči uchovávat v kancelářském prostředí po desítky let. Plasmon udává, že použití záznamové technologie fázové změny má zaručit stabilitu záznamu více než 50 let.

Nová mechanika UDO je dodávána s ovladači pro média UDO pro systémy Windows a Linux. Ve Windows se pak tato mechanika tváří jako běžná mechanika výměnných médií, na kterou lze přistupovat jako na jiný disk prostřednictvím přiřazeného písmenného označení. Pod Linuxem nabízí mechanika též přímý transparentní přístup, pro ovládání administrativních služeb je k dispozici příkazová řádka. Z těch zajímavějších voleb, které mechanika nabízí, je tak například přístupné přepínání mezi datovým formátem UDF známým z disků CD a DVD (ve verzi 1.02 a 1.5) nebo datový formát Plasmonu optimalizovaný pro archivaci dat.

Jedinou vadou na kráse nové mechaniky a použité technologie je její cena. Za necelých 2.500 euro (cca 75 tisíc Kč) je pro masové nasazení modrý laser stále ještě neúnosně drahý, stejně jako cena za médium pohybující se kolem 48 euro za nepřepisovatelný disk a cca 55 euro za vícenásobně přepisovatelný 30GB disk UDO.

Komentář redakce

Blýská se na časy... Modrý laser je sice stále ještě velice drahý, současně je však stále levnější. Také slibuje nárůst kapacit zajímavý jak v relativním měřítku (dvojnásobek co rok), tak v absolutních číslech (120 GB už za rok je výborné) - a navíc je k dispozici už nyní v přenosné verzi. Zůstává otázkou, nakolik je masové rozšíření podmínkou snížení ceny.

Je možné, že i "modrá" technologie je již v současnosti podstatně dostupnější nežli tomu nasvědčuje cena Plasmonu - ale neexistuje pro ní dostatečné tržní uplatnění při současných cenách médií a celkové eventuální poptávce trhu. A tak do té doby, než narostou požadavky uživatelů natolik, aby oprávnily výměnu současných přepisovacích mechanik DVD a DVD DL za UDO (či obdobnou technologii používající modrého laseru), zůstanou tyto již v současnosti dosažitelné kapacity vyhrazeny pouze těm, kteří si je opravdu mohou či musí dovolit. Plasmon by byl špatný obchodník, kdyby prodával luxusní zboží za ceny nižší, když to trh zatím nevyžaduje.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz