Klávesnice pro VISOR

Tento rok je to s novými klávesnicemi stejně jako s houbami v našich lesích. Ne-li denně, tak alespoň týdně slyšíte o nových nálezech a o rekordních úlovcích.

I my se dnes, po již x-té v tomto roce, budeme věnovat "novému" příslušenství pro stále oblíbený VISOR. Nová klávesnice se jmenuje SnapType T101 a její název již naznačuje, o jaký typ řešení se vlastně jedná. Vzhledem k jednotnému vzhledu všech výrobků nesoucích název VISOR lze říci, že je tato klávesnice vhodná pro každý z nich. Co se týče datové náročnosti, či snad lépe říci nenáročnosti, ta vypadá následovně: SnapType.prc 7k / FaceBoard.prc 30k.

A takhle vypadá celá klávesnice (pro ty neznalé angličtiny bych snad jen upřesnil, že výraz Snap znamená mimo jiné Cvaknutí a klávesnice se na VISOR nacvakává, neboli nasouvá).handspring-3.jpg (8613 bytes)

handspring-2.jpg (12367 bytes)Obrázek vlevo ukazuje spodní část klávesnice připravenou k okamžitému použití viz. odkryté konektory. Vpravo je pak klávesnice připravena na cesty a konektory jsou zakryté proti jejich možnému znečištění, nebo ulomení. Spodek výrobku je proveden z materiálu odpovídajícímu jednomu z VISORů nazvanému myslím "Ice - Led".

Klávesnice samotná má 39 kláves, z tvrdého pogumovaného materiálu. Klávesy se dobře mačkají špičkami prstů, a jedině aplikační klávesy na spodní části jdou trošku ztuha. Rozložení kláves odpovídá QWERTY standartu.

Před samotným započetím práce musíte do VISORu nainstalovat 2 drivery zmíněné výše. Díky driverům lze však pohodlně nastavit funkce, které uživatel potřebuje. Jedinou nevýhodou zůstává, že klávesnice není automaticky VISORem rozeznávána a musí se pro zapojení, jakož i pro odpojení přihlásit a odhlásit, jinak se spouští HotSync aplikace. Druhým nedostatkem je skutečnost, že nelze při připojení klávesnice používat IrDA přenos. Jak vypadá displej "barevného" VISORu můžete vidět níže.

A nyní se pojďme konečně podívat na konečný výsledek této kombinace. 

 

Vzhledově nevypadá nikterak špatně a ani nárůst rozměrů není zase tak enormní. Po nasunutí klávesnice na její místo spustíte samotný VISOR stiskem tlačítka I/O, které se nachází uprostřed nejspodnější řady tlačítek.

Malou nevýhodou je skutečnost, že klávesnice jaksi postrádá klávesy OK a DONE, tedy klávesy pokynů běžně užívaných ve všech programech. Pro uživatele to znamená, že musí mít při psaní po ruce stylus (pero) aby mohl určité aplikace dokončit. 

Pero budete také potřebovat při vkládání speciálních symbolů např. "smajlíků", závorek, zavináčů apod., které se vkládají přes pop-up klávesnici objevující se na displeji. Jak tato klávesnička vypadá, ukazuje screenshot vpravo. 

SnapType T101 má však několik nesporných výhod. Mezi ty patří jeho velikost, provedení, univerzálnost a datová a energetická (nepotřebuje baterie) nenáročnost . Nevýhody jsme již zmínili výše a proto se k nim ani nebudeme vracet. Při ceně 39,95 USD se jedná o velice výhodné řešení pro ty, kdo mají potřebu vkládání do VISORu většího objem dat -například někde na cestách.