Kdy MS naučí tablety česky? Porozumí nám počítač?

  0:03aktualizováno  0:03
Tablety v Čechách? Těžko, dokud Microsoft nepokročí s lokalizací, tablety nebudou k dostání jinak než s anglickým rozpoznáváním písma, eventuálně německým. Proč ještě nemáme lokalizaci - a Číňané ano? Co brání rychlému rozšíření tabletů nejen u nás? Upřednostňuje Microsoft některé trhy? Kritický pohled na možnosti uplatnění Tablet PC u nás - i ve světě.

(České) Tablet PC - očekávání, naděje a nedostatky

Sedmého dne se to stalo - svět byl hotov. Pro Microsoft se tímto dnem stal 7.listopad - hotovým světem nová větev mobilní výpočetní techniky. Podle některých se zrodilo celé nové odvětví, podle jiných tu bylo už dlouho před tímto "památným" datem - a vlastně jen Microsoft jaksi objevil tuto oblast, ne naopak. Pravdu mají oba tábory, každý trochu - oč se vlastně jedná?

Tablety jsou na trhu již dlouho - počítače dostatečně mobilní, aby mohly zastat práci stolního PC ve většině oblastí, aby používaly vstup bližší značné části populace, tj. místo klávesnice psaní, místo datlování poznámek prosté nahrání či poznamenání perem (resp. jeho na dotykový displej "píšící" náhradou - stylusem). Nicméně, ačkoliv i ty varianty, které již na trhu byly k dispozici, nabízely poměrně solidní standard práce a i rozeznávání znaků na úrovni alespoň srovnatelné s handheldy, prakticky žádného úspěchu se nedočkaly.

Microsoft Tablet XP PCNetušený úspěch nebo jen další ztrátová investice?

Je otázkou, co v této oblasti hledá Microsoft - buď má "čich" na budoucí peníze a nebo je to jen další z mnoha projektů, ve kterých se snaží proniknout na nové trhy, a které mu přinesou ztráty jako většina ostatních podobných experimentů. Nutno dodat, že Microsoft nejde na toto pole sám - především přesvědčil výrobce počítačů o oprávněnosti svých nadějí v úspěch těchto poněkud zvláštních kříženců notebooku a handheldu. Jak jste se mohli prohlédnout v pátečním vydání, nemálo výrobců se přesvědčit dalo.

Srdcem těchto nových příručních asistentů však není namnoze velmi různý hardware uvnitř tabletů, ale daleko více jejich společný znak, operační systém - jak jinak - Windows XP, Tablet PC. Microsoft výrobcům dodává speciálně upravenou verzi Windows XP, která má podporu ovládání tužkou-stylusem a rozpoznává psaní. Ovšem, zdaleka ne každý jazyk. Zde se projevuje rozdíl v preferencích trhů, koupěschopnosti obyvatelstva a rozvinutosti již existující technologie.

Lokalizace podstatnější než kdy jindy

Podobně jako u nových Windows XP se jedná o záležitost lokalizace a všeobecného akceptování. V případě tabletů však několika násobně komplexnější, což je důvod, proč si i v Čechách na Tablet PC ještě asi poměrně dlouho počkáme. Microsoft zatím dodal na trh XP Tablet PC podporující angličtinu, francouzštinu, němčinu, korejštinu, japonštinu a jak jednoduchou, tak komplexní čínštinu.

Chybí Vám v tomto výběru cosi? Na jedné straně překvapující absence románských jazyků s čestnou výjimkou francouzštiny, ačkoliv celosvětová španělsky mluvící populace představuje podstatně větší skupinu, ačkoliv možná méně bonitní na hlavu. Podobně se nedočkali ani Italové, ač ti se za svou likviditu a bonitu stydět nemusí. Za to jásají na Východě.

Dvojí smysl "Operace Tablet"

O to Microsoftu jde - vlastně dvojí orientace: za jedno na trhy, které přivítají tužku a dotykový displej jako alternativní metodu ovládání, poměrně příjemnou a někdy užitečnější než současné, tedy víceméně jen evoluční trend rozšíření existujících funkcí. Sem bude spadat i snad někdy v budoucnu existující česká mutace.

Naopak, u asijských jazyků, kde psaní v domácím jazyce na běžné klávesnici znamená použití několika kláves pro napsání jediného, i velmi jednoduchého znaku, může být stylus zlomovým nástrojem. Místo evoluce revoluce v používání počítače, v základním způsobu komunikace s počítačem. Je trochu ironií, že je to Microsoft, který přichází do Asie s lokálně přijatelnější metodou komunikace s počítačem. Nesporně zde svou roli hraje ohromný trh - a sem bude možná mířit většina tablet PC. Zatímco na západních trzích mohou mít jen pomalý start, na Východě je situace jiná - skutečný užitek může být daleko vyšší.

Microsoft Tablet XP PCPro nás "jen" poněkud dražší a možná účelnější notebook

V podmínkách evropských a amerických vidí Microsoft užitek tabletů jinde - především ve snadném vyplňování formulářů, či načrtávání poznámek a skic. Místo Vašeho poznámkového bloku budete moci "psát" rovnou na displej, a i když nevyužijete všech funkcí, může Vám tablet sloužit jako blok pro pozdější poznamenání a přepis informací do čistě elektronické formy.

Tyto "pochyby" a dvojakost tabletů podle trhů se projevuje i v samotných výrobcích. Pouze menší část výrobců sází na skutečně "čisté" tablety, u nichž je jedinou možností komunikace stylus a psaní na dotykový displej. Naopak, většina výrobců dala přednost hybridním zařízením, která se daleko více podobají klasickým notebookům, přičemž nabízí jak stylus a dotykový displej, tak standardní klávesnici - a je možno je pouze po minimální úpravě, zpravidla otočením displeje, používat jako notebook, s výhodou pohyblivého displeje.

Úspěch zaručen? Ani ne, spíše velká očekávání Microsoftu

Otázkou tak zůstává, nakolik se vlastně tablety prosadí a kde - zatímco v Asii se mohou prosadit jako ideální prostředek komunikace ve vlastním jazyce a písmu, v Evropě mohou být experimentem s neobvyklým a možná užitečným. Nebo naopak, Microsoftu se vstup s tablety na asijské trhy nepovede, ať už z jakýchkoliv důvodů, zatímco rozmazlený Západ si hybridní notebooky oblíbí více nežli klasiku. Na úspěch čistých tabletů v Evropě bychom zatím moc nesázeli.

Zcela specifickou oblastí zůstává podpora Microsoftu pro Čechy. Budeme mít vlastní verzi Microsoft Windows XP Tablet PC. A kdy? Takové otázky čekají na zastoupení Microsoftu a hned, jakmile budeme mít jakékoliv informace, přineseme podrobnou zprávu. Zatím Vám nabízíme možnost sázet spolu s námi, zcela nezávazně. Jako velký pesimista jsem nastavil zřejmě redakční rekord na druhou polovinu až konec roku 2003. Microsoft zde zůstává poměrně nespecifický, při oznámení podporovaných jazyků se odvolal na neexistenci lokalizovaných slovníků a speciálních rozeznávacích databází potřebných pro další jazyky. Uvedl údajně Tablet PC s jazyky, pro něž existují ty nejlepší prostředky pro spolehlivé rozeznávání psaní. Dokud nebude k dispozici česká verze (pokud vůbec), zřejmě se tabletů u nás příliš neprodá - jen na úrovni existujících produktů bez rozpoznávání, jako je Fujitsu Siemens B řada, či IBM ThinkPad TransNote, což jsou sice zajímavé produkty, v mnohém unikátní, ale rozhodně ne masová záležitost. Takže teď je nejprve v rukou Microsoftu, zda si rozmyslí na českém trhu vyzkoušet Tablet PC a investovat zřejmě nemalou částku do lokalizace - a pak na nás uživatelích, zda se nám budou zdát tablety přeci jen něco více nežli jen drahý nestandardní notebook.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Najdete na iDNES.cz