Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Jedeme na dovolenou: co s sebou? (1.díl seriálu)

  1:30
Chystáte se na dovolenou? A s notebookem? Jaké příslušenství je nejlepší? Jaké je nezbytné a co nechat doma? Jakou brašnu zvolit? Zkuste se inspirovat, co bychom doporučili si přibalit na cestu - či co možná nebrat. A přidejte se se svými nápady. Co si vzít s sebou pro ideální dovolenou s notebookem?

Jaké příslušenství a co s sebou?

Odhlédněme od samotného notebooku, ten už zřejmě každý má - a jen kvůli dovolené si nikdo supermoderní ultralehký model kupovat nebude. Krom toho, každý trávíme dovolenou trochu jinak, takže někdo na chatě stacionárně raději přivítá plnohodnotnou náhradu stolního PC - zatímco jiný v autě při cestách po Evropě bude spokojený s co nejmenším noteboočkem. A někdo uvítá notebook pro obě situace. Jinými slovy: "každému, co jeho jest" - a "proti gustu žádný dišputát".

Kvalitnější brašna není zbytečný luxus

Hned u dalšího téměř nezbytného artiklu už je však vhodné popřemýšlet. Vhodná cestovní brašna je téměř nezbytností. A vyplatí se do ní investovat. Víka displejů se sice někdy mohou pochlubit konstrukcí vyztuženou hořčíkovou či titanovou kostrou. Nicméně většina notebooků se spoléhá pouze na plastová víka a běžnou, jen minimálně odolnou vnitřní konstrukci. A pak stačí jen málo - a displej či některá z jeho součástek odejde do věčných lovišť. Základna notebooku je zpravidla o něco odolnější, přesto - vyložení brašny izolující hmotou je nutné. Běžné brašny bez vypolstrování jsou zde opravdu jen na přenášení, ale už při položení na zem hrozí riziko úrazu.

Notebooky.cz - S notebookem na cesty

Vhodná brašna by měla být variabilní, aby umožňovala zvětšit či zmenšit svůj objem dle potřeby. Alespoň minimální požadavek je prostor pro složku dokumentů A4 a nezbytnou kabeláž včetně příslušenství. Což žel občas ne všechny, i značkové brašny splňují. Je vhodná brašna cca odpovídající rozměrům toho kterého modelu - pro tyto účely nabízí výrobci brašen často i konfigurátory, kde si lze zvolit požadavky na brašnu včetně zadání modelu notebooku či alespoň jeho rozměrů.

Pak si už jen stačí vybrat vhodný model na Internetu, a následně ověřit nejužší výběr kandidátů někde v realitě běžného obchodu. Je vhodné i zvážit, zda je vhodnější běžná brašna přes rameno, minibatůžek, cestovní brašna na kolečkách - nebo kombinace dříve jmenovaných. Dnešní trh už nabízí širokou paletu možností. Nám se osvědčila jak běžná brašna, tak i kombinace brašny a batohu - za univerzálnější modely však zaplatíte více nežli za běžný základ. Batůžky šetří záda, zatímco brašny jsou klasičtější - a vypadají podstatně více "business".

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levné věci

Je docela dobré zauvažovat, kolik toho unese brašna dodaná přímo v ceně notebooku - často to bývají spíše jen lehké, málo vykládané brašny pro velmi občasné přenášení. Plastové přezky jsou též nebezpečná součást levné brašny, zvláště pokud má uživatel sklon k jejímu systematickému přetěžování. Pád z jednoho a více metrů už nemusí obsah přestát úplně OK ani v lepší brašně, natož pak v jen lehce vykládané. A oprava displeje či nový plast notebooku vyjde prakticky vždy dráže nežli kvalitnější brašna. Přičemž nutno dodat, že kvalitnější nemusí nutně znamenat dražší - kvalita brašny v tomto ohledu se pozná na tloušťce vnitřního vyložení, případně ještě na variabilitě vnitřního prostoru, množství vhodně umístěných přihrádek, atp.

Další příslušenství: co vzít a co nechat doma

Ke standardu již dnes asi patří digitální fotoaparát či videokamera. Často navíc jsou schopna se tato dvě zařízení navzájem zastoupit. Digitální videokamery s multimegapixelovými čipy jsou schopny dělat relativně přijatelné fotografie - a fotoaparáty zvládají i záznam kratších videosekvencí. Samozřejmě, v obou případech se jedná o náhražku - a jak videokamera, tak fotoaparát jsou experty ve svém oboru, v těch ostatních hrají roli švýcarského nožíku - zvládnou to též, ale existují podstatně lepší nástroje...

Notebooky.cz - S notebookem na cesty

Opět rozhoduje především preference každého z uživatelů. V našem případě to vyhrál digitální fotoaparát, který umí zaznamenávat videosekvence až do kapacity karty v rozlišení VGA, tedy téměř na úrovni digitální videokamery. Opět, vzhledem k šířce možností, doporučujeme 3,3 megapixelů a 3násobný optický zoom jako vhodné minimum. Cokoliv výše už je jen ke prospěchu věci.

Podobně u videokamer, vzhledem ke stavu cen a poměrně malých rozdílech je vhodné uvažovat spíše už jen o digitálních modelech - tedy alespoň o Digital8, ještě lépe o MiniDV. Videokamery s přímým nahráváním DVD disků jsou spíše pro ty více experimentující z nás běžných uživatelů. Je vhodné poptat se na kvalitu optické stabilizace a porovnat rozsah optického zoomu, případně pro více profesionální uživatele, zda podporuje mimo digitálního výstupu FireWire i zpětný vstup (pro nahrávání videa po jeho editaci v PC či notebooku). A samozřejmě, pokud chcete nechat fotoaparát doma, je vhodný model se zabudovaným přisvětlením, respektive bleskem a slotem na paměťové karty.

Další nezbytnosti menší ráže

Sotva se rozhodneme pro dvě zařízení, už máme více jak půl tuctu kabelů. Napájecí adaptér k notebooku, kabel do zásuvky, napájecí adaptér pro fotoaparát a kabel nebo nabíječka klasických baterek AA (či AAA), k tomu USB kabeláž pro propojení fotoaparátu a FireWire kabel mezi notebook a videokameru. U videokamery a notebooku je vhodné dát pozor na rozdíl v konektorech FireWire - videokamery mají zpravidla menší 4vývodový konektor, notebooky občas větší 6vývodový. Patřičné kabely nejsou problém, jen je potřeba vědět, který je potřeba.

U digitálního fotoaparátu pak je na zvážení, zda je lepší USB kabel pro propojení notebooku a fotoaparátu, nebo se spíše obrátit k použití čtečky (a zapisovačky v jednom) paměťových médií, která je schopna tutéž práci zařídit často rychleji a pohodlněji, speciálně pokud má rozhraní USB 2.0. Na rozdíl od kabelu nemusí být zapnutý fotoaparát, neplýtvá se jeho energií na dlouhý přenos, je to pohodlnější. A protože valná většina fotoaparátů má pouze rozhraní USB 1.1, bývá to i rychlejší - pokud máte externí čtečku s rozhraním USB 2.0 nebo se spoléháte na interní čtečku zabudovanou v notebooku (většinou též připojené přes USB 2.0 případně přes řadič PCMCIA) nebo na čtečku karet ve formátu karty PCMCIA. Pak je možné, USB kabel zcela zanechat doma a spolehnout se pouze na luxus čtečky médií. Žel, podobné řešení neexistuje pro videokamery - ty mají tu výhodu, že zde je potřeba pouze standardní FireWire kabel. A samozřejmě odpovídající rozhraní na straně notebooku.

Mobilní telefon a další doplňky komunikace

S rozvojem služeb jako mezinárodní GPRS a vysokorychlostní datové přenosy, případně WiFi alias bezdrátové sítě Wireless LAN, není od věci nenechat doma adaptéry, které by umožňovaly využít některou z těchto možností. Pravým dárkem je samozřejmě otevřený WiFi hotspot zdarma v dosahu dovolenkového letoviska, nicméně takových bude i přes jistý růst zatím jako šafránu.

Pak stále ještě přichází v úvahu využití mezinárodních datových hovorů a přenosů GPRS - sice to nebude na brouzdání jako doma, ale na občasné stáhnutí emailů, případně kontakt se známými přes ICQ či podobnou aplikaci to může být levnější než psaní SMS a mezinárodní volání.

Šťastní jsou v tomto případě ti lépe vybavení, kteří kupovali notebook v nedávné době - a mají v něm zabudovaný standardně alespoň bezdrátový adaptér WiFi 11 či více megabit, a ještě lépe rovnou i Bluetooth. My ostatní musíme spoléhat na dobrodiní infračerveného portu, pokud jej notebook obsahuje. A pokud ne, jsou zde v ceně výrazně klesající adaptéry USB, jak pro bezdrátové sítě WLAN, tak pro osobní síť na bázi Bluetooth. Tyto adaptéry již lze zakoupit za méně jak 600 Kč, což vychází srovnatelně s cenou datového kabelu pro telefon - ne li méně - a jejich předností je větší univerzálnost. Nepříjemností je jejich "samostatné balení", jsou přímo ideálně vhodné pro zapomenutí, případně zanechání doma - s adaptéry integrovanými v notebooku podobné nebezpečí nehrozí (jeden z argumentů, na který je vhodné myslet při výběru a nákupu příštího notebooku).

A nezbytnosti ke komunikaci patřící

S telefonem se asi dnes smíří již každý, na dovolenou si jej už jen z důvodů bezpečnosti nevezmou jen opravdu zapřisáhlí odpůrci. Tím pádem však do seznamu kabeláže přibude další adaptér - který nemusí být zrovna malý. Vhodnou alternativou k němu může být napájecí adaptér přes USB - případně kombinovaný rovnou i s datovým kabelem.

Tyto kabely existují, starají se vlastně jen o "vysávání" energie z USB rozhraní notebooku a napájí jím akumulátor telefonu. Pracují podobně jako samostatný adaptér, jejich nespornou výhodou je podstatně menší velikost. Nevýhodou je, že pokud nejste v dosahu zásuvky s notebookem a jeho adaptérem, či dojde energie akumulátoru notebooku, není odkud brát primární zdroj energie. Ale při častém cestování (vždy s notebookem) podobný kabel ušetří ohromné množství místa oproti běžnému adaptéru mobilu - a výsledek je ten samý, možná dokonce lepší: mobil můžete dobíjet i tam, kde není zásuvka, ale kde s sebou máte notebook. Kombinace s integrovaným datovým kabelem je asi to nejlepší možné: eliminuje potřebu dalších rozhraní na straně notebooku (USB má až na opravdu staré výjimky každý notebook) a navíc šetří oproti všem bezdrátovým technologiím energii. A navíc není potřeba adaptér mobilu... Nevýhodou je vyšší cena, zatímco obyčejný jen napájecí kabel lze získat za pár desítek korun, napájecí kabel kombinovaný s datovým na USB může jít do stovek Kč a více.

Příště rezervní akumulátory, PDA, zálohování a bezpečnost

Notebooky.cz - S notebookem na cesty

V příštím závěru naší dvoudílné série se zkusíme zamyslet nad vhodnými doplňky pro bezpečnost notebooku, mobilnímI doplňky organizérů PDA, zkusíme zmínit i dovolenkové zálohování dat a použití notebooku v autě, případně potřebu a vhodnost nákupu rezervních akumulátorů. Pokud Vás napadají další otázky, doporučení, případně nezmíněné oblasti, přidejte Váš názor v diskusi pod článkem.

Témata: Notebook, USB, Výrobci
  • Nejčtenější

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 19 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Při soukromé misi Axiom-3 do vesmíru poletí dosud nejevropštější posádka

v diskusi nejsou příspěvky

2. prosince 2023

Americká společnost Axiom Space zajišťuje pro soukromé zákazníky návštěvu Mezinárodní kosmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: První proudový dopravní letoun s motory nad křídlem měl smůlu

v diskusi je 15 příspěvků

1. prosince 2023

Typu VFW-Fokker 614 můžeme udělit velké plus za konstrukční nevšednost, ale zároveň i nemenší minus...

Saturnu v roce 2025 zmizí prstence, pak se však zase vrátí

v diskusi je 14 příspěvků

1. prosince 2023

Šestá planeta Sluneční soustavy přitahuje lidstvo i proto, že její prstence jsou zajímavé na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 35 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 19 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Při soukromé misi Axiom-3 do vesmíru poletí dosud nejevropštější posádka

v diskusi nejsou příspěvky

2. prosince 2023

Americká společnost Axiom Space zajišťuje pro soukromé zákazníky návštěvu Mezinárodní kosmické...

Saturnu v roce 2025 zmizí prstence, pak se však zase vrátí

v diskusi je 14 příspěvků

1. prosince 2023

Šestá planeta Sluneční soustavy přitahuje lidstvo i proto, že její prstence jsou zajímavé na...

OBRAZEM: První proudový dopravní letoun s motory nad křídlem měl smůlu

v diskusi je 15 příspěvků

1. prosince 2023

Typu VFW-Fokker 614 můžeme udělit velké plus za konstrukční nevšednost, ale zároveň i nemenší minus...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...