Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Jedeme na dovolenou: co s sebou? (1.díl seriálu)

  1:30
Chystáte se na dovolenou? A s notebookem? Jaké příslušenství je nejlepší? Jaké je nezbytné a co nechat doma? Jakou brašnu zvolit? Zkuste se inspirovat, co bychom doporučili si přibalit na cestu - či co možná nebrat. A přidejte se se svými nápady. Co si vzít s sebou pro ideální dovolenou s notebookem?

Jaké příslušenství a co s sebou?

Odhlédněme od samotného notebooku, ten už zřejmě každý má - a jen kvůli dovolené si nikdo supermoderní ultralehký model kupovat nebude. Krom toho, každý trávíme dovolenou trochu jinak, takže někdo na chatě stacionárně raději přivítá plnohodnotnou náhradu stolního PC - zatímco jiný v autě při cestách po Evropě bude spokojený s co nejmenším noteboočkem. A někdo uvítá notebook pro obě situace. Jinými slovy: "každému, co jeho jest" - a "proti gustu žádný dišputát".

Kvalitnější brašna není zbytečný luxus

Hned u dalšího téměř nezbytného artiklu už je však vhodné popřemýšlet. Vhodná cestovní brašna je téměř nezbytností. A vyplatí se do ní investovat. Víka displejů se sice někdy mohou pochlubit konstrukcí vyztuženou hořčíkovou či titanovou kostrou. Nicméně většina notebooků se spoléhá pouze na plastová víka a běžnou, jen minimálně odolnou vnitřní konstrukci. A pak stačí jen málo - a displej či některá z jeho součástek odejde do věčných lovišť. Základna notebooku je zpravidla o něco odolnější, přesto - vyložení brašny izolující hmotou je nutné. Běžné brašny bez vypolstrování jsou zde opravdu jen na přenášení, ale už při položení na zem hrozí riziko úrazu.

Notebooky.cz - S notebookem na cesty

Vhodná brašna by měla být variabilní, aby umožňovala zvětšit či zmenšit svůj objem dle potřeby. Alespoň minimální požadavek je prostor pro složku dokumentů A4 a nezbytnou kabeláž včetně příslušenství. Což žel občas ne všechny, i značkové brašny splňují. Je vhodná brašna cca odpovídající rozměrům toho kterého modelu - pro tyto účely nabízí výrobci brašen často i konfigurátory, kde si lze zvolit požadavky na brašnu včetně zadání modelu notebooku či alespoň jeho rozměrů.

Pak si už jen stačí vybrat vhodný model na Internetu, a následně ověřit nejužší výběr kandidátů někde v realitě běžného obchodu. Je vhodné i zvážit, zda je vhodnější běžná brašna přes rameno, minibatůžek, cestovní brašna na kolečkách - nebo kombinace dříve jmenovaných. Dnešní trh už nabízí širokou paletu možností. Nám se osvědčila jak běžná brašna, tak i kombinace brašny a batohu - za univerzálnější modely však zaplatíte více nežli za běžný základ. Batůžky šetří záda, zatímco brašny jsou klasičtější - a vypadají podstatně více "business".

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levné věci

Je docela dobré zauvažovat, kolik toho unese brašna dodaná přímo v ceně notebooku - často to bývají spíše jen lehké, málo vykládané brašny pro velmi občasné přenášení. Plastové přezky jsou též nebezpečná součást levné brašny, zvláště pokud má uživatel sklon k jejímu systematickému přetěžování. Pád z jednoho a více metrů už nemusí obsah přestát úplně OK ani v lepší brašně, natož pak v jen lehce vykládané. A oprava displeje či nový plast notebooku vyjde prakticky vždy dráže nežli kvalitnější brašna. Přičemž nutno dodat, že kvalitnější nemusí nutně znamenat dražší - kvalita brašny v tomto ohledu se pozná na tloušťce vnitřního vyložení, případně ještě na variabilitě vnitřního prostoru, množství vhodně umístěných přihrádek, atp.

Další příslušenství: co vzít a co nechat doma

Ke standardu již dnes asi patří digitální fotoaparát či videokamera. Často navíc jsou schopna se tato dvě zařízení navzájem zastoupit. Digitální videokamery s multimegapixelovými čipy jsou schopny dělat relativně přijatelné fotografie - a fotoaparáty zvládají i záznam kratších videosekvencí. Samozřejmě, v obou případech se jedná o náhražku - a jak videokamera, tak fotoaparát jsou experty ve svém oboru, v těch ostatních hrají roli švýcarského nožíku - zvládnou to též, ale existují podstatně lepší nástroje...

Notebooky.cz - S notebookem na cesty

Opět rozhoduje především preference každého z uživatelů. V našem případě to vyhrál digitální fotoaparát, který umí zaznamenávat videosekvence až do kapacity karty v rozlišení VGA, tedy téměř na úrovni digitální videokamery. Opět, vzhledem k šířce možností, doporučujeme 3,3 megapixelů a 3násobný optický zoom jako vhodné minimum. Cokoliv výše už je jen ke prospěchu věci.

Podobně u videokamer, vzhledem ke stavu cen a poměrně malých rozdílech je vhodné uvažovat spíše už jen o digitálních modelech - tedy alespoň o Digital8, ještě lépe o MiniDV. Videokamery s přímým nahráváním DVD disků jsou spíše pro ty více experimentující z nás běžných uživatelů. Je vhodné poptat se na kvalitu optické stabilizace a porovnat rozsah optického zoomu, případně pro více profesionální uživatele, zda podporuje mimo digitálního výstupu FireWire i zpětný vstup (pro nahrávání videa po jeho editaci v PC či notebooku). A samozřejmě, pokud chcete nechat fotoaparát doma, je vhodný model se zabudovaným přisvětlením, respektive bleskem a slotem na paměťové karty.

Další nezbytnosti menší ráže

Sotva se rozhodneme pro dvě zařízení, už máme více jak půl tuctu kabelů. Napájecí adaptér k notebooku, kabel do zásuvky, napájecí adaptér pro fotoaparát a kabel nebo nabíječka klasických baterek AA (či AAA), k tomu USB kabeláž pro propojení fotoaparátu a FireWire kabel mezi notebook a videokameru. U videokamery a notebooku je vhodné dát pozor na rozdíl v konektorech FireWire - videokamery mají zpravidla menší 4vývodový konektor, notebooky občas větší 6vývodový. Patřičné kabely nejsou problém, jen je potřeba vědět, který je potřeba.

U digitálního fotoaparátu pak je na zvážení, zda je lepší USB kabel pro propojení notebooku a fotoaparátu, nebo se spíše obrátit k použití čtečky (a zapisovačky v jednom) paměťových médií, která je schopna tutéž práci zařídit často rychleji a pohodlněji, speciálně pokud má rozhraní USB 2.0. Na rozdíl od kabelu nemusí být zapnutý fotoaparát, neplýtvá se jeho energií na dlouhý přenos, je to pohodlnější. A protože valná většina fotoaparátů má pouze rozhraní USB 1.1, bývá to i rychlejší - pokud máte externí čtečku s rozhraním USB 2.0 nebo se spoléháte na interní čtečku zabudovanou v notebooku (většinou též připojené přes USB 2.0 případně přes řadič PCMCIA) nebo na čtečku karet ve formátu karty PCMCIA. Pak je možné, USB kabel zcela zanechat doma a spolehnout se pouze na luxus čtečky médií. Žel, podobné řešení neexistuje pro videokamery - ty mají tu výhodu, že zde je potřeba pouze standardní FireWire kabel. A samozřejmě odpovídající rozhraní na straně notebooku.

Mobilní telefon a další doplňky komunikace

S rozvojem služeb jako mezinárodní GPRS a vysokorychlostní datové přenosy, případně WiFi alias bezdrátové sítě Wireless LAN, není od věci nenechat doma adaptéry, které by umožňovaly využít některou z těchto možností. Pravým dárkem je samozřejmě otevřený WiFi hotspot zdarma v dosahu dovolenkového letoviska, nicméně takových bude i přes jistý růst zatím jako šafránu.

Pak stále ještě přichází v úvahu využití mezinárodních datových hovorů a přenosů GPRS - sice to nebude na brouzdání jako doma, ale na občasné stáhnutí emailů, případně kontakt se známými přes ICQ či podobnou aplikaci to může být levnější než psaní SMS a mezinárodní volání.

Šťastní jsou v tomto případě ti lépe vybavení, kteří kupovali notebook v nedávné době - a mají v něm zabudovaný standardně alespoň bezdrátový adaptér WiFi 11 či více megabit, a ještě lépe rovnou i Bluetooth. My ostatní musíme spoléhat na dobrodiní infračerveného portu, pokud jej notebook obsahuje. A pokud ne, jsou zde v ceně výrazně klesající adaptéry USB, jak pro bezdrátové sítě WLAN, tak pro osobní síť na bázi Bluetooth. Tyto adaptéry již lze zakoupit za méně jak 600 Kč, což vychází srovnatelně s cenou datového kabelu pro telefon - ne li méně - a jejich předností je větší univerzálnost. Nepříjemností je jejich "samostatné balení", jsou přímo ideálně vhodné pro zapomenutí, případně zanechání doma - s adaptéry integrovanými v notebooku podobné nebezpečí nehrozí (jeden z argumentů, na který je vhodné myslet při výběru a nákupu příštího notebooku).

A nezbytnosti ke komunikaci patřící

S telefonem se asi dnes smíří již každý, na dovolenou si jej už jen z důvodů bezpečnosti nevezmou jen opravdu zapřisáhlí odpůrci. Tím pádem však do seznamu kabeláže přibude další adaptér - který nemusí být zrovna malý. Vhodnou alternativou k němu může být napájecí adaptér přes USB - případně kombinovaný rovnou i s datovým kabelem.

Tyto kabely existují, starají se vlastně jen o "vysávání" energie z USB rozhraní notebooku a napájí jím akumulátor telefonu. Pracují podobně jako samostatný adaptér, jejich nespornou výhodou je podstatně menší velikost. Nevýhodou je, že pokud nejste v dosahu zásuvky s notebookem a jeho adaptérem, či dojde energie akumulátoru notebooku, není odkud brát primární zdroj energie. Ale při častém cestování (vždy s notebookem) podobný kabel ušetří ohromné množství místa oproti běžnému adaptéru mobilu - a výsledek je ten samý, možná dokonce lepší: mobil můžete dobíjet i tam, kde není zásuvka, ale kde s sebou máte notebook. Kombinace s integrovaným datovým kabelem je asi to nejlepší možné: eliminuje potřebu dalších rozhraní na straně notebooku (USB má až na opravdu staré výjimky každý notebook) a navíc šetří oproti všem bezdrátovým technologiím energii. A navíc není potřeba adaptér mobilu... Nevýhodou je vyšší cena, zatímco obyčejný jen napájecí kabel lze získat za pár desítek korun, napájecí kabel kombinovaný s datovým na USB může jít do stovek Kč a více.

Příště rezervní akumulátory, PDA, zálohování a bezpečnost

Notebooky.cz - S notebookem na cesty

V příštím závěru naší dvoudílné série se zkusíme zamyslet nad vhodnými doplňky pro bezpečnost notebooku, mobilnímI doplňky organizérů PDA, zkusíme zmínit i dovolenkové zálohování dat a použití notebooku v autě, případně potřebu a vhodnost nákupu rezervních akumulátorů. Pokud Vás napadají další otázky, doporučení, případně nezmíněné oblasti, přidejte Váš názor v diskusi pod článkem.

Témata: Notebook, USB, Výrobci
  • Nejčtenější

Kariéru letce si nevolíte, když nevíte, co se životem, říká pilotka

Premium Na pilotní výcvik dopravního letadla si deset let vydělávala jako letuška. Když konečně začala létat, přišla pandemie....

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

Devadesátiletý kapitán Kirk letěl do opravdového vesmíru, ale jen na skok

Herec William Shatner, který v seriálu Star Trek ztvárnil postavu kapitána Kirka, se ve středu podíval do vesmíru....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akcí Sokol si Heydrich podepsal rozsudek smrti. Sokolové proti orlici

Na počátku října 1941 vrcholila první vlna teroru, který Reinhard Heydrich rozpoutal krátce po svém příchodu do...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Toto je první počítač, kterého se prodalo více než milion kusů

Commodore VIC-20 je vůbec první počítač, který jako první dosáhl významného milníku. Nejenže se ho prodalo přes milion...

Malý tablet od Applu přichází s USB-C a zdražuje. Navíc přišel o 3,5mm jack

Společnost Apple uvedla v úterý vpodvečer dva vylepšené tablety ze svého portfolia. Loni představený iPad 8 doznal jen...

Pařba v 8K rozlišení na 65" televizoru. Test nových Ti karet od Nvidie

Z grafických karet zvolna přestává být nedostatkové podpultové zboží, a tak přišel správný čas na test posledních...

Z disků WD MyBook Live mizí data. Odpojte je od internetu, zřejmě navždy

Mnozí uživatelé síťových disků MyBook Live od Western Digital minulý týden přišli o svá data – disky někdo na dálku...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...