HW Týden: Předcomdexové pábení

  5:00aktualizováno  5:00
Většina světa digitálních technologií se připravovala na letošní Comdex. Objevilo se tak spousta zpráv o produktech prezentovaných na této výstavě. Mimo to společnost AMD nechal nahlédnout pod pokličku svých plánů a rodinám Packard a Hewlett se nelíbí fůze se společností Compaq.
Minulý týden se čekalo na Comdex a čekalo se intenzivně. Jedna tisková zpráva stíhala druhou, aby světu oznámily, co která společnost na tuto velkou počítačovou událost chystá. Mimo těchto informací, která mají své místo v rubrice Comdex na našem serveru, jste se minulý týden mohli dozvědět o plánech společnosti AMD nebo o tom kdo se staví proti plánované fůzi HP a Compaq. I v Českých zemích jsme zaznamenali důležitou informaci – ADSL bude v druhé čtvrtině příštího roku.

Novinky z AMD

Minulý týden v pondělí AMD vypustila nový Athlon XP 1900 +, běžící na frekvenci 1,6 GHz a ve čtvrtek přinesla několik zajímavých informací o svém předpokládaném budoucím vývoji. Stalo se tak na výroční konferenci, které se účastnili vedoucí představitelé společnosti. Hovořilo se o plánech do poměrně vzdálené budoucnosti a podrobněji o strategii na příští a přespříští rok. Zatímco letošní rok byl věnován zvyšování podílu na trhu desktopů, příští rok bude věnován přenosným počítačům, serverům a přípravám na vypuštění procesorů nových procesorů a přechod na 0,09 mikronovou technologii výroby v roce 2003. Co se týká plánované výroby procesů, v roce 2002 bude zahájena výroba Athlonu a Duronu s 130 nanometrovou technologií výroby. Budou se jmenovat Thoroughbred a Appaloosa.Vysoce výkonné procesory ClawHammer a SledgeHammer a Barton se objeví ke konci příštího roku a budou využívat technologii IBM - Silicon on Insulator. V dalším roce se již počítá s 90 nanometrovou technologií a dva roky poté, tedy v roce 2005 by měly procesory AMD sjíždět z výrobní linky, která bude pracovat s 300 milimetrovými silikonovými vaflemi (z nich se procesory vyrábí) a 65 nanometrovou technologií. Výhody nových technologií budou spočívat ve vyšším výkonu, nižších výrobních nákladech, výrazně nižších rozměrech a ve snížení množství vyzářeného tepla.

Hewlettové a Packardi proti fůzi

Jedna z nejzajímavějších zpráv minulého týdne se týká fůze společností Hewlett-Packard a Compaq. O rozruch se zasloužili obě zakladatelské rodiny, po kterých se firma jmenuje. Nejdříve to byl William Hewlett, který v úterý oznámil, že propojení obou společností příliš nefandí. Spolu s jeho třemi dětmi dohromady kontroluje přibližně 8% akcií společnosti. Druhou ránu zasadila rodina Packardů, která souhlasí s postojem spoluzakladatelů a bude také v opozici plánované fůze. Představenstvo společnosti (vyjma Waltera B. Hewletta), se ihned nechalo slyšet, že za fůzí stojí jako jeden muž a informovalo o tom, že akcionáři ještě neměli možnost nahlédnout do podrobnějších analýz, které by jim měli osvětlit výhody spojení.

Prach do pevných disků

Nové pevné disky společnosti IBM Deskstar 120 GXP, Travelstar 60 GH a 40 GN, využívají technologii AFC – známou jako Pixie Dust. Díky této technologii se očekává zvyšování hustoty záznamu na disku v roce 2003 až k 100GB na čtverečný palec. To znamená 400 GB pro klasické pevné disky, 200 GB pro disky pro přenosné počítače a 6 GB pro malý Microdrive. Tyto disky mají mít také vylepšenou ochranu proti nárazům a sníženou hlučnost.

Přepisovatelné DVD

Již v lednu příštího roku si budete moci zakoupit DVD přepisovací mechaniku společnosti Hitachi. Představena byla minulý týden a dokáže zapisovat několika DVD formáty. GMA 4020-B podporuje DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM a samozřejmě CD-R i CD-RW. Díky schopnostem mechanik podporovat více formátů ( u této například chybí pouze DVD+RW), a celkovému poklesu ceny podobných zařízení se očekává podstatný růst prodeje DVD zařízení a médií a pomalý odklon spotřebitelů od CD přepisovacích mechanik. To ostatně naznačila i společnost HP, která již před časem oznámila plnou soustředěnost pouze na DVD.

Co se děje v Čechách?

Český telecom oznámil, že komerční nabídka širokopásmového připojení k internetu ADSL, je připravena na začátek druhého kvartálu příštího roku pro města Praha, Brno a Ostrava. Při té příležitosti byl také vyhlášen výherce výběrového řízení na dodavatele této technologie. Stala se jím české pobočka společnosti Alcatel, která může čerpat ze zkušeností svých sesterských organizací. Technologie ADSL umožňuje připojení k internetu rychlostí několika set kilobitů za sekundu.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Najdete na iDNES.cz