Efficeon a nForce 3 Go (1): konečně konkurence pro Centrino?

  • 2
Centrino má plnohodnotnou konkurenci. Levné Celeron procesory budou mít konkurenci, která je podle výsledků prvních testů podobně rychlá a zřejmě levnější a úspornější. Jak to? Transmeta představila první výsledky výkonových srovnání Efficeon versus Pentium M a seznámila svět s podrobnými detaily nového procesoru.

Intelovské Centrino už není na trhu samo, na 16. mikroprocesorovém fóru byl představen nový procesor z dílen firmy Transmeta. David R.Ditzel představil detaily a první výsledky výkonových srovnání, přesně tak, jak dříve slíbil. Nejnovější procesor Transmeta má držet krok s procesory Intel jak ve výkonu, tak v úspornosti provozu. Aby v tom Transmeta nebyla sama, podpoří ji nVidia, výrobce čipových sad a především grafických čipů, se svým integrovaným čipem nForce 3 Go 120.

O tom všem jsme informovali již dříve, nyní však jsou konečně k dispozici konkrétní detaily. Efficeon bude vyráběn firmou TSMC ve 130 nanometrové architektuře, s 256bit procesorovým jádrem, které zpracovává VLIW instrukce (velmi dlouhé instrukční slovo - Very Long Instruction Word). Jádro má být schopno paralelně vykonat až osm instrukcí během jednoho taktu, čímž získává náskok před konkurencí. Je doplněn optimalizovaným softwarovým překladačem Efficeon Code Morphing Software (eCMS), který zajišťuje plnou kompatibilitu s x86 instrukcemi, přičemž podporuje i instrukce MMX, SSE a SSE2. Zlepšené CMS doplňuje překlad instrukcí o další dvě úrovně, což má dále zlepšovat výkon při opakovaném provádění instrukcí, zatímco nepoužívaný kód instrukcí bude automaticky ignorován.

Díky integraci severního můstku (North Bridge - obvykle samostatná část čipové sady) přímo do procesoru může jádro procesoru komunikovat s DDR400 pamětí a AGP 4x grafikou napřímo, bez potřeby další elektroniky. Jediný další čip je tak jižní můstek (South Bridge), který se stará o komunikaci s ostatními periferiemi. Efficeon s ním komunikuje pomocí 8bit HyperTransport sběrnice, která je schopna poslat v obou směrech 1,6 GB/s (jeden směr 800 MB/s). Mimo to, pro podporu nejstarších rozhraní má Efficeon integrován i intelovskou sběrnici LPC (Low Pin Count Bus).

Díky též vylepšeným "Enhanced LongRun Thermal Power Management" a "Enhanced LongRun Thermal Management" má být Transmeta schopna uspořit energii nejen v mobilních zařízeních. S Efficeonem Transmeta míří do miniaturních stolních PC a do serverů - právě oblast, na kterou aspiroval i předchůdce, TM5800 Crusoe, ale ve které se nikdy zvlášť neuchytil. V serverech je podstatná integrace můstku spolupracujícího s DDR paměťmi s podporou kontroly chyb (ECC).

Jak Ditzel dále řekl, Transmeta nabízí Efficeon ve třech rozdílných variantách:

  • standardní "Crusoe TM8600" s rozměry 29 x 29 milimetrů a s vyrovnávací pamětí první úrovně o velikosti 128 KB, s druhou úrovní s 1 MB paměti,
  • "Crusoe TM8300" má jen 512KB paměti, za to má být podstatně levnější,
  • "Crusoe TM8620" se od TM8600 liší jen fyzickou velikostí, kdy se zmenšil obal procesoru pro integraci do nejmenších zařízení, ostatní vlastnosti včetně 1 MB vyrovnávací paměti zůstávají stejné.

    Již od konce roku má být v nabídce přinejmenším tato skupina procesorů TM8600:

  • 1,0 a 1,1 GHz (5 a 7 W) - s možností pasivního chlazení díky nízkým tepelným emisím,
  • 1,2 a 1,3 GHz (12 a 14 W) - vzhledem k nárůstu tepla nutné aktivní chlazení.

    Podle vyjádření společnosti Transmeta má být Efficeon schopen držet krok s Pentium M na 900 MHz. Ten sice též také zvládá odvádět práci pouze se 7 Watty ztrátového tepla, nicméně potřebuje podstatně více prostoru (u Transmety a nVidie 2066 čtverečních milimetrů versus 3592 mm Intelu) a navíc další čip (zmíněný severní můstek čipové sady), který spotřebovává další 1 až 2 Watty. U nejkompaktnějšího provedení pak má Transmeta s nVidií zabírat pouze 925 milimetrů plochy.

    Další vývoj má vést směrem k vyšší spotřebě a vyšším taktům - tedy podobně jako u Intelu. V první polovině roku Transmeta uvede 90 nanometrový čip s taktem 1,4 GHz (ovšem stále se spotřebou pouze 5 Watt), dále 1,6 GHz na 7W, 1,8GHz na 12W a 2GHz na pořádných 25W. S třetí generací Efficeonů se přejde na proces 65 nanometrů, přičemž lepšího výkonu a nižší spotřeby má být dosaženo nejen zvyšováním taktu a zmenšováním struktur čipu, ale i architekturálními vylepšeními.

    Jedním z nich by mohl být mechanismus LongRun 2, jenž umožňuje procesoru přímo pomocí softwaru měnit tepelné vyzařování procesoru. Oproti současnému standardu regulace vyzařování pomocí úpravy taktu a napětí by se zde mělo jednat o přímou regulaci ztrátového výkonu jednotlivých tranzistorů. Pomoci k tomu má speciální software v kombinaci s obvody přímo na procesoru a přizpůsobený výrobní proces. Výsledkem má být až 70ti násobná úspora energie - ta byla demonstrována na speciálně uzpůsobeném Efficeonu. Kdy však bude skutečně tato technologie použita, to je otázkou.

    Dovětek redakce

    Ve srovnání s nízkovoltážním procesorem Pentium M na 900 MHz tedy nevypadá Transmeta jako nejpomalejší dílo. Ale také ani jako nejrychlejší, Efficeon se bude muset hodně namáhat, aby něčeho dosáhl. Vždyť již na počátku příštího roku, tedy těsně po uvedení prvních produktů s procesory Efficeon na trh, se zde objeví též 2GHz Pentium M s vylepšenou architekturou a dvojnásobnou vyrovnávací pamětí. Lze říci (tak trochu se slzou v oku), že Transmeta tak opět pokulhává za hlavním pelotonem.

    Srovnávat se s téměř nejnižším procesorem hlavní řady je podstatně snazší nežli s procesory na frekvencích bezmála dvojnásobných. Efficeon tak nadále zůstává zcela optimální variantou pro pomalejší ultralehké notebooky, které přesto mohou vydržet několik hodin na jeden akumulátor. Do skutečně obávané konkurence procesoru Pentium M má však ještě daleko. Teprve s příchodem 2 GHz verze a jejího porovnání s Pentium M na 2 GHz budeme moci v příštím roce říci, zda Transmeta má vůbec alespoň minimální šanci dohnat Intel i na hlavní dráze. Zatím zůstává hráčem na velmi malém a zmenšujícím se písečku: většinu výhod, které nabízel předchozí procesor Crusoe TM5800, nyní nabízí i Pentium M - a pro Efficeon tak zůstává ještě méně neobsazeného prostoru.

    Zítra se podíváme na výkon nForce 3 Go 120 sady, která je dalším dílem mozaiky, jenž má Efficeonu umožnit konkurovat Intelu na široké frontě - a jež má šanci zvrátit nepoměr stran. Jak se zatím zdá, Efficeon bude mít co dělat, ale úplně nad ním hůl nelámeme - jeho nejvyšší varianty s 1,2 a 1,3GHz by měly být schopny vyrovnat se prvním Celeronům 1,3GHz (na bázi Pentium M), které přijdou na trh v podobnou dobu. Pokud tak Transmeta nabídne nižší ceny, ještě to může být velmi zajímavý zápas. A na jeho konci zatím, dokud se Transmeta drží, vyhrává zákazník!