Compaq iPaq 3660 recenze

aktualizováno 
Video do kapsy, walkman do košile, termínovací kalendář do saka, emailový klient do kalhot, prezentace z dvou krabiček cigaret. Snad jen malý výčet toho, co jsme vyzkoušeli - a jak recenzovaný "drobek" funguje.

Diářk pohledání

Video do kapsy, walkman do košile, termínovací kalendář do saka, emailovýklient do kalhot, prezentace z dvou krabiček cigaret. Snad jen malý výčettoho, co jsme vyzkoušeli - a jak dobře recenzovaný "drobek" funguje.

Zabalení - poctivé a bezpečné

Krabice na boty, a v ní ledacos. Objevil se u nás velmi inteligentně balenýaneb vybalení byla hračka, zpět do krabice při vracení to šlo hůře. KiPaqu dostanete kvantum publikací - sice v angličtině, avšak na nedostatekinformací si rozhodně stěžovat nelze.

Obsah dodávky - dostatek pro začátek

Daleko zajímavější je však příslušenství zn.funkční: USB kolébkapro synchronizaci, síťový adaptér, plastový skelet, koženkový obal a předevšímiPaq samotný. Elegantní výrobek, který se návrhářům Compaqu prostěpovedl!

Vzhled- jenom málo skutečných konkurentů

Stříbrné tělo, útlý design, který se stal hlavní zbraní iPaqu v titánskémboji proti převaze Palmu V, displej dostatečně rozměrný, ve spodní částičtyři tlačítka aplikací, multifunkční všesměrové kolébkové tlačítko,šikovně skrývajícím reproduktor. Nad displejem tlačítko pro vypnutí auprostřed fotobuňka.

"Obalová technika" - rozšiřitelnost na požádání

Již nyní je na čase volit - buď si vyberete plastový obal-košilku, kterásvou černí vhodně kontrastuje se stříbrnou metalízou samotného iPaqu,nebo vyberete měkčí koženkový obal, který ochrání i displej, zato budetemuset iPaqa z obalu vytahovat. Naše plastová košilka byla "hloupá",ale v příslušenství lze doobjednat i daleko šikovnější: s CF čtečkouči rovnou s PCMCIA slotem a pro extrémisty i se dvěma.

Instalace - jednoduchá a snadná

Velmidůležité je CD s Active Sync - není totiž v dodávce jediným médiem, aletím podstatným: dle očekávání, s Windows 2000 redakčního notebooku seprovázal bez nejmenších problémů, přibyla ikonka v liště i na ploše. Imálo zkušený uživatel by měl zvládnout proces od vybalení až po prvnísynchronizaci s PC během méně jak 45 minut. Zklamala mne nutnost instalovatActiveSync i pokud si pouze chci poslat na iPaq několik souborů přes infra -prakticky nemožné, pouze přes poctivou synchronizaci skrz MS ActiveSync.

Funkce diáře - Outlook nutností

Samozřejmě, pokud toužíte po spolehlivém diáři, můžete si koupitiPaq pouze pro tento účel, nejvyšší efektivity však dosáhnete teprve připlném navázání na Outlook - novější verze velmi doporučena. V našem případěspolupráce s Outlookem 2000, který leží iPaqu přibalen, pracovala bez výhrad:synchronizace hlasových poznámek, kalendáře a diáře, psaných poznámek, všebez problémů a díky poměrně rychlému USB spojení zbytečně nezdržující.

Diář a poznámkový blok - všestranný digitální pomocník

Podivovaljsem se, k čemu potřebuji pro běžné plánování a "pamatováka"stroj srovnatelný se stolním PC před třemi lety: 32ti bitový procesor na206 MHzích, 64 MB operační paměti, poloviční VGA rozlišení, grafika sakcelerací. Avšak jak to v praxi bývá, na luxus se velmi rychle zvyká: místopsaní poznámek jsem si je radši diktoval, dle potřeby načmáral schéma, odškrtnulúkol či zanesl nový kontakt - buď vycvakáním na zobrazované miniklávesničcenebo "napsal". Zde asi začíná zásadní rozdíl mezi Palmy a iPaqy- pro základní potřeby velmi efektivní organizace a plánování bohatěpostačí Palm, avšak iPaq nabízí tolik možností navíc, které se hodí ikdyž je nebudete využívat stále: stejně jako u půl a více gigahertzovéhoPC, většinu času jeho schopností zřejmě nevyužijete, avšak výkonovárezerva se hodí a na přidané funkce se rychle zvyká.

Experimenty - náročnější úlohy než organizování

Po zvyknutí si na diktafon a bezproblémovou synchronizaci zvukových nahrávekdo Outlooku, po přenesení emailů do poštovního klienta iPaqu jsem začalzkoumat hranice tohoto stroječku: při využití sotva pár megabajtů pro dataa podobně pro instalované aplikace si o to říkal - i s instalovaným slovníkembyl využita ani ne třetina z 64 MB paměti.

Multimédia- video a zvuk na cesty

Palme, nashledanou. Tady začíná hájemství PocketPC, silných procesorůa solidního vybavení. Nejdříve samozřejmě klasika posledních let, MP3nahrávky - když využijete cca polovinu paměti pro MP3 soubory, máte kdispozici prostor pro minimálně 30 minut hudby v CD kvalitě, při jen o málonižších požadavcích pak pro hodinu až hodinu a půl. Při přehráváníhudby v této kvalitě budete mít stále kvalitnější poslech než z rádiovéhovysílání a při poslechu na běžných nestudiových sluchátkách se rozdíltakřka nepozná. Doporučuji sluchátka, poslouchat zvuk z "chrastítka"pod displejem je též možné, ale to je evidentně určeno spíše pro znělkya systémové zvuky či přehrávání diktafonových záznamů - na HiFireprodukci prostě integrovaný minirepráček nemá dostatečné rozměry.

Video - televize v kapse

Zde již iPaq naráží na hranice možného - i svoje. Ani největšíinterní paměť v branži nepobere vše, a pro přehrávání videa potřebujetehodně kapacity. Nicméně, i to je možné - iPaq je schopen ve velmi uspokojivékvalitě přehrát libovolný soubor ve formátu MPEG1 v okně či na celéobrazovce, kdy se iPaq promění v luxusní video kapesního formátu.

Pro fanatiky existují konvertory, které jsou schopné převést libovolnéDVD do MPEG1 formátu a podle ohlasu z Ameriky je to populární zábava některýchnadšenců. Nezbytností je však dostatečně kapacitní CompactFlash karta salespoň 128 MB a přídavná "košilka" s CF čtečkou či PCMCIAslotem.

Výdrž - diář nebo walkman?

Těžkoříci, jak dlouho vydrží iPaq konkrétně Vám. Záleží na typickém používání- při využití primárně diáře vydrží s interním lithiumpolymerovýmakumulátorem i několik dní při občasných zapnutích. Přehrávání MPEGvidea či MP3 souborů si však řekne o viditelně více energie, a zkrátí výdržna několik hodin intenzivního provozu. Velmi výrazně spotřebu ovlivní téžpodsvícení displeje - pro kvalitní přehrávání videa je nutno posunoutpodsvícení k maximálním hodnotám, při běžné práci vystačíte sautomatickým nastavením, které pro mne bylo sice vždy o stín tmavší nežbych chtěl, ale postačovalo. Šetřilové mohou samozřejmě nastavit napevnoi nejúspornější mód, kdy z displeje takřka vymizí barvy.

Rychlost - síla výkonu

206 Mhz RISC procesoru již udělá své - při práci s běžnýmiaplikacemi pracuje s velmi rychlou odezvou na povely, pochopitelně přehráváníMP3 souborů jej zpomalí, ale práce je stále možná. Systémové zdrojezcela vytíží video, ale při sledování videa nepotřebujete do PocketWordu,pokud ano, můžete přehrávání pozastavit a později se k němu vrátit.

Závěrem

Jeden z nejvýkonnější diářů v současnosti na trhu, díky svým"košilkám" snadno rozšiřitelný, se snadným ovládáním aspolehlivou synchronizací s PC, se snadným využitím mobilních telefonů propřístup na Internet - a v neposlední řadě schopný organizační nástroj.Za svou cenu, která se v případě nejvyššího modelu iPaqu vyrovná ceněmnohého stolního PC. Za to dostanete pokud ne nejuniverzálnější, pak jedenz nejvšestrannějších kapesních počítačů dneška.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Skvělé příslušenství. Na trh míří lehoučké monitory pro práci kdekoli

ThinkVision

Na stánku Lenova a HP na veletrhu MWC 2019 nás zaujaly lehoučké přenosné 14" monitory. Připojíte je jedním USB-C...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Microsoft ukončí podporu svého chytrého náramku. Uživatele odškodní

Součástky fitness náramku Microsoft Band

Není mnoho firem, které by odškodňovaly uživatele za to, že končí s podporou jejich pět let starých produktů. V oblasti...

Najdete na iDNES.cz