Cestujte ve velkém malém stylu: Mega Travel Drive od Memorexu

  1:00aktualizováno  1:00
Memorex uvedl pevné disky s rozhraním USB 2.0, které pojmou 6 či 8 GB dat. S rozměry sotva poloviční krabičky cigaret - 45 x 50 x 14 mm - a hmotností 40 gramů se vejdou i do nejmenších kapes. Díky své velikosti mají být překonat většinu konkurence.

Miniaturní pevné disky Memorex s 6 a 8 GB

Virtuálního prostoru jako by nebylo nikdy dost. Zatímco pevné disky pomalu, ale jistě směřují k terabajtové hranici, jejich skutečné praktičnosti stojí v cestě jejich nemobilnost - vzhledem ke své spotřebě sice uspokojí prakticky veškeré požadavky na kapacitu, ale na cesty si je až na výjimky vzít nelze (vyjma těch s též velmi kapacitním vlastním akumulátorem).

Na druhé straně stojí média jako jsou paměťové karty, které sice kapacitně neobstojí ani zdaleka tak dobře, za to svou velikostí bojují o místo na slunci více než efektivně. Jejich cena za 1 GB kapacity je však vysoká. Někde mezi se pak svůj prostor snaží uhájit miniaturní pevné disky - od dob legendárního disku MicroDrive společnosti IBM již vzniklo hodně následovníků. A stále více jich přichází na trh, každý z těchto produktů se svou vlastní představou o ideálním kompromisu mezi cenou, kapacitou, velikostí a rychlostí - a z toho pramenící skutečnou použitelností a praktičností pro uživatele.

Memorex se snaží bojovat o uživatele tohoto zajímavého segmentu též. V nabídce firmy specializované mimo jiné na paměťová média se tak objevil přenosný disk ve dvou modelech. Vymyšlené tyto disky nejsou špatně - uvnitř těla se pohodlně skryje konektor USB, a místo se našlo i na běžnou diodu LED, která poblikává během přenosu dat.

Praktičnost je doplněna i akceptovatelným výkonem: přenosová rychlost dosahuje až 7,9 MB/s, s průměrnou přístupovou dobou pod 10 milisekund - což je hodnota u této třídy disků velmi příjemná. Lze si vybrat mezi kapacitami 6 či 8 GB, do budoucna i více. Spotřeba má být díky výrazné optimalizaci provozu vždy pod 500 mA, což umožňuje provoz čistě s rozhraním USB, bez potřeby dalšího napájecího zdroje (akumulátoru či zásuvky) - disk si vystačí jen s rozhraním USB.

Ceny jsou přiměřené velikosti a kapacitě těchto disků - za 6GB model zákazník zaplatí cca 140 euro (kolem 4200 Kč), za 8GB disk musí vydat o 20 euro více (kolem 4800 Kč), což se nezdá být příliš strmý nárůst (14 procent ceny navíc oproti 33 procentům kapacity). V ceně je ochranné pouzdro a propojovací (prodlužovací) kabel USB.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Najdete na iDNES.cz