ATI Technologies je jednou z nejrychleji se rozvíjejících firem na trhu grafických karet. Nejvíce je to patrné na Tchajwanu, kde v poslední době získala mnoho nových partnerů, kteří přijali RADEON 8500 a RADEON 7500 za své. Na mobilním trhu dominovala ve čtvrtém kvartále minulého roku s 62% pokrytím. V nedávné době také navázala důležité partnerství s firmou Hercules, strategicky významnou pro Evropu. Už její 51% zastoupení na trhu grafických karet ve Francii a druhé místo v Německu hovoří za své.
Hlavím cílem firmy ATI je věnovat se vývoji nových grafických čipů, které by dále nabízela svým strategickým partnerům. Ti by je pak implementovali do svých grafických karet. Například RADEON 8500 byla referenční platforma pro vývoj operačního systému Windows XP, nyní tento grafický čip slouží pro vývoj nových DirectX verze 9.0. Nové čipy by ATI ráda uváděla na trh každých devět měsíců.
V současné době ATI spolupracuje s firmou nVIDIA na vývoji specifikace OpenGL 2.0, která je vhodná pro Macintosh i výkonné pracovní stanice, a ráda by vyšla na trh s touto technologií jako jedna z prvních firem. Nezapomíná ani na běžné uživatele, kterým je určen protokol DirectX. Jejím záměrem je stát se ideálním partnerem pro Microsoft při vývoji nových verzí tohoto protokolu. V budoucnu hodlá firma postupně přecházet na menší výrobní technologie ( 0.1, 0.09 a 0.05 mikronů), které jí pomůžou snížit spotřebu energie čipů a zároveň zdvojnásobit počet tranzistorů a výkonnost těchto GPU.
Novinkou na trhu bude grafický čip R300, který firma vypustí ihned, jakmile Microsoft uvede DirectX 9.0. R300 bude pracovat na 350 Mhz jádru vyrobeném 0.15 mikronovou technologií se 128 bitovým rozhraním a pamětí až 256 DDR SDRAM. Propustnost paměťové sběrnice bude 12.6 GB/sec a takt 800 Mhz. Pokud si pamatujete rozdíl výkonnosti mezi RADEON a RADEON 8500, můžete čekat podobný nárůst mezi 8500 a R300. Po grafické stránce se očekává obrovský krok vpřed.
RADEON |
RADEON 8500 |
ATI se mimojiné zabývá také vývojem čipových sad pro základní desky s integrovaným grafickým rozhraním, jak pro platformu Intel, tak AMD. Klíčovým hráčem na tomto trhu se ale nehodlá stát, ovšem snaží se soupeřit s konkurencí jako je Intel, VIA, Ali a SiS. Své výrobky směruje k náročným uživatelům.
Dalším produktem je grafická karta FIRE GL 8800, která slouží vývojářům 3D softwarových aplikací, jako jsou Maya, Softimage, 3ds max. Tato grafická karta by byla nejlepším řešením pro opravdové „pařany“, s jedinou vadou na kráse a to její cenou (899 USD).
Neoficiální verze nových ovladačů pro karty firma odsuzuje, a proto se vždy snaží o jejich zlepšení a vyloučení všech problémů s kompatibilitou. Nicméně hráče zajímá každý nový ovladač, aby otestovali nárůst výkonu oproti předchozí verzi, a proti tomu nelze bojovat.
Firma vykročila rázným tempem a je patrné, že se opravdu bude snažit dobýt první místo v prodeji svých produktů. Plány mají jasné, ale otázkou zůstává, zda se jim to podaří.
V následujícím článku který výjde přesně za týden, si představíme konkurenta ATI, společnost "nVIDIA".