Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

54Mbit přes USB 2.0: bezdrátové sítě v nabídce Microsoftu

  0:01
Microsoft není nejobvyklejší dodavatel síťového hardware. Ale není důvod, proč mu nedůvěřovat, naopak. Bezdrátový USB adaptér s rychlostí 54 Mbit a podporou USB 2.0, to je více než zajímavý přírůstek do rodiny adaptérů WiFi na trhu. A není to vše, Microsoft se svou novou řadou hardwaru pro sítě 802.11g pokryl prakticky celé spektrum potřeb uživatelů.

Bezdrátový hardware a la Microsoft

Microsoft nás příjemně překvapil svojí kompletní řadou bezdrátových produktů na nejrychlejším současném standardu 54Mbit/s, který využívá nelicencované pásmo 2,4 GHz. Přidává se tak k početnému šiku výrobců, kteří již naskočili do proudu vysokorychlostních bezdrátových sítí. A soudě podle šíře nabídky, Microsoft se hodlá stát příslovečnou štikou v rybníku. Nesporné je, že pro mnoho lidí bude "polopatický" software a snadná instalace přínosnější než speciální vlastnosti některých papírově schopnějších konkurentů.

Také nelze přehlédnout, že právě tato nabídka přichází na trh ve velmi vhodnou dobu. Intel a kampaň Centrino vzbudila povědomí o bezdrátových sítích, které jsou stále levnější a dostupnější, ale současně je to právě Intel, který se svou nabídkou zaspal dobu a nenabízí zatím na trhu kvalitní bezdrátové řešení pro rychlé sítě 54MBit/s. Microsoft a jemu podobní tak budou mít dostatek času přisvojit si trh, než na něj došlápne Intel s další vlnou notebooků Centrino, tentokráte již s kompletní podporou WiFi na 54Mbit. To je však hudba budoucnosti - zatím bude lepší, když si uživatelé vsadí na bezdrátový hardware jiných výrobců, kteří nabízejí plnou podporu 802.11g již nyní.

Bezdrátová síť a USB - ideální kombinace?

Ze všech výrobků, které Microsoft pro WiFi na 54 Mbit uvedl, nám nejvíce k srdci přirostl bezdrátový adaptér MN710, který nabízí podporu hned dvou rychlých technologií. Za prvé je to právě 802.11g na 54 MBit/s a za druhé USB 2.0, bez nějž by to první bylo využito jen sotva na úrovni staršího 11Mbit/s standardu.

Proč nás nejvíce láká právě USB adaptér, ačkoliv Microsoft má v nabídce i "notebookovější" řešení ve formě elegantnější karty PCMCIA nebo naopak i PCI kartu, jež je zcela skrytá uvnitř počítače a i anténa ruší jen minimálně?

USB adaptér spojuje výhody obou zmíněných řešení, bez výrazných nevýhod. Začněme nevýhodami: oproti PCMCIA adaptéru je větší a poněkud neforemný. Ideálně bychom přivítali řešení s kvalitami námi již dříve zmiňovaného a doporučovaného adaptéru Benq. Ten je podstatně menší a flexibilnější, bohužel zatím nabízí jen starších 11Mbit a USB 1.1, což z něj dělá zařízení, které je o dvě generace pozadu. Elektronika potřebná pro 802.11g se zřejmě zatím tolik zmenšit nedá a i externí anténa adaptéru Microsoftu zřejmě přináší své výhody, co se týče citlivosti, dosahu a průtoku.

Na druhé straně, mimo velikosti nabízí tento adaptér přednosti, které nemá ani karta PCMCIA, ani varianta PCI. Zařízení USB lze použít s jakýmkoliv počítačem, obě předchozí možnosti jsou omezeny buď jen na notebooky nebo na stolní PC. USB 2.0 sice nejsou vybavena všechna PC, ale zpětná kompatibilita zde zaručí rychlost alespoň na úrovni starších 11MBit adaptérů. Přes USB pak lze připojit libovolný počítač - a navíc je USB varianta téměř stejně snadno přenosná jako karta PCMCIA. Pro ty, co nemají rádi záření, skrývá USB zařízení jednu výhodu navíc - je jen otázkou délky kabelu, jak daleko od sebe jej chceme postavit.

Přesto přes všechnu chválu - jakmile některý z výrobců nabídne adaptér, který by odpovídal velikosti staršího Benqu a současně bude zvládat rychlosti 54Mbit/s (eventuálně včetně turbo režimu na 108Mbit), byla by to naprosto optimální varianta. Adaptér Microsoftu je přece jen poněkud větší, než je pro časté nošení výhodné.

Pohled na další nabídku

Microsoft nabídl adaptéry opravdu pro každého: od adaptéru pro konzoli X-box přes notebooky s PCMCIA pozicí až po stolní PC. Ve všech provedeních tyto adaptéry přinášejí podobné vlastnosti. Především by to mělo být snadné nastavení díky dodávanému softwaru, který má být podle ohlasů ze světa (snad až příliš) jednoduchý a blbuvzdorný. Přes jednoduchost však adaptéry nabízejí plnohodnotné vlastnosti.

Mezi ty počítáme především vzájemnou kompatibilitu s 802.11b a 802.11g, vysoký standard zabezpečení díky podpoře novějšího standardu WPA, starší WEP je zde též. Mimo to je k dispozici zatím žel jen v USA i bezplatná linka, jež poradí s nastavením sítě. K parametrům dosahu a výkonu zatím nemůžeme mnoho říci, snad se k nám brzy dostane některý z produktů na otestování.

PCMCIA karta je mírně podobná produktům SMC, ale podobnost zde může být jen záležitostí náhody - či spíše univerzální podobnosti WiFi karet mezi sebou. Nabízí jen napevno integrovanou anténu, která bude jen mírně přesahovat z notebooku - ač je to pro uživatele předností po ergonomické stránce, malá anténa (blízko u zdroje rušení) může nepříznivě ovlivňovat výkon.

PCI karta disponuje anténou, jakou známe z přístupových bodů - a zřejmě bude umožňovat díky odnímatelné anténě připojení ke směrovým anténám. Poslední za zmínku stojící adaptér je doplněk pro X-box, který herní konzoli zprostředkuje připojení do lokální sítě a na Internet.

Poslední stavební kámen do pyramidy produktů

Aby Microsoft pokryl skutečně celou škálu potřeb bezdrátové domácnosti nebo kanceláře, nabízí i přístupový bod, který je schopen zprostředkovat a sdílet přístup na Internet, a to jak do kabelové sítě díky čtyřem přepínaným portům RJ45, tak i 54 a 11Mbit/s zařízením bezdrátově. Firewall má i přes snadnou obsluhu zajistit ochranu díky překladu adres, bezdrátové kódování používá 256bitový klíč, který by také měl ochránit před většinou útočníků (ačkoliv stále platí heslo: "Nikdy neříkej nikdy..."). Připojení do kabelové sítě je usnadněno díky portům, které samy zjistí, zda jsou připojeny, na jaké rychlosti a k jakému druhu kabelu (auto-crossover). Přístupový bod je postaven na platformě Windows CE. To je snad jediná vlastnost, která v nás vzbuzuje trochu nedůvěru - nic proti Windows, ale snad nebude nutné příliš často restartovat přístupový bod kvůli nekooperativnímu operačnímu systému? Jak ve finále může vypadat ideální zasíťování domova produkty Microsoft je vidět zde (schéma z dílen Microsoft - v novém okně).

  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 73 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 88 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 47 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 45 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

Za kritiku vražda. Před 100 lety se stal Mussolini fašistickým diktátorem

v diskusi jsou 3 příspěvky

30. května 2024

30. květen 1924 je klíčovým okamžikem počátku totalitního režimu v Itálii. Právě tehdy získával...

VIDEO: „Závoďáky“ Bundeswehru se dvěma řidiči jezdily rychle vpřed i vzad

v diskusi je 1 příspěvek

30. května 2024

Obrněné průzkumné vozidlo Luchs bylo pro svou rychlost přirovnáváno k závodnímu vozu. Dále se...

Integrovaná střižna ve Windows s využitím AI posouvá možnosti tvorby videa

v diskusi nejsou příspěvky

30. května 2024

Z nějakého výletu, dovolené, oslavy či jiné zajímavé akce máte desítky fotografií, zajímavé...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 45 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...