Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Březnový projekt WikiGap chce, aby se na Wikipedii objevilo víc žen

  8:29
Wikipedie je pátou nejnavštěvovanější stránkou na světě a prvním místem, kam se většina z nás obrátí, když něco neví. Navíc, jak hlásá její motto, ji může editovat úplně každý. Bohužel, ne každý to dělá. Konkrétně ženy to dělají opravdu málo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle některých statistik je žen mezi editory Wikipedie pravděpodobně jen 9 procent. Březnová iniciativa WikiGap se to snaží změnit.

Jen jedna z pěti biografií je o ženě

Největší internetová encyklopedie na světě letos v lednu oslavila 20 let své existence. Ale i v roce 2021 je genderová vyváženost na ní v nedohlednu. Tvůrci Wikipedie jsou z drtivé většiny muži, což pravděpodobně souvisí i s tím, že je celosvětově jen 19 % všech biografií na této internetové encyklopedii o ženách a chybí zde mnoho ženských témat.

Proč tomu tak je?  „Wikipedie byla od svého vzniku mimo jiné technickou disciplínou – editovalo se v kódu, takže editor musel získat také tyto dovednosti. Ve zbytku bych nerada zabíhala do stereotypů, ale řada editorů věnuje této své dobrovolnické činnosti čas každodenně, a i to bude důvod, proč největší počet editorů jsou mladí muži,“ vysvětluje si situaci Klára Joklovávýkonná ředitelka spolku Wikimedia Česká republika.

Dalším důvodem by podle ní mohlo být ne zcela přívětivé prostředí. Běžným řešením nejasností na Wikipedii totiž bývá argumentační spor mezi editory, který může v anonymním prostředí působit značně neosobně.

„I proto ale Wikipedie potřebuje pestrou komunitu s nejrůznějšími osobními a životními zkušenostmi, ženy samozřejmě nevyjímaje. Jen tak může být pokryta paleta mnohem širších témat a argumentů. Nepoměr se liší jazyk od jazyku, Češi na tom nejsou nejhůř,“ dodává Joklová.

Velšská Wikipedie je nejvyváženější

Ačkoli je problematika genderové nevyváženosti na Wikipedii globální záležitostí, některé jazykové verze jsou na tom s nepoměrem ženských a mužských biografií hůř než jiné. Česká Wikipedie má například 17,3 % ženských biografií, zatímco ukrajinská 16,4 %, slovenská 14,7 % a běloruská 11,1 %. Nejhůř je na tom tádžická s pouhými 3,1 % článků o ženách.

Jediná jazyková verze Wikipedie, které se aktuálně daří dosahovat genderové vyváženosti, je velšská. Z celkového počtu 25 tisíc článků je zde 50,3 % o ženách.

Překvapivé je, že ani v zemích, jako je například Švédsko, které se od roku 2006 neumístilo v žebříčku Global Gender Gap Report na horším než čtvrtém místě, není poměr o moc lepší. Aktuálně má švédská Wikipedie 21,4 % ženských biografií.

Právě ve Švédsku vznikla v roce 2018 iniciativa WikiGap, v rámci které švédská pobočka Wikimedia foundation podporuje tvorbu Wikipedie ženami a o ženách. Dnes je WikiGap výzvou celosvětového rozměru, ke které se přidal i spolek Wikimedia ČR.

Editační maratony probíhají letos online

Tradiční editační maratony, v rámci kterých se sejdou na jednom místě desítky lidí a editují na Wikipedii tematické články, se bohužel letos kvůli pandemické situaci nemohou konat v tradiční podobě. Po celém světě ale proběhnou desítky událostí online.

Spolek Wikimedia ČR pořádá ve spolupráci s Velvyslanectvím Spojených států amerických v Praze a Švédským velvyslanectvím v Praze dvě online události. Jedna proběhla 8. března a druhá je naplánovaná na 20. března. Ředitelka Wikimedia ČR říká, že přihlásit se může úplně každý: „Nemusíte mít žádné předchozí zkušenosti s editováním Wikipedie. Důležité je vybrat si téma blízké vašim zálibám. Naše lektorky a lektoři vám pomohou s prvními kroky.“

Současně probíhá měsíc trvající výzva (od 8. 3. do 8. 4.) k psaní článků o ženách a ženských tématech. Můžete si vybrat osobnost žijící nebo nežijící – vědkyni, umělkyni, političku… zkrátka jakoukoliv ženu, která by měla být na Wikipedii k nalezení. Tipy na významné ženy, jejichž články ještě čekají na napsání, si můžete prohlédnout na Wikipedii.

Naučme ženy editovat

Je jasné, že poměr žen a mužů na Wikipedii jednoměsíční iniciativa nezvrátí. Konec konců toho si je vědom i spolek, který ji pořádá.

„Myslím, že řada žen vůbec netuší, že by mohla editovat, a tato akce má otevírat prostor pro první zkušenost s Wikipedií v přátelském prostředí. Jsem přesvědčena o tom, že výzva – podívejte se, zda nechybí vaše téma na Wikipedii – je ve spojitosti s ženským pohledem jasnější a uchopitelná,“ vysvětluje Klára Joklová.

Zároveň popírá, že by šlo o jakousi kvótu, jak podobné feministicky laděné iniciativy bývají často vnímány.

„Rozhodně nám nejde o žádnou „kvótu“, ani samotný poměr článků o významných ženách a mužích nemusí být stejný, ale ženy na Wikipedii chybí a my jim to chceme říci. Potřebujeme ženy do samotného prostoru Wikipedie, pro pestrost pokrývaných témat, které přináší každý jednotlivý editor. Píšeme největší online encyklopedii, autorky by neměly chybět,“ vysvětluje Joklová.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Pilot s bombardérem vyrazil do centra Londýna. A proletěl Tower Bridge

Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Perseverance na Marsu vyrobil kyslík, stačil by na deset minut dýchání

Stroje, které v únoru dorazily na Mars, se tento týden činí. Po úspěšném testu malého vrtulníčku bylo otestováno další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejen Astra. Co víme o rizikových sraženinách po vakcínách proti covidu

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Prsa, covid, muslimové. „Nejvyšší soud“ Facebooku vydal nečekané verdikty

Nezávislá dozorčí komise, která má působit jako „odvolací soud“ pro obsahové otázky na Facebooku, vydala první...

Březnový projekt WikiGap chce, aby se na Wikipedii objevilo víc žen

Wikipedie je pátou nejnavštěvovanější stránkou na světě a prvním místem, kam se většina z nás obrátí, když něco neví....

Facebooková „rada moudrých“ může nově rozhodovat i o mazání příspěvků

Před necelým rokem zřídil Facebook speciální nezávislý poradní orgán, který se doposud zabýval obsahem, který smazali...

Google slibuje, že uživatele už nebude sledovat jednotlivě

Google příští rok v prohlížeči Chrome zakáže sledovací cookies, tedy soubory třetích stran, které umožňují mapovat...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...