Google vypadl jen na pět minut, ale provoz internetu klesl o 40 procent

  12:35aktualizováno  12:35
Veškeré služby společnosti Google se v pátek na několik minut odmlčely. Bylo to, jako by celý internet na těch pár chvil zadržel dech. Nefunkční vyhledávání, YouTube, cloudové a další služby způsobily propad internetového provozu o dvě pětiny.

Propad provozu na internetu při výpadku služeb Google. | foto: GoSquared

Během pěti minut se sice vše zase vrátilo do původního stavu, ale ukázalo se, jaký vliv má Google na celý internet. Byla to totiž taková malá internetová apokalypsa. Někteří komentátoři odborných serverů si neodpustili s nadsázkou míněnou poznámku, že blíže svému konci se internet ještě nikdy neocitl.

Podle analýzy webových stránek firmy GoSquared totiž celosvětový internetový provoz poklesl přibližně o 40 procent. "Naše závislost na Google.com je obrovská," komentoval to na webu GoSquared vývojář Simon Tabor.

Není jasné, nakolik tento krátký výpadek pocítili samotní uživatelé, ale na Twitteru se pochopitelně strhla "vlna paniky". Přeci jen služby jako YouTube, Gmail, Drive a Google Calendar patří mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější nástroje vůbec. Objevily se tweety jako "Google je mrtvý" nebo "Google nefunguje. To už jsme dosáhli hranic internetu?"

Uznávaný novinář a odborník na operační systém Windows Ed Bott na svém Twitteru uveřejnil příspěvek, který vtipně reaguje na aktuální výpadek i zamítnutí microsoftí aplikace YouTube týmem Googlu. Volně přeložená zní jeho zpráva takto: "Vývojový tým Microsoftu pro aplikaci YouTube na Windows Phone 8 oslavuje, že se operace Shoďte Google opravdu podařila." 

Čeští uživatelé patrně problémy příliš nepocítili, neboť se vše odehrávalo mezi 1:37 až 1:48 v noci z pátku 16.8. na sobotu 17.8. našeho času.

Zřejmě mnohem větší reakci však vyvolala loňská nedostupnost Facebooku. Někteří vtipálci tehdy na konkurenční sociální síti Twitter psali, že nastal konec světa.

Google mohl přijít až o 10 milionů

Páteční výpadek služeb Googlu

Páteční výpadek služeb Googlu

Výpadek všech služeb Googlu naznačuje zpráva na Google Apps Dashboard, přičemž jejich nedostupnost trvala jednu až pět minut. 

"Jsme si vědomi problému s Gmailem, který ovlivňuje významnou část uživatelů. Uživatelé se sice ke službě Gmail dostanou, ale zobrazí se jim pouze chybové hlášení, nebo dochází k jinému neočekávanému chování," psal Google v době výpadku o problémech webmailové služby.

Firma pak nechtěla výpadek více komentovat a odkazovala dotazující právě na webové stránky se statusem jednotlivých služeb.

Google přitom mohl stát výpadek až 500 tisíc dolarů (kolem 10 milionů korun). Alespoň to tvrdí Phil Dearson, šéf strategie firmy Tribal Worldwide, kterého citují Sky News.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Exkluzivní síť pro 2,3 miliardy. 15 let Facebooku očima Zuckerberga

Facebook slaví desáté narozeniny. Podívejte se s námi na to nejdůležitější z...

Už patnáct let uplynulo od spuštění sociální sítě TheFacebook.com na Harvardově univerzitě. Dříve exkluzivní síť se...

Tipy na zajímavé weby: vyzkoušejte Office nebo Photoshop v prohlížeči

Ilustrační foto - cloud

Už není zcela nutné vyzvedávat e-mail v aplikaci, psát dokumenty, vytvářet tabulky v programu instalovaném v PC. Řadu...

Vyzkoušejte si v prohlížeči stínohru od Googlu s umělou inteligencí

Google oslavuje příchod nového čínského roku hrou s umělou inteligencí.

Google kvůli příchodu nového lunárního roku, který se slaví především v Asii, vyrobil novou hříčku pro prohlížeče.

Najdete na iDNES.cz