Facebook a cenzura (ilustrační foto)

Facebook a cenzura (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Facebook a další sociální sítě za poplatek. Uganďané musí dát korunu denně

  • 31
Skrze poskytovatele internetu Uganda zpoplatnila Facebook, Twitter, WhatsApp a další sociální sítě. Podle kritiků jde o pokus o cenzuru.

„Když jsem se probudil, překvapilo mne, že jsem neměl žádné zprávy na WhatsAppu,“ uvedl Dan Mugeni, jeden z dvou a půl milionů ugandských uživatelů sociálních sítí. „Nemohl jsem se připojit ani na Twitter. Bylo to divné, nedávno jsem si koupil 10 gigabajtů dat. Už jsem chtěl zavolat poskytovateli, když jsem si uvědomil, že je prvního července.“

V Ugandě začal 1. července 2018 platit zákon, na jehož základě byl přes telefonní operátory a poskytovatele internetu zdaněn přístup k sociálním sítím. Vláda tvrdí, že opatření pomůže s financováním veřejných služeb, mnozí ale s daní nesouhlasí a označují ji za snahu umlčet svobodu projevu a kritiku vlády. Zákon byl ugandským parlamentem schválený už na konci května.

Za přístup na sociální sítě Facebook, Twitter, WhatsApp, Skype, Google Hangouts, yahoo Messenger i na YouTube si teď budou muset uživatelé internetu v Ugandě připlatit, a to 200 šilinků na den (asi korunu). Bochník bílého chleba o váze 500 gramů přitom v Ugandě podle webu Numbeo.com stojí zhruba 3260 ugandských šilinků (přes 18 Kč).

28.června 2018 v 17:10, příspěvek archivován: 02.července 2018 v 21:43

Below are the examples of OTT which social media tax will affect starting from 1st .july .2018 in uganda. #UgandaSocialMedia https://t.co/bW24lPxqJG https://t.co/tdvjWmLyDY

V Ugandě si podle oficiálních údajů mobilní služby platí asi 23,6 milionu lidí, asi 17 milionů z nich používá internet.

V minulosti si ugandští politici stěžovali na kritiku vlády na facebooku a několik lidí bylo za pomlouvání vlády na internetu obviněno. Během prezidentské kampaně v roce 2016 byly veškeré sociální sítě zablokovány. Prezident Yoweri Museveni to zdůvodnil tím, že bylo nutné „zabránit šíření lží“.

Jde o cenzuru a snahu o umlčení kritiky, tvrdí odpůrci

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International vyzvala ugandskou vládu, aby přístup k sociálním sítím přestala zdaňovat, a upozornila, že vláda tímto krokem okrádá „mnoho lidí o svobodu projevu, což má strašlivý dopad na další lidská práva“. „Jde o zcela evidentní snahu umlčet disent pod záminkou zvyšování příjmů státu,“ upozornila organizace.

01.července 2018 v 10:53, příspěvek archivován: 02.července 2018 v 21:50

Those saying 200/- is little money or that VPNs cost more forget that people are not protesting the amount being paid, but the principle behind taxing every little thing from an already suffering economy so a corrupt government can get even more money to steal. #SocialMediaTax

Telefonní operátoři v Ugandě minulý týden, předtím, než zdanění vstoupilo o víkendu v platnost, uvedli, že přístup na sociální sítě bude zablokován a že odblokován bude pouze těm, do budou platit daně.

Podle opozice a kritiků vlády finance z daní budou promrhány a prezident Museveni se opatřením snaží zamaskovat skutečnost, že selhává v boji s korupcí. Ne všichni Uganďané hodlají novou daň platit. Na sociálních sítích kolují návody, jak se poplatku vyhnout.

„Toto opatření snižuje občanský prostor mužů a žen v Ugandě, kteří se tak nedostanou k důležitým informacím,“ řekla pro Al Džazíru Sophie Kyagulanyiová z britské neziskové organizace Oxfam. „Je to náhubek.“

,