Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Mastodon, Hive a další. Jaké jsou alternativy, když nechcete Muskův Twitter

  15:00
Nelíbí se vám, kam Twitter pod vedením Elona Muska směřuje, nebo se vám síť zkrátka jen omrzela? Internet nabízí mnoho alternativ, byť se nejspíš vždy budete muset smířit s trochu odlišným stylem fungování.

Twitter, ilustrační foto | foto: AP

Svět sociálních sítí v posledních týdnech bedlivě sleduje vývoj situace na Twitteru, kde se po převzetí miliardářem Elonem Muskem dějí zásadní změny. Musk již propustil značnou část dosavadních zaměstnanců, zcela změnil výhody předplatného Twitter Blue a slibuje další novinky. Zároveň však musí dbát na to, aby nové směřování sítě nevedlo k masivnímu odlivu uživatelů.

To se podle dostupných informací zatím neděje, byť zájem po alternativách pro případný odchod z Twitteru stoupá. Problém je v takové situaci samozřejmě v tom, že v tuto chvíli asi žádná jiná sociální síť nedokáže plně nahradit Twitter v jeho současné podobě, tedy co se obsahu, osobností a funkcí dohromady týče. Na druhou stranu se ovšem rozhodně dá mluvit o alternativách v případě, že vám nevadí trochu odlišný uživatelský zážitek či úprava vaší virtuální sociální bubliny.

Jak si na Twitteru deaktivuji účet?

Chcete si dát od sítě Elona Muska jen pauzu, anebo odejít a už se nikdy nevracet? Ve druhém případě si nezapomeňte deaktivovat účet. Postup je velice jednoduchý:

 • Na webu si najděte v levém menu záložku „Víc“.
 • Zde najdete menu „Nastavení a podpora“. V mobilní aplikaci tuto volbu najdete rovnou v menu aplikace (gesto přejetí prstem doprava z hlavní obrazovky).
 • Zvolte „Nastavení a soukromí“.
 • Zvolte „Váš účet“.
 • Zde najdete možnost „Deaktivovat účet“.
 • Přečtěte si uvedené informace a poté zvolte „Deaktivovat“.

Zamysleli jsme se tedy nad tím, kam po odchodu z Twitteru zavítat. Ať už chcete diskutovat, sledovat videa nebo jen číst zprávy, alternativ je řada. Připomínáme, že je poměrně obvyklé využívat víc sítí zároveň, a proto se samozřejmě nabízí i varianta, že si můžete vybrat i několik nových virtuálních prostorů a vzájemně je kombinovat.

Staří známí

Asi nejvíc očividnou volbu pro přesídlení, co se masivní uživatelské základny týče, představuje samozřejmě starý známý Facebook. Síť, kde najdete spoustu svých známých, k tomu celebrity a snad všechny důležité firmy, není nutné vůbec představovat. Problém Facebooku tkví ovšem přesně v tom: je ještě víc okoukaný než Twitter. Meta obecně v poslední době bojuje s odlivem uživatelů a někomu by skoro až mohlo připadat, že přeběhnout mezi Twitterem a Facebookem je jako přeskočit z jedné potápějící se lodi na druhou.

Zuckerbergova Meta má naštěstí také o něco víc „trendy“ Instagram, který už mnoho lidí z Twitteru právě označilo jako místo, kde je případně mohou najít, pokud by Musk opravdu zahnal svou nově nabytou síť do záhuby. Zatímco na Facebooku můžete stejně jako na Twitteru číst i dlouhé rozpravy různých bloggerů, Instagram už je síť opravdu hodně orientovaná na fotografie a video. Ani diskuze na něm nejsou tolik vidět, byť je samozřejmě najdete u každého příspěvku.

Pokud vám naopak jde právě o možnost diskutovat, je vedle Facebooku na místě vyzkoušet Reddit. Ten trochu mění princip výpisu příspěvků na titulní stránce, jelikož zde místo konkrétních lidí sledujete komunity, témata, případně celé kultury a subkultury. Reddit je navíc místo, kam se ve velkém chodí nejenom debatovat, ale obecně pro rady, jelikož právě zde najdete třeba i zájmové skupiny pro dané hobby a podobně. Ne nadarmo se v poslední době na Googlu nejlépe hledají odpovědi na všemožné otázky přidáním slova „Reddit“ za danou otázku.

Zatímco Instagram i Facebook se v podstatě dají „naladit“ tak, aby vám vyskakovaly prakticky pouze české příspěvky, osobnosti a skupiny, Reddit už je hodně mezinárodní platforma a vyjma pár komunit, jako je například hlavní český subreddit (fórum) r/Czech, se česky moc nedomluvíte.

Počty aktivních uživatelů (měsíčně)

 • Facebook – necelé 3 miliardy
 • Instagram – 1,5 miliardy
 • TikTok – 1 miliarda
 • Reddit – 430 milionů
 • Twitter – 260 milionů
 • Discord – 150 milionů

Poslední do party poměrně profláklých sociálních sítí je mladá platforma TikTok, která se zase čistě orientuje na nepřetržitý přísun krátkých videí. Opět by tedy přechod z Twitteru představoval kompromis v tom, že se celkem razantně změní forma příspěvků, které uvidíte. TikTok je dále hlavně zábavní síť, takže i v tomto ohledu zastoupí Twitter jen částečně.

Za zmínku nakonec stojí také Discord, což je opět poměrně mladá síť, která spojuje především různé komunity. Discord je spíš taková hodně rozšířená chatovací a diskuzní platforma, kde už není jedna hlavní stránka, nýbrž si vybíráte konkrétní server, který si v danou chvíli prohlížíte. Ten může být hodně obecný, ale také extrémně specifický. Bývá navíc celkem uzavřený, jelikož na účast v konkrétním serveru musíte vždy najít či obdržet pozvánku.

Je libo bublinu?

Vraťme se nyní k opravdovým alternativám pro Twitter. Mají jimi být sítě, které představují digitální prostor pro výměnu názorů, stanovisek, pro veřejná vyjádření i diskuzi. Právě to totiž jde Twitteru stále poměrně dobře, tedy dávat prostor těm, kteří se chtějí nějak veřejně projevovat a kdokoli je může sledovat a na příspěvky jim veřejně odpovídat. Jak však mnoho z vás ví, takový model zároveň vede k velké rozmanitosti názorů, které spolu často nejsou vůbec kompatibilní.

Twitter před převzetím miliardářem Elonem Muskem měl nálepku liberální a progresivní sítě, kde se horlivě řešila především svoboda slova a její hranice. Činy a vyjádření Elona Muska však naznačují, že by nový vládce Twitteru chtěl hranice spíš bořit než udržovat, nicméně pravdou je, že jak to celé nakonec bude, možná stále přesně neví ani sám Musk. Ve výsledku tu každopádně bude hned několik nespokojených táborů lidí, kteří by chtěli někam, kde je volnost názorů a jejich politická či filozofická orientace bližší tomu, co sami chtějí, a ne tomu, co chce Musk.

Sociální síť Mastodon

Právě liberální komunita na Twitteru po prodeji sítě asi nejhorlivěji hledá různé alternativy. Celá řada lidí v nesouhlasu s Muskovým jednáním na Twitteru prohlásila, že se stěhuje na sítě typu Mastodon, Hive Social nebo Tribel. Zatímco někteří si opravdu deaktivovali svůj účet a plně se přesunuli, jiní si jen opatrně tvoří alternativní profily spíš jako takové „co by kdyby“.

Mastodon je každopádně asi nejhlasitější alternativou. Síti se chystáme věnovat ještě podrobněji, nicméně v principu jde o decentralizovanou platformu, zdánlivě podobnou výše zmíněnému Discordu: i tady se musíte nejprve přihlásit k danému serveru, než začnete na síť přispívat a číst příspěvky ostatních. Každý server má přitom vlastního správce a nehrozí zde tedy, že o směřování sítě bude rozhodovat jediný člověk. Když se vám pravidla jednoho serveru na Mastodonu nelíbí, můžete se posunout na jiný, víc vhodný pro váš typ názorů a zvyklostí.

Výhodou Mastodonu je ovšem to, že můžete zároveň sledovat a komunikovat i s uživateli z jiných serverů a vlastně si tak namíchat vaši titulní stránku podobně jako tu na Twitteru. Nevýhodou je naopak trochu nižší míra uživatelské (ne)přívětivosti, kdy proces registrace může být právě pro nové uživatele svým výběrem serveru trochu matoucí.

Sociální síť Hive Social

Jako velice blízká alternativa se tváří také Hive Social, ovšem po přihlášení hodně rychle poznáte, že to také není úplně pravda. Hive Social se zaměřuje především na mladou generaci uživatelů a kombinuje jak klasický výpis příspěvků jako na Twitteru, tak vyhledávání nového obsahu pomocí doporučení jako na Instagramu. Síť dokonce vzkřísila i hodně retro funkci přehrávání hudby na vlastním profilu, jako z dávných časů sítě MySpace.

Na opačném spektru alternativ k Twitteru, které se naopak snažily stavět proti směřování této sítě před příchodem Elona Muska, stojí konzervativní platformy, jako je Parler nebo Trumpův Truth Social. Druhou jmenovanou můžeme dát rovnou stranou, neboť nefunguje mimo Spojené státy. Parler má svobodu slova dokonce uvedenou v samotném popisku sítě a hlásí se především ke konzervativnímu proudu. Parler už je každopádně principem fungování Twitteru opravdu hodně podobný.

Ještě něco?

Svět sociálních sítí se dále mění a jednu trendy síť dnes může brzy vystřídat jiná. V posledních měsících se například čím dál víc proslýchá o aplikaci BeReal, která je v podstatě takovou sociální sítí naruby. Zatímco třeba na Instagram spousta z nás vkládá především pečlivě upravené a vybrané fotografie, BeReal naopak funguje na principu toho, že můžete přidat jen jednu fotku denně, navíc pouze v náhodně vybraném momentu společném pro všechny a bez filtrů. Na pořízení fotky máte pouhé dvě minuty.

Zachráncem těch, kteří chtějí Twitter takový, jaký měl být kdysi, může být třeba také sám původní zakladatel Twitteru Jack Dorsey. Ten má brzy spustit „otevřený a decentralizovaný sociální protokol“ nazvaný BlueSky, což asi pro mainstreamové publikum nezní moc lákavě, nicméně se předpokládá, že v praxi by mohlo jít o službu podobnou Mastodonu. Víc budeme snad vědět už brzy.

A jak vidí budoucnost sociálních sítí sám „pan Facebook“, Mark Zuckerberg? Ten se cítí být opravdu hodně napřed, možná až příliš. Jeho vize sociální sítě budoucnosti je ve virtuální realitě, kde se budeme s helmou na hlavě potkávat ve formě virtuálních avatarů v digitálních světech. Tuto vizi už stihl i realizovat v podobě Horizon Worlds, což je ovšem spíš hra ve virtuální realitě. Navíc zjevně není populární ani mezi zaměstnanci Mety, kteří údajně musí být do využívání nuceni.

 • Nejčtenější

Chřestýši pro Ukrajinu. Protiletadlový systém vznikal původně pro JAR

Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní celá řada zemí. V pondělí 20. listopadu oznámil francouzský ministr obrany...

KVÍZ: Letadla druhé světové války opět v akci. Zkuste se s nimi vypořádat

Po měsíci přichází další kvíz v rozpoznávání letadel podle siluet. A opět je ve dvou variantách obtížnosti, byť v obou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kosmická loď Orion dorazila k Měsíci, příště již poletí s lidmi

Po pěti dnech dosáhla kosmická loď Orion jednoho ze svých cílů, když se přiblížila na 130 kilometrů k Měsíci. Přirozené...

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První srážka proudového dopravního letadla přinesla do té doby nejvíce obětí

Premium Na začátku 60. let byly do provozu zavedeny proudové dopravní letouny první generace. Generační a výkonnostní skok...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Mastodon, Hive a další. Jaké jsou alternativy, když nechcete Muskův Twitter

Nelíbí se vám, kam Twitter pod vedením Elona Muska směřuje, nebo se vám síť zkrátka jen omrzela? Internet nabízí mnoho...

Padl velký milník, na internetu už je více než pět miliard lidí

Služby internetu používá už více než 63 % všech lidí na Zemi. Pojďme se podívat, jak vlastně internet využíváme. Víte...

Facebook se „zbláznil“. Ukazoval jen vzkazy celebritám, přátele skryl

Řada uživatelů ve středu dopoledne hlásila, že se jim „zbláznil“ Facebook. Sociální síť ukazovala náhodné vzkazy....

Google má narozeniny. Kde vzal vyhledávač svůj podivný název?

Google oslavil už 24. výročí svého působení na trhu. Za skoro čtvrt století se stal nejen úspěšnou internetovou...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...