Čínské aplikace TikTok a WeChat

Čínské aplikace TikTok a WeChat | foto: AP

Americký boj proti TikToku má možná na svědomí Zuckerberg

  • 16
Několik týdnů trvající boj americké administrativy proti čínské sociální síti TikTok možná začal již minulý rok. Tehdy se šéf Facebooku Zuckerberg nechal slyšet, že TikTok ohrožuje americké hodnoty. Nynějšímu tlaku na prodej americké části TikToku teď čínská firma čelí žalobou.

Od začátku srpna se spekuluje, kdo by mohl převzít aktivity sociální sítě TikTok poté, co Trumpova administrativa uvedla, že provoz aplikace zakáže, pokud nebude pod americkou kontrolou.

Nyní se zdá, že obavy amerických úřadů z možného zneužití aplikace čínskou vládou vyplynuly z dřívějšího prohlášení šéfa Facebooku Marka Zuckerberga.

Ten podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) řekl v projevu ke studentům Georgetownské univerzity, že TikTok na rozdíl od Facebooku nectí svobodu slova. Uvedl také, že tato aplikace provozovaná čínskou společností ByteDance, která síť vlastní a provozuje, ohrožuje americké hodnoty a technologickou nadřazenost.

Trump versus TikTok. Bílý dům rozjel válku o data amerických teenagerů

V podobném duchu se šéf amerického technologického gigantu vyjadřoval podle zdrojů WSJ nejen na schůzkách s úředníky a zákonodárci při této své říjnové návštěvě Washingtonu, ale i během cest do hlavního města několik týdnů předtím. O tom, že čínské firmy ohrožují americké hodnoty a že hrozba z jejich strany je větší, než může pocházet od jeho firmy, se Zuckerberg snažil přesvědčit i Trumpa při soukromé večeři v Bílém domě na konci října, napsal deník s odkazem na své zdroje.

Vše to bylo součástí strategie, s níž se Zuckerberg snažil zabránit větší regulaci své firmy. 

Regulace jako obrana

Jen málokterá technologická firma může z potíží, jakým teď TikTok čelí, těžit více než Facebook, poznamenává deník. TikTok získal ve Spojených státech už více než 100 milionů uživatelů, zatímco Facebook jich má letos podle webu Statista přes 223 milionů. V letošním prvním čtvrtletí byl TikTok podle výzkumné společnosti Sensor Tower nejčastěji stahovanou aplikací.

„TikTok se za poslední dva roky stal na západních trzích z téměř ničeho opravdu něčím,“ řekl listu Brian Wieser, šéf společnosti GroupM, která se zabývá obchodním zpravodajstvím a spadá pod nadnárodní společnost WPP PLC.

Facebook dříve startupy, které by jej mohly ohrozit, jako je TikTok, kupoval. Ale obavy z antimonopolních úřadů mohou velké technologické firmy přimět, aby se poohlédly po jiných prostředcích obrany. „Můžete pak uvítat větší regulaci nebo záležitosti, které by startupům omezily příležitosti,“ dodal Wieser.

TikTok se chce bránit u soudu

Nucený prodej amerických aktivit TikToku se firmě nelíbí, a tak proti nařízení americké administrativy podává žalobu.

Toto nařízení ze 6. srpna v podstatě zakazuje americkým společnostem obchodovat s TikTokem a společnost ByteDance nařizuje do 15. září prodej aktivit. Následně 14. srpna Trump vydal další nařízení, kterým dal společnosti 90 dní na prodej svých aktiv a dat, která v USA shromáždila.

„I když silně nesouhlasíme s obavami administrativy, téměř rok jsme se snažili reagovat v dobré víře a poskytnout konstruktivní řešení. Místo toho jsme se setkali s nedostatkem náležitého postupu, protože administrativa nevěnovala pozornost skutečnostem a snažila se zapojit do jednání mezi soukromými podniky,“ řekl mluvčí společnosti TikTok v mediálním prohlášení zveřejněném například Bussines Insiderem.

„Aby bylo zajištěno, že bude brán ohled na právo a že s naší společností a uživateli bude zacházeno spravedlivě, nemáme jinou možnost, než zpochybnit nařízení prostřednictvím soudního systému,“ udává důvod žaloby mluvčí.

Podle serveru CNBC bude žaloba podána do týdne. Soudní řízení ale nemá odkladný účinek, protože Trumpův příkaz ze dne 14. srpna nepodléhá soudnímu přezkumu.

,