Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sony, Samsung, Toshiba a další firmy řekly: „Chceme Linux“

Osm významných hráčů na poli spotřební elektroniky se rozhodlo, že dají zelenou Linuxu. Ten se má stát budoucí platformou pro jejich výrobky z oblasti spotřební elektroniky. Zdá se, že strach rozsévaný SCO je nezasáhl.
Nově ustavené sdružení „Consumer Electronics Linux Forum (CELF)“ vzniklo na základě relativně jednoduché myšlenky. Sdružené firmy totiž chtějí uzpůsobit možnosti Linuxu tak, aby jej bylo možno co nejefektivněji využít ve spotřební elektronice a domácích spotřebičích.

Záběr má být opravdu široký. Firmy počítají s vytvořením platformy, kterou využijí v mobilních telefonech, stejně jako v audiovizuálních přístrojích.

Vznik CELF

Sdružení CELF založilo osm společností, které patří v oblasti spotřební elektroniky mezi velikány. Posuďte sami: Hitachi, Matsushita, NEC, Philips, Samsung, Sharp, Sony a Toshiba určitě nepatří do druhé ligy. Celý projekt začal vznikat již v prosinci minulého roku, kdy se na spolupráci na tomto poli dohodly společnosti Matsushita a Sony. CELF je otevřené fórum, a to znamená, že zakládající členové počítají s přibíráním dalších subjektů.

První krok

Hned od vzniku CELF začala fungovat první pracovní skupina, která má za úkol shromáždit a upravit požadavky jednotlivých členů na výsledný produkt. Tato práce má probíhat do letošního podzimu, kdy bude startovat druhá pracovní skupina. Její hlavní úkol bude spočívat ve vyhodnocení požadavků a následně skupina připraví specifikaci zahrnující všechny připomínky. Celá procedura má vést k vzniku souboru programů, knihoven a rutin, které budou sloužit k programování aplikací. Jinými slovy - má vzniknout aplikační programátorské rozhraní (API).

Zrychlit, zmenšit, zefektivnit

První snaha bude směřovat k zvýšení rychlosti, s jakou se přístroje mohou zapnout či vypnout. Důvodem je zjištění, že uživatel spotřební elektroniky není ochoten čekat ani půl minuty, než se celý systém nabootuje či zinicializuje nebo než se zcela vypne. S tím souvisí i velkost pamětí RAM a ROM, v nichž je uchováván celý softwarový systém. Čím tedy bude software a jeho požadavky menší, tím menší bude potřeba paměťové kapacity a tím se například ušetří na ceně paměťových čipů.

Také otázka energetické spotřeby zajímá firmy sdružené v CELF, a tak očekávají, že aplikace vytvořené v rámci tohoto fóra budou pracovat dostatečně efektivně, aby zbytečně nezatěžovaly hardwarové vybavení.

Pod ochranou GPL

Jak prohlašují zástupci fóra, záhy po vytvoření specifikace bude na webu vystaven tzv: „source tree“, což by se mělo odehrát do začátku podzimu. Zájemci si jej tak budou moci stáhnout a využívat přesně podle pravidel General Public Licence (GPL). To ale také znamená, že CELF nebude vyvíjet vlastní kód.

Kontrola implementací

Fórum se také chystá zkoumat jednotlivé implementace, a to z několika hledisek. Mezi ně bude patřit kontrola technické specifikace a dodržování práv vyplývajících z duševního vlastnictví. U nových výrobků by tedy z tohoto hlediska nemělo docházet k případným patentovým sporům - tedy pokud úspěšně projdou cca třicetidenní kontrolní procedurou.

Proč Linux?

Linux byl pro vývoj zvolen z několika důvodů, mezi něž patří otevřenost této platformy a pozitivní zkušenosti se zařízeními, které jej využívají. Jako příklad lze uvést mobilní telefony Motorola nebo set-top-box TiVo.

A co SCO?

Jak již patrně víte z našeho zpravodajství, společnost SCO rozběhla řadu kauz, v nichž tvrdí, že se v Linuxu nachází část kódu, který porušuje její práva. Hlavní tlak sice soustředila na společnost IBM, ale také obeslala zhruba1 500 společností, které nějakým způsobem s Linuxem nakládají. Ty upozornila, že mohou využíváním Linuxu či jeho části ohrožovat její duševní vlastnictví. Patrně se pár takových upozornění dostalo i do rukou představitelů společností, jež založily CELF.

Bude zajisté zajímavé sledovat, jak se vývoj kauzy SCO versus IBM, potažmo Linux odrazí na dalším fungování tohoto fóra. Dá se ale očekávat, že již nyní mají v CELF tuto otázku vyřešenou a budou patrně využívat pouze ty části Linuxu, které s kauzou nesouvisí, nebo otázku práv vyřeší jinak. Vyplývá to alespoň z toho, že v rámci kontrolní procedury bude zkoumána i nezávadnost produktů z pohledu duševního vlastnictví.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 22 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 7 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 22 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...