Divoká zvířata jsou krásná, ale selfie si s vámi dělat nechtějí. I když to tak...

Divoká zvířata jsou krásná, ale selfie si s vámi dělat nechtějí. I když to tak někdy nevypadá. | foto: pexels.com

Nedělejte si selfie s „ochočenými“ divokými zvířaty. Umírají kvůli tomu

  • 34
Selfíčko s roztomilou koalou nebo „ochočeným“ tygříkem? Pro někoho krásná památka na dovolenou, pro zvířata stres a často i pomalá smrt. S touhou vyfotit se s krásným zvířátkem se bohužel setkáme i v některých českých zoo, kde jsou zvířata fotografována v náručí celebrit. Instagram i čeští ochranáři upozorňují na zbytečné týrání.

Instagram zahájil boj proti selfie se zvířaty už v prosinci. Některé populární hashtagy dokonce rovnou blokuje. Pokud si nově na Instagramu zadáte #koalaselfie, #tigerselfie, #elephantselfie nebo podobně znějící hashtagy s ohroženými zvířaty, ukáže se vám varovná obrazovka „Chraňte životní prostředí na Instagramu. Hledáte hashtag, který může souviset s příspěvky podporujícími ubližování zvířatům nebo životnímu prostředí“. Instagram při této iniciativě spolupracuje s ochranářskými organizacemi World Wildlife Fund, TRAFFICWorld Animal Protection.  

Obchod se zvířecí roztomilostí má vylámané zuby

Boj proti selfie se zvířaty se týká hlavně instagramových fotografií, které pořizují turisté při návštěvě exotických zemí. Ohrožená zvířata zde místní lidé často nabízejí za úplatu turistům, aby si udělali společnou fotku. A čím více lajků a obdivných komentářů selfie nasbírá, tím více obchod se zvířecí roztomilostí vzkvétá. 

„Za každou fotografií s roztomilým tygříkem, papouškem, krokodýlem či opičkou se skrývá předchozí zmrzačení,“ říká zoolog a ředitel světové ochranářské kampaně Silent Forest Tomáš Ouhel, který má i osobní zkušenosti s bojem proti pytlákům v Indonésii. 

 „Zvířata trpí odebráním od matky a umělým odchovem, výcvikem za použití odpírání potravy či fyzických trestů nebo násilným zásahem do integrity jedince. Takzvaní chovatelé jim vylamují zuby, odřezávají drápy nebo dokonce i hlasivky. V lepším případě v bohatších společnostech v narkóze, v chudším rozvojovém světě bez umrtvení. To vše jen kvůli tomu, aby zvíře nemohlo turistu při focení nijak ohrozit.“

Selfie nepodporují ani některé české zoo

U zvířat chovaných v zoo je velmi atraktivním momentem křest mláděte. Společná fotka zvířete s nějakou celebritou má pro zahradu značnou marketingovou hodnotu. Některé zahrady, jako například zoo Liberec, ale raději volí jiný přístup. „Když pořádáme křest mláděte narozeného v naší zahradě za účasti známých osobností, pořizujeme společný snímek, kde nefiguruje samotné zvíře, ale pouze náhrada v podobě plyšové hračky nebo fotky mláděte,“ říká ředitel liberecké zoo David Nejedlo. 

K takovému postupu se Liberečtí rozhodli ze dvou důvodů: jednak pro mládě není kontakt s člověkem přirozený a měl by se omezovat na co nejkratší dobu. Druhý důvod koresponduje s nedávnou iniciativou Instagramu – populární fotky celebrit s mláďaty ohrožených druhů vytvářejí touhu pořídit si podobná selfíčka i tam, kde vzkvétá nezákonný obchod a zneužívání ohrožených zvířat. „Tedy za mě Instagramu, za jeho rozhodnutí nepodílet se na šíření selfe se zvířaty, dávám jednoznačně palec nahoru,“ uzavírá David Nejedlo.

,

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit