Potřebujete výkonnější spotřebiče? Přetaktujte svůj dům!

aktualizováno 
Žijeme pod diktátem výrobců elektřiny? Proč je svět stále odkázán na blikavých 50 nebo 60 Hz? Jeden vynalézavý chlapík z USA se vzbouřil proti zastaralým tradicím a spotřebiče v jeho domě teď bzučí na báječné frekvenci 900 MHz!

Zapomeňte na síť s frekvencí 50 nebo 60 Hz, budoucnost čeká! Proč se nechat omezovat? Chcete-li zvednout výkon vašeho sporáku, ledničky či mikrovlnky, řešení je velmi snadné: Stačí přetaktovat síť v domě.

S tímto nápadem přišel jistý Lance Hatler, národností jak jinak než Američan, který názorně předvedl, že v této zemi je možné opravdu vše. Lance už dlouho iritoval zastaralý takt 60 Hz a rozhodl se, že sobě a svým blízkým trochu přilepší. Idea byla prostá: Když mi na vyšší frekvenci běží procesor, proč by to nemohly zvládnout i ostatní spotřebiče?

Po mnoha neúspěšných pokusech, kdy Hatler častokrát skončil v nemocnici s popáleninami a v šoku po těžkých úrazech proudem, běží nyní jeho dům na bleskurychlých 900 MHz. Následné pokusy o další zvýšení frekvence už však přinesly pouze nestabilitu elektrických rozvodů a přehřívání dokonce vyústilo v několik menších požárů.

V rozhovoru pro magazín BBSpot Lance Hatler uvedl, že považuje 60 Hz za přežitek a spiknutí největších výrobců elektřiny, kteří chtějí udržet Ameriku v době temna. "Už od malička jsem tu nízkou frekvenci nenáviděl, a tak jsem se rozhodl popohnat evoluci trochu kupředu," pokračuje Hatler. "Slyšel jsem dokonce o chlápkovi, který sestrojil generátor, co dodával šťávu na 2 GHz, ale energetičtí magnáti ho pěkným balíkem peněz přesvědčili, aby svých pokusů nechal."

Přetaktovaný dům, foto © BBSpot 

Při frekvenci 900 MHz se v domě generuje velké množství zbytkového tepla, které Hatler odvádí pomocí obřího ventilátoru umístěného na střeše. Montáž si vyžádala nákladné stavební úpravy, nicméně nyní je v domě za každého počasí a ročního období příjemných 115°F (46°C). Sousedi si ovšem stěžují na neustálý hluk a místní letiště muselo odklonit dopravu, neboť ventilátor vytváří nebezpečné vzdušné víry a ve vyšších vrstvách dochází k podivným teplotním výkyvům.

Právě proto myslí Hatler na budoucnost. "Chtěl bych tohle monstrum nahradit modernějším vodním chlazením. Kolem domu vede vodovodní řad, tak ho stačí jen trochu nastavit. Doufám, že se mi s tím povede překonat hranici 1 GHz!"

Kutilovi přátelé nesdílejí jeho nadšení pro overclocking, ale z umění svého kamaráda profitují i oni. "Je to paráda, mikrovlnka upraží popcorn za pět sekund!" oslavuje Lanceovo umění dlouholetý přítel Greg Denson. "Akorát v koupelně si člověk musí dát pozor, je tam elektrická karma a s kohoutky se teď musí hodně opatrně, aby vám neslezla kůže," dodává.

Hatler to ale ve svém úsilí nemá vůbec snadné. V současnosti je vyšetřován Sdružením majitelů ohrožených domů, Federálním leteckým úřadem (FAA) a Hnutím za zákaz obřích větráků generujících tornáda.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: tvorba moderních on-line dotazníků

Ilustrační foto - formuláře

Naklikáním vytvořit grafický dotazník, a tak snadno zjistit třeba názor z lidu, umožní služba Click4survey.cz. Položit...

Hity, které přežily: výběr nejlepších článků Technet.cz za rok 2018

Muskův kabriolet Tesla Roadster s figurínou Starman se vznáší ve vesmírném...

Elon Musk, rudý Měsíc a Stephen Hawking. Co mají společného? Kromě vesmíru také to, že tato témata v roce 2018...

Vytvořte fotoknihu jako dárek v prohlížeči. Od Technetu s velkou slevou

Rajče.net, služba, kde si snadno vyrobíte nejen fotoknihu.

Pokud přemýšlíte nad tím, čím své blízké obdarovat, zkuste se podívat po nějakých pěkných fotkách, které by je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz