Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. ledna 2020 Zora

Ochrana TCPA - kladivo na piráty, nebo digitální diktatura?

aktualizováno 
Počítače a internet nám dávají svobodu. TCPA ji chce všem uživatelům vzít. Za pár let nebude možné nainstalovat software bez povolení a uživatel si nebude sám moci postavit PC. Vše bude pod kontrolou stále se zvětšujícího sdružení velkých SW a HW výrobců.

Snadná dostupnost internetu, klesající ceny vypalovaček, zvyšující se kapacita cenově dostupných médií a permanentně vzrůstající obliba peer to peer výměnných systémů již delší dobu nutí představitele hudebního a filmového průmyslu k vážnému zamyšlení. Média s železnou pravidelností informují o dramatickém poklesu prodeje předražených audio i video nosičů v důsledku bujícího pirátství navzdory skutečnosti, že ne vždy se jedná o pravdivé informace. Zprávy o pirátských kopiích kasovních trháků kolujících internetem pár týdnů či měsíců před jejich oficiální premiérou dnes už nikoho nešokují. O softwarovém pirátství ani nemluvě.

Proto asi nikoho nepřekvapí, že se zábavní i softwarový průmysl stále snaží o nalezení absolutního zabezpečení vlastních produktů, které by zamezilo jejich nelegálnímu šíření. Teoreticky dokonalé ochrany však v praxi vydrží odolávat talentu digitálního podsvětí pouze krátkou chvíli a investované miliony pravidelně prolétávají pověstným komínem. Taková je realita dnešních dní. Za pět, deset či patnáct let může být všechno ale úplně jinak. A potom si stěží někdo vzpomene na nic neříkající označení TCPA, kterým to všechno tenkrát na přelomu tisíciletí všechno začalo.

Co vlastně TCPA chystá?

Sdružení TCPA (Trusted Computing Platform Alliance) bylo založeno v roce 1999 z iniciativy firmy Intel a mezi zakládajícími členy nalezneme takové velikány jako Compaq, HP, IBM a Microsoft. Cílem sdružení je vytvoření a prosazení důvěryhodné výpočetní platformy poplatné požadavkům jednadvacátého století. Praktické řešení představuje implementace speciálního TPM (Trusted Platform Module) modulu do každého počítače. Na počest senátora Fritze Hollingse, který patří mezi nejaktivnější zastánce TCPA v americkém Kongresu, bývá tento modul rovněž označován jako "Fritz" čip.

Do budoucna se počítá s integrací funkcí tohoto čipu přímo do procesorů, grafických karet, hard disků, zvukových karet a ostatních počítačových součástí. Implementace na hardwarové úrovni zaručí, že počítač bude po spuštění vyhovovat požadavkům TCPA. Komunikace mezi TCPA kompatibilním hardwarem a operačním systémem bude zabezpečena šifrováním s dvoukilobitovým klíčem, které znemožní dlouhodobé pirátské dešifrování v reálném čase. Tím bude zaručeno, že uživatel nebude moci spouštět neautorizované aplikace, a rovněž bude znemožněna instalace neautorizovaného hardware.

Lze předpokládat, že TCPA certifikace softwarových a hardwarových produktů bude podléhat registračním poplatkům, jejichž výše bude pravděpodobně nedostupná pro malé a střední firmy. V konečném důsledku by to mohlo při úspěšném prosazení záměrů TCPA znamenat definitivní likvidaci sharewaru, freewaru a open source programů. Bez potřebného certifikátu si na TCPA kompatibilním počítači tyto programy jednoduše nepustíte. Zmíněný Fritz čip bude samozřejmě možné vypnout, nicméně tento bude i nadále hlídat, zda náhodou nespouštíte pirátskou verzi operačního systému, či jiných programů uvedených na centrálním seznamu zakázaných licencí a aplikací. Populární warez, tak jak jej známe dnes, přestane existovat. Není pochyb, že v tomto prostředí by přežily pouze velké firmy, které by ovládly celý počítačový a softwarový průmysl.

Půjde TCPA ochranu obejít?

Určitě vás napadlo, že nemůže být nic těžkého tento systém časem prolomit. I s touto variantou je však počítáno. Předpokládá se centrální správa TCPA kompatibilních počítačů. Práva a licence budou online ověřovány a při jejich porušení bude automaticky informován odpovídající správce, který ze vzniklé situace vyvodí důsledky. Je nadmíru jasné, že bude-li mít zákazník možnost vybrat si mezi TCPA kompatibilním a normálním počítačem, potom TCPA nebude mít velkou šanci se prosadit v masivním měřítku. Kdo by chtěl být takto omezován? Bohužel i s tímto se počítá a v USA je již připraven návrh zákona, který má za úkol znemožnit prodej a používání TCPA nekompatibilních zařízení (do budoucna je plánovano umístění Fritz chipu do všech stolních i přenosných zařízení, která zpracovávají data - PC, notebooky, PDA, mobily apod.). Porušení tohoto zákona bude penalizováno pokutou $500,000, popřípadě pětiletým vězením. Stejná penalizace se vztahuje i na vývoj TCPA necertifikovaného softwaru. Netřeba dodávat, jaké katastrofální následky by pro zbytek světa mělo schválení tohoto zákona byť jen na uzemí USA. Dovedete si představit život bez softwaru a hardwaru od firem z USA? A na Linux rovněž zapomeňte. TCPA neponechává nic náhodě a již nyní se pracuje na TCPA kompatibilní verzi GNU/GPL licence.

Zájem výrobců o ochranu je překvapivý

Většina rozumných lidí poté, co se seznámili s výše uvedenými fakty, vyslovila pochybnosti o možném prosazení takto restriktivního systému, který ve svém důsledku potírá práva uživatelů a vkládá je do područí centrálního správce. Stranou nyní ponechme scénáře možného zneužití této technologie třetími subjekty. Nicméně vize je z komerčního hlediska natolik lákavá, že v současné době stoupl počet členů TCPA na 200 a nalezneme mezi nimi většinu významných firem z oblasti počítačového a polovodičového průmyslu. Dočkáme se v horizontu deseti let rozdělení světa na příznivce a odpůrce TCPA? Dočkáme se digitální diktatury a informační cenzury, která potlačí všechna stávající práva uživatelů a přesně vymezí mantinely jejich počínání? Bude svobodný internet patřit minulosti? Odpovědi na tyto otázky ukáže až čas, již nyní ale můžete vyjádřit svůj názor na oficiálních stránkách odpůrců TCPA (www.antitcpa.com), kde rovněž naleznete podrobný FAQ věnovaný problematice zavedení a zneužití TCPA.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Filantropický rekord. Kolegové Antonína Holého věnují na vědu 200 milionů

Chemici Hana a Dalimil Dvořákovi věnují 200 milionů korun nadaci, která má podporovat mladé chemiky. Prostředky...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Mizerný mezek. Vyrostlo na něm tuzemské poválečné letectvo, zachránil Izrael

Stíhačka Avia S-199 získala pro své nepěkné vlastnosti přezdívku mezek a její bojová hodnota byla problematická. Na...

Skylink znovu zdražuje. Měsíční poplatek za satelitní TV je přes sto korun

Satelitní operátor Skylink navyšuje servisní poplatek, jak se již stalo na začátku roku zvykem. Zatímco loni zdražoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Elektrická raketa a další exotické lokomotivy. Vynálezci hýřili nápady

Dějiny železniční dopravy jsou protkány výskytem lokomotiv nestandardních konstrukčních provedení. Některé vybouchly...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Tipy na weby: Každý den jeden placený program zdarma či databáze knih

Běžně placené programy najdete čas od času na webu Giveawayoftheday.com. Ucelený přehled o české e-commerce získáte...

Tipy na zajímavé weby: naklikejte si profesionální vzhled životopisu

Online a zdarma vytvořit životopis na míru s možností vybrat si z různých šablon, které mu dodají moderní podobu,...

Nejlepší dárek? Ochraňte své blízké před internetovými šmejdy

Internet je plný nástrah, podvodníků, šmejdů a falešných nabídek. Pomozte svým blízkým, aby se nestali jejich obětí....

Turecký ústavní soud odmítl blokaci Wikipedie jako omezení svobody slova

Tento týden vydal turecký ústavní soud rozhodnutí, které může znamenat zrušení dvouletého zákazu přístupu k internetové...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.

Najdete na iDNES.cz