Ilustrační foto - smartphone

Ilustrační foto - smartphone | foto: Creative Commons

Tipy na weby: identifikujte neznámého volajícího, nebo se učte anglicky

  • 5
Na telefonu se objeví cizí číslo a vy nevíte, jestli nejde o podvodníka, telemarketingovou či výzkumnou společnost. Pomůže vám Kdovolal.cz. V Langevo.com budete stavět vlastní farmu a zároveň se naučíte cizí slovíčka. A virtuálně navštívit lágr umožňuje projekt Gulag.cz.

Odhalte neznámé telefonní číslo

Kdovolal.cz – www.kdovolal.cz

Přijdete k telefonu a zjistíte, že máte zmeškaný hovor, nebo jste obdrželi novou SMS. Případně jste při vyzvánění zvedli telefon a na druhém konci se ozvalo pouhé klapnutí, za které jste posléze zaplatili třícifernou sumu? Máte špatnou zkušenost s platbou za nevyžádané „prémiové SMS“? Odhalit nekalé praktiky pomáhá web Kdovolal.cz.

Pomůže s identifikací telefonních čísel, která se používají například pro telemarketingové a průzkumné společnosti. Od počátku své existence projekt prověřil více než půl milionu telefonních čísel. Několik tisíců je označeno za obtěžující a nebezpečné, po několika z nich pátrá policie. Cílem projektu je přinést přehled o obtěžujících, podezřelých, podvodných a jinak nebezpečných telefonních číslech a označit užitečná a neutrální čísla. 

Umožňuje přehledně sdílet zkušenosti všech uživatelů internetu, seskupit více uživatelů se stejnou negativní zkušeností a dát jim možnost vzájemné komunikace a tím i obrany. Navíc vtahuje do hry právníky a eliminuje nekalé praktiky firem a veřejnost informuje o možných legálních postupech při řešení problémů. Než tedy na podezřelé neznámé číslo zavoláte zpět, či než ho vezmete, zkuste si ho nejdříve proklepnout v této databázi.

Kdovolal.cz
Podobné weby

Staňte se farmářem a naučte se cizí jazyk

Langevo.com – www.langevo.com

Podzim přináší více času na studium. Jestliže patříte mezi neustálé studenty jazyků, potom pro vás máme tip na zajímavou možnost, jak se posunout dále.

Nejčastějším důvodem selhání při výuce jazyků je motivace. Tu pomáhá podporovat Langevo.com. Jde o webovou službu pro výuku jazyka spojenou s farmářskou hrou. Tím, že se snaží o výuku hravou formou, odbourává řadu neduhů. Stanete se farmářem a při virtuálním pěstování polních plodin vás obohatí o znalosti cizích slovíček. 

Nakupujete políčka s rostlinami a zvířaty, o která pečujete tak, že si opakujete probraná slovíčka. Cílem této výuky je obohatit slovní zásobu. Slovník k výuce dostanete připravený, ale můžete doplňovat i vlastní slova. Jak postupujete ve výuce, postupujete i ve hře. Virtuální farma s rostlinami i zvířaty se vám tak rozrůstá adekvátně s vašimi vědomostmi. 

Mechanismus opakování slovíček je postaven na vědecky podložené a praxí prověřené metodě. Hra vás motivuje k procvičení probrané látky před tím, než ji stačíte zapomenout. Učit se můžete angličtinu, španělštinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, portugalštinu a japonštinu. Do 20. úrovně je služba zdarma, za další postup už musíte zaplatit (ročně 800 Kč).

Langevo.com
Podobné weby
Anglictina-bez-biflovani.cz – naučte se anglicky bez biflování
Duolingo.com – zábavná a návyková metoda učení jazyků

Jak to vypadalo v táborech vězňů

Gulag.cz – www.gulag.cz

Ústav pro studium totalitních režimů a sdružení Gulag se dlouhodobě zabývají projekty mapujícími sovětský systém nápravně-pracovních táborů gulag. Prostřednictvím virtuální prohlídky a 3D modelu gulagu máte jedinečnou možnost podívat se do vězeňského systému seznámit se sovětským totalitním režimem.

Jde o výsledek tří expedic sdružení Gulag.cz v nejodlehlejších částech Sibiře, které mapovaly pozůstatky táborů podél tzv. Mrtvé trati - transpolární železnice budované vězni Gulagu v letech 1947–1953. 

Pracovalo na ní odhadem 100 tisíc vězňů v desítkách táborů. Díky velkým vzdálenostem a opuštěnosti oblasti severní Sibiře se mnohé z těchto táborů dochovaly do dnešních dnů. Nejsou však kompletní, a tak vznikl tento projekt, který z dostupných materiálů vytvořil virtuální lágr u Mrtvé trati. Na webu je k dispozici kompletní 3D vizualizace pracovního tábora s panoramatickou prohlídkou (fotografie složené z 18 tisíc snímků) všech typů domů a 3D prohlídkou nalezených artefaktů.

Gulag.cz
Podobné weby
Virtualczech.cz – přes 1 200 virtuální prohlídek
Virtualtravel.cz – virtuální cestování nejen po Česku

Uwwwízlo v síti

Přemýšlíte-li o nákupu nového fotoaparátu, potom zbystřete. Jestliže nevíte, zda se rozhodnout pro Nikon, Sony či jinou značku, zkuste Snapsort.com. Web pomůže s výběrem toho pravého fotoaparátu i tehdy, pokud nevěříte recenzím. Přehledně zobrazí specifikace a podá informace, v čem má daný model navrch a v čem zaostává.

Přemýšlíte o vlastních stránkách, které si chcete vytvořit sami, ale obáváte se, že to nezvládnete? Už nemusíte. Site123.com je jedna z nejlepších služeb pro stavbu webů. S ní nepotřebujete žádné znalosti o kódování webů ani jejich programování. Pouze v něm klikáte a nastavujete, jak byste si web představovali. K dispozici je zdarma, pokud stránky nepotřebujete mít na vlastní doméně.

Máte-li rádi slony, potom by se vám mohla líbit tato stránka. Díky ní máte možnost sledovat Údolí slonů v pražské zoo. A to jak venkovní, tak vnitřní výběhy.

Zoo sloni