Návod: Jak najít trasy pro cyklisty, běžce, in-line bruslaře, motorkáře i pěší turisty

aktualizováno 
Speciální server nabízí více než 120 tisíc cyklistických tras v Česku i po celém světě. O své oblíbené výlety se můžete podělit s dalšími návštěvníky webu.
Cyklisté - ilustrační foto

Cyklisté - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Speciální plánovací projekt se rozkládá na pěti internetových adresách. Na adrese Bikemap.net naleznete dráhy pro cyklisty, na Runmap.net pro běžce, na Wandermap.net pro pěší turistiku, na Mopedmap.net pro ty, co jezdí na motorkách, a na Inlinemap.net potom pro ty, kteří rádi vyrážejí na kolečkových bruslích. Se všemi servery se pracuje podobně, jsou v češtině (nejde však o české projekty), mají stejné ovládání, podobný vzhled a liší se zejména trasami. Pro cyklistu budou trochu jiné než pro běžce, pěší, motorkáře či in-line bruslaře.

Bikemap.net

Tento projekt pokrývá nejen Českou republiku, ale i okolní státy, vlastně působí po celé Evropě. Obsaženy jsou i další kontinenty, i když zde jeho databáze není tak obsáhlá jako v případě evropských států. Pokud se tedy vydáte do Itálie, Británie či Chorvatska a chcete tam cestovat na kole, bude pro vás Bikemap.net nejednou vítanou inspirací pro nalezení zajímavé trasy.

Bikemap.net

Jak najít trasu

Pro lepší orientaci a vyhledání trasy je svět rozdělen do čtverečků. Umístěním kurzoru myši na tyto vybrané oblasti zjistíte, kolik tras je v tom kterém k dispozici. Kliknutím na lupu či počet tras se místo ve čtverci přiblíží a opět se objeví další čtverce obsahující trasy pro jeho dané umístění. Kliknutím znovu výběr přiblížíte. Dostanete-li se na nejnižší úroveň, zobrazí se terčíky s koly, to jsou již jednotlivé trasy.

Bikemap.net

Nad mapou jsou i tlačítka pro hledání trasy. Můžete si tak najít trasu podle určité délky, jejího typu, kategorie, a dokonce dle hodnocení ostatních návštěvníků serveru. Mapu samozřejmě můžete ovládat i klasicky pomocí rolovacího kolečka myši či kurzorem po levé straně mapy, podobně jako v jiných mapách. Přepnout si ji lze i na celou obrazovku a zobrazit nejen terénní, ale i satelitní, hybridní, klasickou či jako OpenStreetMapu (OSM).

Bikemap.net

Umístíte-li kurzor myši na vybraný terčík, v mapě se zobrazí, odkud a kam trasa vede. V bublině nechybí startovací a cílové město, počet kilometrů, kdo trasu vytvořil a jaké má případné hodnocení (pokud ho již někdo udělil). Kliknutím se trasa ukáže celá a na pravé straně se zobrazí její podrobnosti. Dozvíte se nejen její popis, tedy přes jaké obce vede, ale také na ni získáte odkaz (ten se může hodit pro zaslání třeba spolucestovateli), případně se zobrazí odkazy na podrobnosti o této trase mimo tento server.

Bikemap.net

Dále zde nechybí ani celkový počet kilometrů, informace o stoupání, typ trasy, její povrch a to, pro koho je určena. Zdá-li se vám v trase něco nepřesného, máte možnost to speciálním tlačítkem nahlásit. Zcela dole naleznete její výškový profil a pomocí kurzoru myši si ho můžete zobrazit i na mapě. Chcete-li se po absolvování trasy podělit o zážitky, můžete udělit komentář, který si ostatní návštěvníci serveru mohou přečíst.

Bikemap.net

Zcela nahoře je k dispozici funkce pro hodnocení tras a tlačítko pro přidání do oblíbených tras – to se hodí pro zadání trasy do vašeho tréninkového deníku (více o této funkci níže v části tréninkový deník). Vítaná je i funkce Export, kterou si lze nechat vytvořit soubor GPX pro import do vaší navigace GPS (pokud ho podporuje), a tak budete mít trasu ihned po ruce do terénu nachystanou. Exportovat si ji můžete i do Google Earth (soubor KML). Nemáte-li navigaci nebo byste si trasu raději vytiskli, pak i tuto možnost máte, a to dokonce se třemi variantami detailů.

Bikemap.net

Jak vytvořit trasu

Stát se přispěvatelem serveru a dělit se o své či dosud nezakreslené trasy není nic těžkého. Můžete tak učinit i bez registrace jako anonymní uživatel či jako registrovaný člen pod vaším uživatelským jménem. Registrace je rychlá a spočívá ve vyplnění uživatelského jména, hesla a e-mailové adresy. Zadáte-li trasu jako neregistrovaný člen, nebudete ji moci později upravovat, což neplatí pro registrované členy. Nahoře klikněte na odkaz Vytvořit trasu. Zobrazí se nápověda, jak na to.

Bikemap.net

Stačí kreslit linky myší – jedny jsou magnetické (automaticky nakreslí trasu mezi dvěma body po cestě) a mezi nemagnetickými musíte trasu nakreslit ručně, používá se mimo cesty. Je dobré, že obě lze mezi sebou navzájem kombinovat.

Bikemap.net

Vítanou funkcí je i možnost přidat bod zájmu formou textu či fotografií. Klikněte kousek mimo trasu a zobrazí se bod včetně bubliny pro vložení textu či fotografie (tu vložíte z vašeho PC ve formě souboru). Pokud trasa začíná a končí ve stejném bodě, máte možnost ji spojit odkazem vpravo.

Bikemap.net

Tréninkový deník

Pokud se zaregistrujete, můžete odjeté trasy zaznamenat do vašeho tréninkového deníku, čímž si povedete statistiku, kolik jste odjeli hodin, kilometrů a nastoupali výškových metrů, a to za sedm dnů, třicet dnů či celkově. Abyste trasu mohli vložit, musíte se přihlásit pod svým profilem a na stránce ujeté trasy (tedy po jejím zobrazení) kliknout na tlačítko vpravo nahoře Přidat trasu do oblíbených. Pak vpravo nahoře klikněte na své uživatelské jméno a na nové stránce potom na odkaz Vytvořit nový vstup do deníku. Vyberte trasu, určete, kterým směrem jste ji jeli, kolikrát, zadejte případnou poznámku, datum, kdy jste ji jeli, a za jaký čas jste ji absolvovali. Po kliknutí na Uložit se zobrazí ve vašem deníku a statistiku mohou vidět i ostatní uživatelé serveru.

Bikemap.net

Závěrem

Díky této službě máte možnost nejen poznat nové trasy, ale o své se podělit s ostatními návštěvníky, a dokonce si vést cyklodeník. Pracuje se s ní dobře, je přehledná a trasy pro poznávání přírody různými prostředky jsou rozděleny do jednotlivých projektů s vlastními doménami. Mapy, ať už cizí či své, si dokonce můžete nechat zobrazit i na svých stránkách, stejně jako váš deník.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Britové po vyšetřování označili Facebook za „digitálního gangstera“

Facebook a cenzura (ilustrační foto)

Dolní sněmovna Velké Británie vydala závěrečnou zprávu svého vyšetřování a rozhodně si v ní nebrala servítky.

Nový doplněk do prohlížeče Chrome vám zkontroluje bezpečnost hesel

Google upozorní na kompromitované heslo v rozšíření, které vám v prohlížeči...

Google připravil nové rozšíření do svého prohlížeče Chrome. Novinka má prozradit, zda vaše heslo nebylo kompromitováno.

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Najdete na iDNES.cz