Které výrazy byly v roce 2002 nejvyhledávanější aneb Kam zmizel "sex"?

aktualizováno 
Lidé v roce 2002 již nevyhledávali předloňské "TOP" výrazy jako "Nostradamus", "Anthrax" či "WTC." Rovněž slůvko "sex" v první desítce nefiguruje. Svět se chtěl bavit a většina výsledků tomu odpovídá.

Tak jako posledních několik let, i na sklonku roku 2002 byly zveřejněny výsledky nejvyhledávanějších výrazů v jednotlivých kategoriích u vyhledávače Google. Pár desítek žebříčků nejčastějších slov, která uživatelé hledali, dostalo jméno Zeitgeist. Které výrazy tedy "jely" vloni?

Celosvětový Google

V nejvyhledávanějších výrazech vůbec se v první desítce umístily pojmy "Spiderman", "Shakira", "Eminem" či "StarWars." Vloni (článek zde) přitom dominovalo žebříčku zcela jiné výrazivo; Vévodil "Nostradamus", následovaný "World Trade Center" či slůvkem "Anthrax." V TOP10 se umístil ještě "Taliban", "FBI" či "CNN".

V první desítce "Top Woman" nemohly chybět stálice "Pamela Anderson" či "Anna Kournikova", doplněné hvězdičkou "Britney Spears." Nově přibyla "Shakira". Kategorii celkově vyhrála "Jennifer Lopez."

Mužskému žebříčku dominoval rapper "Eminem", ten mimochodem vyhrál i kategorii hudebníků či skupin, "Brad Pitt" a díky v Praze natáčenému filmu XxX zviditelnivší se "Vin Diesel". Umístily se rovněž dvě fotbalové hvězdy, "Ronaldo" a "David Beckham."

Několik zvratů nastalo mezi značkami. Vloni první nejvyhledávanější z nich, výraz "Nokia", vystřídalo letos slovo "Ferrari." "Porsche" skončilo deváté. Vcelku zajímavé je čtvrté místo řetězce "Ikea." V první desítce se umístili rovněž dva (resp. tři) hardwaroví výrobci - "Dell" na šestém, "Microsoft" na osmém a "HP" na devátém místě.

V kategorii "Top Technology" získal první místo formát "MP3" (kdy jej vystřídá třeba Ogg Vorbis?). Čtvrtý se umístil "Linux", následovaný "FTP" či pojmem "Java."

Nejvyhledávanější destinací se stala překvapivě "Paris" před městy "Canada" a "New York". Město hazardu "Las Vegas" obsadilo až páté místo.

Nejvyhledávanějšími filmy byly v první trojce "Spiderman", "Harry Potter" a "Star Wars".

Mezi televizními seriály dominuje spriengfieldská rodinka "The Simpsons", následovaná show "Big Brother". Nemravný "South Park" se umístil až na čtvrté příčce.

Británie - televize vede

Ve studii Zeitgeist, která výsledky vyhledávaní publikuje, jsou zastoupeny i některé samostatné evropské státy. Kupříkladu v Británii se v první desítce nejvyhledávanějších témat objevila slova poměrně jiná než v USA. První skončila "BBC", následovaná "Big Brother" či "Britney Spears", která vyhrála i ženskou kategorii. "Eminem" mezi muži skončil až na třetím místě, přeskočil ho "David Beckham".

Francie - TGV a Britney

V zemi galského kohouta byl žebříček nejvyhledávanějších témat ještě odlišnější než v případě Británie. Na celkové první příčce skončil zdánlivě nesrozumitelný pojem "SNCF"; jedná se o provozovatele rychlovlaků TGV. "Britney Spears" je populární rovněž ve Francii - skončila na osmém místě (a na prvním mezi celebritami).

Německo žije cestováním a kulturou

U našich západních sousedů se projevil cestovní duch. Jako nejvyhledávanější pojem vůbec skončilo slovo "Last Minute". Že se snaží Němci ušetřit kde se dá, se projevilo i na dalších příčkách, třetím nejvyhledávanějším výrazem byl lidový obchodní řetězec "Aldi". To železniční "Deutsche Bahn" skončily oproti prvnímu místu TGV ve Francii až šesté příčce. Oblíbenou destinací Němců je devátá "Mallorca" a vyhledávanou kulturní akcí se stala desátá "Love Parade".
Tahouny německého průmyslu, "Audi", "VW" či "Mercedes" předehnalo "Ferrari" na místě druhém. Před ním skončil pouze koncern "BMW".

A co Yahoo?

Rovněž vyhledávač Yahoo zveřejnil své "TOP10". V něm se jako první umístila herní konzole "Sony Playstation 2", následovaná "Britney Spears". Výměná síť "Kazaa" skončila na místě čtvrtém, "Morpheus" ze stejné stáje obsadil sedmou příčku. Kouzelník "Harry Potter" zabral desátý post.

V Česku ticho po pěšině

Z českých vyhledávačů oficiálně žádný statistiky nejvyhledávanějších dotazů neposkytuje. Nicméně i tak jsme oslovili některé zástupce portálů, a pokud informace dodají, naleznete v brzké době na Technetu, co vyhledávají nejvíce čeští uživatelé.  

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

YouTube ztíží použití tlačítka dislike, aby se nezneužívalo

YouTube

YouTube vyzkouší, jak omezit vliv uživatelů, kteří se vyžívají v klikání na tlačítko s palcem dolů.

Zuckerberg má radikální plán: Chce sloučit tři nejoblíbenější kecálky

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook, plánuje integraci hlavních...

Mark Zuckerberg chce sjednotit komunikační platformy WhatsApp, Messenger a Instagram, a podtrhnout tak svou dominanci...

Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu

Ilustrační foto - internet

Rusko plánuje operaci, při níž che vyzkoušet, zda se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat...

Najdete na iDNES.cz