Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaký bude svět podle Microsoftu za dva roky?

Počítač jako telefon, další informace o Longhornu, nový způsob ovládání počítače a podle některých i spousta převzatých nápadů z platformy Apple. To vše a mnoho dalšího bylo k vidění na letošním WinHECu.
Minulý týden se měla odborná i laická veřejnost možnost seznámit s připravovanými produkty společnosti Microsoft a jejích partnerů. Těsně před zahájením konference WinHEC jsme vás informovali o skutečnostech, které stihly vyplout na povrch. Nyní jsme pro vás připravili přehled toho nejzajímavějšího, co bylo na konferenci prezentováno.

Longhorn, Longhorn, Longohorn

Ne že by celý WinHEC byl jenom o Loghornu, ale patrně byl tím největším tahákem celé akce. Vývojáři se mohli konečně dostat k informacím, na jejichž základě budou moci připravovat produkty optimalizované právě pro připravovaný OS od Microsoftu. To v podstatě znamená, že hrubý návrh systému je již připraven, i když na oficiální betaverzi si ještě počkáme až do roku 2004. Konečný produkt se má na trhu objevit až v roce 2005. Ještě předtím se však setkáme s vypuštěním upraveného OS pro Tablet PC a Windows Media Center.

Patrně nejzvědavější byli všichni na nové GUI, neboli, laicky řečeno, jak bude Longorn vypadat a jak se s ním bude pracovat. V důsledku několika uniklých alfa verzí Longornu si již o něm mnoho lidí dokázalo udělat představu. Nové 3D rozhraní umí využít záložních bufferů, do nichž se budou renderovat aplikace. Připravované Windows pak budou tento buffer využívat při vykreslení každého okna obrazovky. Podporovány budou efekty jako 3D transformace, plynulé zprůhledňování či změny barev. Jen pro srovnání: současná 2D grafika Windows musí žádat po každé aplikaci, aby se vykreslila na obrazovku při každé změně obrazu. To může vést k mírně trhanému a mihotavému obrazu.

Kdo nebude moci, případně chtít využít 3D rozhraní, má na výběr. Longhorn budou tvořit dvě jakési pracovní vrstvy, z nichž ta první, nazvaná „Tier 1“ bude využívat vlastností DirectX 7, zatímco majitelé novějšího hardware „pojedou“ s „Tier 2“ na DirectX 9 rozhraní. V rámci „Tier 1“ se bude pracovat s prostředím podobným Windows XP, i když bude mírně upraveno. Bude zde například podpora zobrazovacích zařízení s technologií„high pixel-density dispalys (HDPI)“, tedy takových, u nichž bude hustota bodů větší než 120 bodů na palec. Jako návdavek pro příznivce Windows 2000 zůstane v Longhornech mód, který je bude simulovat.

Podstatné změny má doznat také souborový systém, který by měl mimo jiné mnohem lépe zvládat případné výpadky proudu. Jeho název je Windows Future Storage (WinFS) a je založen na technologii SQL Server, i když spolupracuje s technologií NTSF. Z toho vyplývá, že bude možno využít různých databázových funkcí jako indexace a mnoho dalších, což ve svém důsledku přinese například rychlejší vyhledávání.

Nároky na výkon grafické karty nejsou nejmenší. Pracovní vrstva „Tier 1“ s rozhraním DX7 poběží na grafických kartách s minimálně 32 MB DDR paměti a s podporou technologií 32bpp color precision, 24bit depth /8bit stencil buffer, 4 texture blend stages, 2 simultaneous texture maps, Perspective, Mip- a cube- mapping. Požadavky “Tier 2“ jsou 64, ale lépe 128 MB dvoukanálové DDR paměti, alespoň AGP 8x a technologie Pixel Shader 2.0, 2x2 FSAA, Bump & Environment Mapping, Hardware T&L.

Athens

O přípravě nového PC konceptu, který vzniká ve spolupráci Microsftu a HP, jsme se již zmínili. Popisovali a ukazovali jsme vývojového předchůdce s názvem „Agora“. Na WinHECu byl ale představován opravdový systém „Athens“. Ten v rámci myšlenky elektronická domácnost integruje další elektronické prvky, jako je telefon. Ten je možno využívat prostřednictvím sluchátka, bezdrátového headsetu či využít „hlasité“ telefonie, podobně jako u handsfree v autě.

Počítačový koncept "Athens" 

Samotný počítač se vyznačuje malými rozměry, ale bude možná integrován do zadní části zobrazovacího panelu. Prozatím je panel, na němž jsou umístěny všechny konektory a šachty, s PC propojen jedním jediným kabelem. Systém by měl mít tichý chod, podobně jako většina spotřební elektroniky. Bezdrátově jsou propojena periferní zařízení, dobíjena ze základny displeje. Klávesnice má mnoho rozšiřujících prvků. Integrovaná kamerka může sloužit k videokonferenci či k hlídání bytu. LCD panel s vysokou hustotou bodů (HDPI) má poměr stran 16:9, což má umožnit mnohem lépe využít plochu.

Počítačový koncept "Athens" 

Cena systému by v roce 2005, kdy by se měl začít masově prodávat jako standardní desktop, neměla přesáhnout 2000 amerických dolarů.

Watson

Připravované kancelářské programy budou v budoucnu patrně moci využít podpory z portálu s názvem „Watson“. Tento portál má pomoci s problémy, na které uživatel narazí. Jeho prostřednictvím se uživatel dostane k vylepšené kontextové nápovědě. Mají zde být k dispozici i další šablony, kliparty apod, které vytvořili sami uživatelé. Microsoft od Watsona očekává, že by se měl stát jakýmsi středem Office komunity. Proto zde budou diskusní fóra a chaty.

Xeel

Mnohé možná zaujal nový univerzální systém ovládání různých produktů na platformě Windows s názvem Xeel (složenina X a posledních tří písmen z mouse wheel - kolečko na myši). Zhruba se dá říci, že se bude jednat o novou generaci ovladače ať již integrovaného či externího, který by na všech produktech Tablet PC počínaje a SmartPhone konče měl stejnou funkčnost.

Displeje

O HDPI displejích se již hovořilo. Na WinHECu se mohli lidé seznámit rovněž se způsobem, jakým probíhá automatická kalibrace displejů prostřednictvím rozhraní standardu VESA DDI/DDC. Zdá se také, že vývoj směřuje k širokoúhlým zobrazovacím zařízením. Rozšiřovat se má také množství zobrazených barev.

Inspirace u Apple?

Uživatelé, kteří znají platformu Apple, občas podezřívají Microsoft, že mnohé nápady kopíruje právě z těchto systémů. Na letošní konferenci WinHEC se podobných reakcí dostalo představovanému konceptu PC s názvem „Athens“. Hovoří se také o tom, že určité věci z nového grafického systému Longornu se objevily již v roce 2001 v operačním systému Mac OS X.

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

Témata: Dům roku, Tablet
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi nejsou příspěvky

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 11 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 10 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...