Jak na sdílející studenty? Uspořádejte na škole den s RIAA!

aktualizováno 
Od samého počátku sdílení souborů na internetu jsou na mušce organizací, chránících autorská práva, univerzity a školní sítě. Jak ochránit studenty před šikmou plochou? Třeba osvětovým dnem! Anebo zkuste RIAA přesvědčit, že nevíte, kdo podezřelý počítač používal.

Americké univerzity jsou častým a vděčným terčem RIAA. Jejich studenti už museli za sdílení souborů na internet zaplatit několik desítek tisíc dolarů. Některé školy se snaží před nástrahami P2P sítí varovat, jiné se pokoušejí své studenty chránit.

Nestahujte, půjdete do vězení!

Studenty Michiganské technologické univerzity (MTU) čekalo po návratu z prázdnin velké překvapení. Škola se rozhodla uspořádat zvláštní dýchánek s názvem "Den RIAA". Server dmusic.com o tom informoval jeden z přihlížejících. "Byla to nejblbější akce, na jaké jsem kdy byl," nechal se dotyčný student slyšet.

V rámci osvěty sehrálo několik údajně dobře zaplacených studentů zajímavou scénku. "Dva kluci stahovali z internetu Matrix a spoustu muziky. Pak k nim přišel třetí a zeptal se jich: 'Víte, že za tohle můžete skončit ve vězení?' Všichni jsme se dobře bavili," pokračoval účastník hudebních radovánek.

MTU měla k uspořádání takového setkání pádný důvod. Právě její student byl jedním ze čtveřice obviněných, které RIAA loni zažalovala o náhradu škody ve výši téměř sto miliard dolarů. Nakonec se však spokojila s pokutou 60 tisíc. V případu údajně figuroval veřejný FTP server se čtyřmi tisíci skladeb, který student zprovoznil na školní síti. Nevypadá to však, že by scénka, v níž bylo aktérům vyhrožováno zákonem DMCA, přítomné příliš zastrašila.

Stahujete zadarmo? Pak jste komunista
Organizaci RIAA nemá nikdo rád. Server
ModernHumorist.com nabízí takového stylové tričko...

Škola zve piráta na kobereček

Oblastní soud státu Massachusetts nedávno rozhodl, že všechny obsílky pro údajné internetové piráty na území tohoto státu musejí být podávány přímo v lokální jurisdikci. RIAA se rychle přizpůsobila a podle pravidel poslala Massachusettskému institutu technologie (MIT) další obsílku, v níž žádá identifikaci osoby, která "do celého světa nabízela ohromné množství hudby". Vypadá to však, že copyrightová organizace neuspěje ani napodruhé.

Pracovníci MIT vypátrali obžalovaný počítač na kolejích Theta Delta Chi (TDC) a jeho majitele upozornili na nelegální sdílení hudebních souborů. Univerzita si původně myslela, že stroj patří jisté slečně, bydlící na kolejích přes léto. Detailním prozkoumáním logů z TDC však pracovníci zjistili, že jeho majitelem je někdo docela jiný. Nakonec přišli s prohlášením, že si nejsou jisti, kdo vlastně s počítačem manipuloval.

"I když jsme našli majitele a jeho počítač, musíme se ještě zeptat: Měl tento jedinec svůj počítač v inkriminované době pod kontrolou?" řekl představitel univerzity. "Věříme, že dotyčná osoba dříve nebo pozdějí navštíví buď naše IT oddělení, nebo se dostaví přímo před akademický senát, abychom mohli dát řeč," sdělil dále mluvčí. Identifikovaný jedinec se prozatím neozval.

Pokud se majiteli počítače podaří senát přesvědčit, že za porušování autorských práv nenese zodpovědnost, je téměř jisté, že jej MIT copyrightové organizaci nevydá. Zákon DMCA totiž požaduje od poskytovatele internetového připojení zveřejnění "informací potřebných k přesné identifikaci osoby podezřelé z nelegální distribuce uvedeného materiálu". V tomto případě to ale není možné.

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Hackeři napadli antivirového giganta Avast. V jeho síti mohli dělat cokoli

Zní to paradoxně, ale je to tak. Česká společnost Avast, která vyrábí bezpečnostní řešení pro počítače a mobily, se...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Vyvíjený sovětský supertank nepřežil rozpad komunistického impéria

V poslední půldekádě před rozpadem Sovětského svazu vyvíjeli Rusové nový výkonný tank s projektovým označením Objekt...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Facebook spouští seznamku. Rok ji testoval mezi zaměstnanci

Americká internetová společnost Facebook ve čtvrtek ve Spojených státech spustila novou službu Facebook Dating. Ta...

Facebook zaútočil na Snapchat, vytvořil novou aplikaci Threads

Americká internetová společnost Facebook spouští novou komunikační aplikaci s názvem Threads určenou uživatelům služby...

YouTube zablokoval zápasy robotů. Rozpoznal v nich týrání zvířat

Zápasy robotů mohou vypadat drsně. Trpí při nich kovy i plasty. Ale určitě k újmě nepřijdou zvířata. Přesto YouTube...

Velký úspěch Slavie. Provoz na českém internetovém uzlu byl rekordní

Největší český internetový uzel, kde se propojují sítě různých poskytovatelů, NIX.CZ, zaznamenal v úterý večer zatím...

Najdete na iDNES.cz