Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vstupujeme do éry „internetu věcí“. Technologické trendy v roce 2013

Pojem internet věcí je čistým překladem z anglického "Internet of Things", i když je to spíše internet ve věcech. Pronikání takových zařízení do běžného života má být jedním z hlavních trendů roku 2013. Třináct těchto trendů ve své zprávě ukázala organizace IEEE Computer Society.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Domácnost ovládaná přes internet, dokumenty, filmy i fotografie uložené v cloudu, internet dostupný všude, ale i stále sílící snahy o cenzuru, to jsou trendy pro rok 2013, jak je vidí organizace IEEE Computer Society, která je sdružením profesionálů v informatice.

1 Internet věcí

Internet věcí změní způsob, jakým spotřebitelé a podniky využívají technologie. Řada lidí si od tohoto slibuje největší zlom od příchodu standardu World Wide Web. V roce 2020 má být k internetu připojeno až 100 miliard zařízení a přístrojů. K internetu tak budou připojeny a s jeho pomocí ovládány či využívány nejen počítače, mobilní telefony či televize, ale třeba i pračky, ledničky, automobily nebo celé domy.

2 Bezpečnost

Výzkumní pracovníci budou vyvíjet nové přístupy k počítačové bezpečnosti a spolupracovat na tom budou s podniky, vládami, ale i spotřebiteli. Vzhledem k narůstající závislosti na internetovém připojení budou mít nové přístupy k počítačové bezpečnosti stále větší význam.

3 Vizualizace dat

Vizualizace pomůže řešit problémy s daty velkých objemů. V současné éře, kdy jsou na dosah téměř všechny důležité údaje, bude schopnost učinit včasná rozhodnutí na základě správných údajů konkurenční výhodou.

Vizualizace dat by se tak v roce 2013 měla stát účinným nástrojem pro prezentaci informací a komplexní analýzy. Systémy, které umožní rychlou orientaci v obrovském množství informací, budou stále lepší v jejich hromadné prezentaci, se zdůrazněním důležitých dat.

4 Cloud a webové služby

Podniky budou nasazovat cloudová řešení a budou jimi zahrnovat spotřebitele S nárůstem množství služeb v cloudu budou podniky tíhnout ke stále větší integraci těchto možností. Spotřebitelé budou osobními webovými službami doslova zavaleni.

Vedle webových e-mailových schránek a úložišť všech druhů dat, se stanou oblíbenějšími služby nahrazující kancelářské aplikace.

5 Mobilní internet

Mobilní technologie budou stále více propojeny s internetem. Očekává se další široké propojení mezi mobily, tablety a cloudovými službami. Ještě rychleji budou přijímány moderní chytré telefony vybavené stále bohatšími funkcemi.

Očekává se, že lidé budou ve stále větší míře využívat zařízení s integrovanými počítači, automobily počínaje a domácností ovládanou na dálku konče. Internet věcí tak vstoupí do další fáze.

To vše bude klást stále vyšší nároky na kvalitu a dostupnost internetu.

6 Cenzura

Internet, který byl zamýšlený jako prostor pro volné šíření informací, inovací a nových nápadů, bude ještě zuřivějším bitevním polem mezi těmito volnými myšlenkami a technickými, sociálními a politickými systémy kontroly. 

Jeden z velkých soubojů v oblasti nezávislosti internetu proběhl nedávno na telekomunikační konferenci v Dubaji.

V roce 2013 lze očekávat, že budeme sledovat souboje systémů filtrování s novými způsoby jejich obcházení. Nové souboje lze očekávat například mezi systémy na sledování uživatelů a jejich komunikace, které budou na druhé straně narážet na pokročilé způsoby anonymizace.

Nárůst DoS útoků, které mají znepřístupnit webové služby, a pokusy o průniky do systémů budou neustále soupeřit s vylepšovanými ochrannými mechanismy. Útočníci pak budou samozřejmě čelit stále účinnějšímu on-line i off-line stíhání.

7 Venkovní interaktivní zobrazovače

Stále častěji se budeme setkávat s veřejnými interaktivními displeji. Jejich větší rozšíření společně se stále bohatšími nabídkami a schopnostmi, přinese nové příležitosti, jak obohatit uživatelské zkušenosti ve veřejných zařízeních, jako jsou muzea, knihovny a další veřejně přístupné prostory.

8 Odolné mobilní systémy

Jak se zvyšuje počet katastrof a konfliktů, lze očekávat růst generace mobilní výpočetní techniky, která bude odolnější než současné systémy. Podniky, spotřebitelé, ale především vlády musí spoléhat nejen na taková zařízení, ale i na infrastrukturu, bez které tyto přístroje nemohou plnohodnotně fungovat. Výzkumní pracovníci budou v roce 2013 řešit stále více problémů při udržování kvality služeb v prostředí mobilních technologií.

Koncová zařízení tak musí fungovat i v prostředí omezených prostředků, ať již jde o poškozené komunikační sítě nebo nedostatek energie.

9 3D vizualizace

S pokroky v oblasti vizualizačních technologií, je vidět, že 3D informace zažívají nebývalý rozmach od architektury přes zábavu a bezpečnost, až po výrobu. Byť je využívání 3D dat a informací v oblasti počítačové vizualizace zkoumáno po více než tři desetiletí, zůstává i nadále výzvou. Například systémy virtuální reality stále zůstávají jen okrajovou záležitostí. Na druhou stranu nové levné 3D kamery (např. pohybové ovládání Kinect u Xboxu), již začínají novou kapitolu v oblasti interaktivních her.

Integrace prostorového vnímání do vyhledávacích aplikací může hledajícímu předložit bohatší multimediální rozhraní. Například umožní zvýšit efektivitu komunikace v medicíně. 

10 Bezpečné systémy

Budou se prosazovat nové přístupy k zajištění bezpečnosti kritických systémů, jako je například automatické řízení automobilu, systémová péče o pacienta a nejen s tím související osobní aplikace.

Dá se tak například očekávat, že se budeme stále častěji setkávat s automatickými systémy na kontrolu zdraví člověka, které budou automaticky zasílat zdravotní údaje do osobní složky pacienta sdílené s lékařem. To bude vyžadovat komplexní přístup k zabezpečení těchto dat už od místa jejich pořízení.

Očekává se příchod nových kontrolních systémů pro leteckou dopravu, jaderné elektrárny a samozřejmě pro vojenskou bezpečnost.

11 Spolehlivost

Spolehlivost se stává stále větší výzvou návrhářů. Během posledních deseti let byl kladen při vývoji zařízení největší důraz na výkon, spotřebu a náklady. Ale v nadcházejícím období budou konstruktéři muset obrátit svou pozornost k vytváření robustních a spolehlivých systémů. Bez inovací v oblasti mikroprocesorů a spolehlivosti softwaru, mohou podle IEEE budoucí systémy čelit neustálému selhávání.

12 Mobilita postižených pacientů

Velký potenciál při ovlivňování výsledků rehabilitace a přijetí pokročilých protetických a ortopedických pomůcek a zařízení má podle výzkumníků haptika, tedy systémy s hmatovou odezvou. Vědci dělají velké pokroky v používání těchto systémů u pacientů se zraněním páteře. Daří se tak již nyní vytvořit účinnější zařízení, která umožní větší mobilitu dolních a horních končetin po amputaci.

Příkladem může být haptická ruka v olomoucké fakultní nemocnici. Ta podle zdraví-info připomíná rukavici, která je plná čidel. Je na zvláštním držáku a je napojena na speciální software. Lidé po mrtvici díky ní začnou necitlivou ruku ovládat asi po dvou týdnech. Klasická rehabilitace s nejistým výsledkem trvá měsíce.

13 Procesory a sdílená paměť

Lepší použití sdílené paměti umožní rozvoj vícejádrových procesorů. Právě tyto čipy mají potenciál přispět k výraznému zvýšení výpočetní rychlosti. Vědci nyní zkoumají, jak nejlépe využít sdílenou paměť pro jednotlivá vlákna či uzly procesů. Tento problém musí být vyřešen tak, aby umožnil v budoucnosti vytvořit čipy, které pojmou až tisíc jader.

Jen pro připomínku: v současných stolních počítačích jsou procesory, které nemají ani deset jader.

Autor:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi nejsou příspěvky

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 11 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 10 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...