Velký úspěch Slavie. Provoz na českém internetovém uzlu byl rekordní

  11:48aktualizováno  16:48
Největší český internetový uzel, kde se propojují sítě různých poskytovatelů, NIX.CZ, zaznamenal v úterý večer zatím nejsilnější provoz. V jednu chvíli přes něj protékal jeden terabit dat za sekundu. Rekord zaznamenala i služba O2 TV.

Graf provozu na internetovém uzlu NIX, kde je vidět rekordní provoz překračující jeden terabit za sekundu. | foto: Nix.cz

Terabitový provoz zaznamenal uzel NIX.cz kolem deváté hodiny večer. Tok dat v tom okamžiku překonal dosavadní rekord organizace, která sdružuje české i zahraniční poskytovatele internetových služeb, aby propojila jejich sítě.

„Špička provozu dosáhla hodnoty 1018 gbps,“ upřesnil pro redakci Technet.cz Adam Golecký, výkonný ředitel společnosti NIX.cz. 

Vliv na to mělo i internetové vysílání fotbalového zápasu Ligy mistrů mezi Interem Milán a Slavií Praha na IPTV/OTT kanálu O2 Sport.

17.září 2019 v 21:09, příspěvek archivován: 18.září 2019 v 11:06

I když to mnozí různě prekrucují, největší uzly na světě jsou obvykle neutrální sdružení. Československý https://t.co/hLlNQI4geH právě překročil 1Tbps! https://t.co/0OsYZIWBBf

„Slavia je opět po letech v Lize mistrů a hned je z toho rekord NIX.cz! Co asi přinese FC Barcelona? NIX.cz už teď v 1. terabitové lize!“ odkazoval později na Twitteru šéf společnosti CZ.NIC Ondřej Filip zprávu NIX.cz.

„Rekord zaznamenala O2 TV nejen ve sledovanosti Ligy mistrů, přenos sledovalo 411 tisíc diváků, ale také v objemu dat, která přes internetové vysílání a aplikaci v úterý večer protekla sítí O2. Maximální přenosová rychlost atakovala hranici 600 Gbps, což je pětinásobek obvyklé večerní špičky,“ doplnila ředitelka O2 TV, Dana Tomášková.

Někteří čtenáři hlásili večerní problémy s konektivitou, ale podle Goleckého to byl spíš problém s propustností „poslední míle“ v dané lokalitě. „V našem uzlu jsme nepozorovali žádné přetížení některého z portů. Proto bych usuzoval, že mohl být na poslední míli nebo někde uvnitř sítě některého z poskytovatelů,“ vysvětluje specialista.

Jak narůstá internetový provoz, dá se očekávat, že v následujících měsících bude rekord překonán, což naznačuje i samotný NIX.cz. Aktuálně udávaná kapacita NIX.cz má zatím dostatečné rezervy. 

„Páteřní linky měly utilizaci maximálně 47 procent. Část provozu je vždy odbavována v rámci switche, takže nelze zjednodušeně říct, že kapacita by byla při současném stavu zhruba dva terabity. Řekl bych, že současná kapacita je dostatečná pro odbavení trojnásobného provozu,“ upřesňuje Golecký.

Celková kapacita uzlu NIX.cz může podle informací na webu společnosti dosáhnout necelých šesti terabitů za sekundu – infrastruktura je tedy připravena ještě na další rozvoj. 

Naštěstí se až na některé výjimky neopakoval scénář z minulého měsíce, kdy se společnost O2, mající práva na fotbalový přenos, potýkala s problémy a musela nakonec diváky odškodnit. Podle tiskové mluvčí společnosti O2, Lucie Jungmannové, běžel úterní přenos bez problémů. 

Aktualizace 16:50 - doplněno vyjádření O2TV.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

YouTube zablokoval zápasy robotů. Rozpoznal v nich týrání zvířat

Zápasy robotů mohou vypadat drsně. Trpí při nich kovy i plasty. Ale určitě k újmě nepřijdou zvířata. Přesto YouTube...

Redakce Technet.cz odhodila přetvářku. Konečně upřímný pohled do zákulisí

Redakce Technet.cz měla v rámci škemrání o vaši přízeň připravené dlouhé video plné speciálních efektů a deepfake...

Českého zpěváka googluje celý svět. Gott na tři hodiny překonal Trumpa

Smrt zpěváka Karla Gotta zasáhla i do pořadí na nejvyšších místech žebříčku nejvyhledávanějších slov. Podle Google...

Podle Evropského soudu nemusí Google mazat data uživatelů všude

Společnost Google nemusí smazat data o uživateli, který požádá o odstranění v rámci „práva na zapomenutí“ všude, kde...

Pozemek k pronájmu
Pozemek k pronájmu

Javorová, Zeleneč, okres Praha-východ
10 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz