Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Internet je v Iráku na každém rohu. Uživatelé však jen málokdy vidí něco jiného než "přístup zamítnut"

Dostat se k internetu není v zemi Saddáma Husajna žádný problém. Ten nastává až v momentě, když si chce uživatel přečíst poštu či se podívat na zpravodajský web. Oficiálním zdůvodněním je "technická porucha." Neoficiálně vše záleží na tom, jak se vyspal tamní kontrolor internetu.

BAGDÁD - Obejít roh a narazit na internetovou kavárnu je v Iráku příjemné překvapení. A tak člověku nedá, aby ji nevyzkoušel, zvlášť když je zahraničním zpravodajem, který přijel do Bagdádu psát o irácké krizi s OSN a o možném americkém útoku vznášejícím se ve vzduchu. Vběhne dovnitř plný úlevy, že se mu povedlo najít spojení s vnějším světem, vklouzne za počítač, s důvěrou vyťuká adresu své e-mailové schránky a během několika vteřin už se může dívat, jak na obrazovce naskakuje nápis: "Access denied" - přístup zakázán, píše agentura UPI.

Zatímco doufat je lidské, kontrolovat je irácké, takže přístup k internetu je v přísně sledované a spravované zemi Saddáma Husajna stejně centralizovaný jako většina ostatních služeb. Internetové služby v zemi poprvé zavedla vládní strana Baas začátkem roku 2000 a tehdy byly omezeny jen na vládní instituce, univerzity a na zvláštní povolení pro lékaře, univerzitní profesory a studenty připravující se na státnice či doktorát. Ale brzy se začaly šířit úměrně tomu, jak rostl hlad Iráčanů objevovat novou technologickou vymoženost.

"Byla to nová atrakce pro všechny věkové skupiny - pro děti, mládež, muže všech profesí, ženy i starší lidi," říká zaměstnanec bagdádské internetové kavárny, který se představil jen jako Džasím. "Všichni chtěli poznat tenhle nový svět," dodává Džasím, který se naučil pracovat s internetem před osmi lety na univerzitě - paradoxně v době, kdy v zemi ještě přístup ke světové počítačové síti nebyl možný. "Měli jsme diskety s internetovým programem, na kterém jsme se učili připojit k síti a otvírat stránky, protože být doopravdy online se tehdy nedalo," říká.

V současnosti se počet uživatelů internetu v Iráku odhaduje asi na 22.000, ale den za dnem jich přibývá. I tak to pořád není mnoho v zemi se 22 miliony obyvatel, která nabízí roční připojení za v přepočtu relativně nízkou sumu sto dolarů.
Počítač místní výroby se dá pořídit asi za 600 dolarů, ale stejně většina uživatelů radši využívá některou ze šesti desítek internetových kaváren, které se v Bagdádu a dalších iráckých městech objevily.
   
Jak vlastně vypadá typické surfování po netu v Iráku? "Každý se zajímá o internet po svém," říká Džasím. "Mladší milují počítačové hry, ti o trochu starší se snaží stahovat muziku a
novinky a fotky o svých oblíbených západních hvězdách." Na rozdíl od většiny světa k tomu nemohou využívat ani vyhledávací portál Yahoo! ani Hotmail, které jsou v Iráku blokovány, zatímco třeba vyhledávač Google funguje bez problémů.

"Je pravda, že některé servery jsou blokované, ale to proto, že jejich obsah porušuje pravidla společenské mravnosti a našeho náboženství," vysvětluje Džasím uvědoměle. Jiné servery podle jeho slov nemusí fungovat kvůli "technickým problémům", ale je vidět, že mu tohle téma není po chuti a rychle od něj utíká.
Jiný, poněkud otevřenější Iráčan, který si ovšem nepřál být jmenován, to komentuje: "Nesnažte se to pochopit. Žádná logika v tom není. Všechno záleží na tom, jak se zrovna vyspal člověk, který přístup k zahraničním serverům kontroluje."

Irák zaměstnává 400 až 500 lidí, kteří pro vládu spravují internetovou síť. "Když porovnáte jejich počet s počtem skutečných uživatelů, pochopíte, že to nejsou správci, ale kontroloři a cenzoři," říká irácký inženýr, který žije a pracuje v libanonském hlavním městě Bejrútu a rovněž si nepřál zveřejnit své jméno. "Dovedu si představit, jak je bolí hlava z toho, aby lidem poskytli přístup k těm 'správným informacím' a nepustili je k těm 'závadným'. To jim musí zabrat nejmíň šedesát procent veškerého času."

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 7 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...