Facebook a spol. postihl velký výpadek. Problémy měli lidé v Evropě a USA

  17:25aktualizováno  4. července 4:13
Sociální síť Facebook postihl výpadek. Problémy měly tisíce uživatelů po celém světě. Nejvíce potíží hlásili uživatelé z Evropy a východního pobřeží USA. Výpadky pozorovali i lidé využívající aplikace WhatsApp, Instagram a překvapivě i Twitter. Společnost Facebook uvedla, že síť je po více než devíti hodinách oprav již 100% funkční

Logo Facebooku | foto: TechnetProfimedia.cz

Podle webu Downdetector.com je nejvíce problémů hlavně s posíláním a načítáním fotografií na Facebooku a Instagramu. Problémy, které nastaly po 17. hodině, nahlásilo přes čtrnáct tisíc uživatelů služby pro sdílení fotografií Instagram a další tisíce uživatelů sociální sítě Facebook a komunikační služby WhatsApp.

Ne všechny části Facebooku jsou postiženy stejně. Redakce Technet.cz například v Praze zaznamenala problémy s obrázky načítanými z lokálního serveru pro doručování obsahu CDN (fprg1-1.fna-fbcdn.net), zatímco obrázky z jiných umístění se zobrazují bez problémů. Jiní uživatelé zase hlásí problémy s načítáním uložených fotek.

„Jsme si vědomi, že někteří lidé a podniky mají v současnosti potíže s přenosem či zasíláním obrázků, videozáznamů a dalších souborů na našich aplikacích. Pracujeme na tom, aby se věci co nejrychleji vrátily k normálu,“ uvedl Facebook na sociálních sítích.

03.července 2019 v 18:18, příspěvek archivován: 03.července 2019 v 20:16

We’re aware that some people are having trouble uploading or sending images, videos and other files on our apps. We're sorry for the trouble and are working to get things back to normal as quickly as possible. #facebookdown

Mapa výpadků kopíruje mapu velkých měst, jak v USA, tak v Evropě, což odpovídá místům, kde se koncentruje nejvíce uživatelů.

V Česku na několik hodin skoro přestal fungovat WhatsApp

Facebook vlastní také sociální sítě WhatsApp, Instagram a komunikátor Messenger, všechny tyto aplikace rovněž hlásí výpadky. Uživatelé mají potíže s odesíláním fotografií i textových zpráv.

Pohled v 17:30 podle Downdetector.com :

Výpadek Facebooku krátce před osmnáctou hodinou odpoledne. (3. července 2019)

Výpadek Facebooku krátce před osmnáctou hodinou odpoledne. (3. července 2019)

Pohled ve 20:30:

Geografické rozložení hlášení o výpadku Twitteru během výpadku 3. července 2019.

Geografické rozložení hlášení o výpadku Twitteru během výpadku 3. července 2019.


Průběh výpadku podle Downdetector.com (4:00):

Výpadek služeb Facebook (3. až 4. 7. 2019)

Výpadek služeb Facebook (3. až 4. 7. 2019)

Problém zaznamenali také uživatelé posílající si zprávy přes aplikaci WhatsApp, která rovněž patří Facebooku. „Od 16:30 jsme na našich serverech zaznamenali výrazný pokles provozu, což celkem jednoznačně ukazuje na problém s posíláním a doručováním zpráva a zejména obrázků na WhatsApp,“ řekl nám Zdeněk Cendra z propojovacího uzlu Peering.cz. Je tedy jasné, že se výpadek významně dotkl i uživatelů v ČR. „Nelze z toho ale usuzovat na příčinu výpadku.“

Konec výpadku až po více než devíti hodinách

Výpadek Facebook postupně opravoval, problémy ale přetrvávaly i po půlnoci. Teprve po více než devíti hodinách Facebook oznámil, že se potíže podařilo definitivně vyřešit:

04.července 2019 v 02:06, příspěvek archivován: 04.července 2019 v 04:05

Earlier today, some people and businesses experienced trouble uploading or sending images, videos and other files on our apps and platforms. The issue has since been resolved and we should be back at 100% for everyone. We're sorry for any inconvenience.

„Měli bychom být 100% zpět,“ napsal Facebook na Twitteru. „Omlouváme se za vzniklé nepohodlí.“ Zatím Facebook nesdělil, co bylo příčinou poměrně dlouhodobého výpadku. Bude zajímavé sledovat, jaké informace Facebook o problémech své sítě dá. Google, kterém měl velký výpadek na začátku června, třeba poměrně detailně popsal, co k síťovým problémům vedlo a jak se to projevilo.

Divné popisky místo obrázků vygeneroval automat

Protože řada uživatelů měla problém s načítáním obrázků, zobrazily se jim místo obrázků jejich textový popis.To je běžné chování webového prohlížeče, který u pomalu se načítajících nebo chybějících obrázků zobrazí na jejich místě popis z atributu ALT. To se hodí například uživatelům se zrakovým postižením.

Facebook a Instagram do popisku obrázku dává obvykle automaticky generovaný text, například „obrázek může obsahovat horu, oblohu, trávu, rostlinu a přírodu“ nebo „obrázek může obsahovat jídlo na stole“. Tento text generuje neuronová síť rozpoznávající objekty na fotografii

Automaticky doplněné popisky místo fotek Instagramu

Automaticky doplněné popisky místo fotek Instagramu

Nejde o projev přímo související s výpadkem. Výpadek, který postihl především načítání obrázků, ale řadě lidí vůbec poprvé tyto textové popisky poodhalil.

Proč vypadl také Twitter?

To, že výpadek Facebooku dopadl i na služby ze stejné stáje, není nic nečekaného. Zajímavé ale je, že ve stejné době, co se s problémy potýkal Facebook, řešil problémy také konkurenční Twitter.

03.července 2019 v 17:57, příspěvek archivován: 03.července 2019 v 20:24

We're currently having some issues with DM delivery and notifications. We're working on a fix and will follow up as soon as we have an update for you. Apologies for the inconvenience.

Pohled na graf i matpu ukazuje, že nástup problémů Twitteru časově koresponduje s problémy Facebooku.

Graf zobrazuje počty nahlašovaných problémů uživatelů s Twitterem během výpadku...

Časový průběh počtu nahlašovaných problémů uživatelů s Twitterem během výpadku 3. července 2019

Geografické rozložení hlášení o výpadku Twitteru během výpadku 3. července 2019.

Geografické rozložení hlášení o výpadku Twitteru během výpadku 3. července 2019.

Teoreticky je možné, že by výpadky Facebooku zavinily přesun většího množství lidí právě na konkurenční Twitter (což se dělo i v minulosti). Případně se může jednat o nějaký obecnější problém, který by se dotkl obou poskytovatelů. Vzhledem k tomu, že velké firmy obvykel na subdodavatele tolik nespoléhají, je to méně pravděpodobná varianta.

Vůbec největší výpadek Facebooku v historii proběhl v polovině března a trval přes 20 hodin. Na vině byla chybná úprava konfigurace serverů. Po výpadku se spekulovalo o cíleném útoku na servery, ale to zástupci Facebooku vyvrátili.

Načasování výpadku je pro Facebook nešťastné i tím, že sociální síť nedávno uveřejnila plány na spuštění své vlastní kryptoměny Libra. Nyní se o této měně vedou debaty na odborné, laické i regulátorské úrovni. A do toho takový výpadek... Jakákoli nedostupnost je otravná, pokud kvůli tomu nemůžete nahrávat fotky, stejný výpadek u finanční služby by měl ale mnohem vážnější dopady.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili informace o výpadku Facebooku a Twitteru a vyjádření obou společností. Doplnili jsme informace o popiscích obrázků. Doplnili jsme informace o konci výpadku.

Autoři: , ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

Tipy na weby: interaktivní mapa poštovních schránek či situace v dopravě

Schránky.nastojte.cz

Najít poštovní schránky České pošty pomůže mapa na webu Schránky.nastojte.cz. Vytvořit a zkompletovat vzpomínky o svém...

Facebook a spol. postihl velký výpadek. Problémy měli lidé v Evropě a USA

Logo Facebooku

Sociální síť Facebook postihl výpadek. Problémy měly tisíce uživatelů po celém světě. Nejvíce potíží hlásili uživatelé...

Za velký výpadek služeb Google mohl přehmat, vysvětlil viceprezident

Výpadek služeb Google v Česku

Viceprezident společnosti Google se omluvil za výpadek, který postihl služby Google Drive a YouTube v USA a v Evropě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz