Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

  8:54aktualizováno  17:44
Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo nefungují některé funkce. Výpadek již trvá přes 20 hodin. Velká část uživatelů v ČR má již Facebook i ostatní služby plně funkční. Firma se k výpadku stále podrobněji nevyjádřila.

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli i provozovatelé výpadkem zasažených služeb. | foto: Technet.cz / imgflip.com Meme Generator

První problémy Zuckerbergova impéria začaly ve středu 13.3.2019 kolem čtvrté hodiny odpoledne a postihly všechny služby z rodiny Facebooku, tedy Facebook, Messenger, WhatsApp a Instagram, problémy hlásili i uživatelé virtuální reality Oculus Rift.

Problémy některým uživatelům přetrvávají i po pětadvaceti hodinách, jak ale informovala společnost Facebook na Twitteru, příčinu se podařilo identifikovat a vyřešit a systémy se nyní zotavují.

14.března 2019 v 17:24, příspěvek archivován: 14.března 2019 v 17:35

Yesterday, as a result of a server configuration change, many people had trouble accessing our apps and services. We've now resolved the issues and our systems are recovering. We’re very sorry for the inconvenience and appreciate everyone’s patience.

Na vině byla chybná úprava konfigurace serverů. Obnova plné funkčnosti všech postižených služeb by měla proběhnout v příštích hodinách. 

Největší výpadek v historii

Pro někoho bylo nedostupné již přihlášení do aplikace, pro jiné jen některé funkce - například u WhatsAppu bylo nejčastěji zmiňováno nefunkční odesílání obrázků. Kolem čtvrté hodiny odpolední 14.3.2019 se podle vývojářů třetích stran, se začaly věci „vracet k normálu“.

Podle všeho byly za vším technické problémy, spekulace o cíleném útoku na servery již včera zástupci Facebooku vyvrátili. Pro komunikaci přitom využívali konkurenční síť Twitter. Níže uvedený post však byl i po 20 hodinách posledním oficiálním prohlášením, které firma k výpadku poskytla. K tomu došlo až po více než 25 hodinách, viz. aktualizace v úvodu článku.

13.března 2019 v 20:03, příspěvek archivován: 14.března 2019 v 08:18

We're focused on working to resolve the issue as soon as possible, but can confirm that the issue is not related to a DDoS attack.

Ukvapenější byl tým Instagramu, který oznámil obnovení dostupnosti zhruba po dvanácti hodinách. To se však nakonec ukázalo jako předčasné.

14.března 2019 v 05:41, příspěvek archivován: 14.března 2019 v 08:20

VIDEO: Anddddd... we're back. https://t.co/5E8UdlcsPJ

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Anddddd... we're back. https://t.co/5E8UdlcsPJ

Všechny postižené služby měly ještě v průběhu čtvrtka (14.3.) podle aktuálních dat služby Downdetector i reakcí nespokojených stále problémy. 

Dostupnost Facebooku se výrazně zlepšuje, nejvíce problémů má aktuálně v Asii a...

Dostupnost Facebooku se výrazně zlepšuje, nejvíce problémů má aktuálně v Asii a Evropě.

Dostupnost Instagramu se výrazně zlepšuje, nejvíce problémů má aktuálně v...

Dostupnost Instagramu se výrazně zlepšuje, nejvíce problémů má aktuálně v Evropě, Indii a Japonsku.

Silně klesající počet hlášení v USA nebyl způsoben zlepšením dostupnosti služby, ale pozdní noční hodinou. Jakmile se Spojené státy probudily do nového dne, začal počet hlášení výpadků opět růst. 

Na výpadku Facebook zatím například prodělávají inzerenti. Služba jich má přes šest milionů. Nepřichází sice o peníze přímo, protože, ty si Facebook bere, až když je dosaženo dohodnutého cíle (počtu zobrazení, atd.), ale pokud reklamou cílili na nějakou časově přesně danou událost nebo omezenou nabídku, uživatelé se o ní nemuseli kvůli výpadku dozvědět.

Naopak, existují firmy, které na výpadku služeb Marka Zuckerberga vydělaly nebo to alespoň hlásí. Zakladatel komunikační služby Telegram, Pavel Durov oznámil, že během 24 hodin jim díky nefunkčnímu Messengeru přibyly tři miliony nových uživatelů.

Velká firma, velké problémy

Výpadek služeb dává naplno ochutnat problém, kdy je více konkurenčních služeb provozováno jednou firmou na nejspíše stejné infrastruktuře nebo stejném softwarovém prostředí. Uživatel tak aktuálně nemůže nahradit nefunkční komunikaci přes Messenger pomocí WhatsAppu nebo místo stávkujícího Facebooku přesměrovat publikum na Instagram. Takto v případě nouze nezbývá než pro komunikaci oprášit například konkurenční Skype, nebo se k publiku obracet pomocí Twitteru.

Pokračující výpadek Facebooku 14.3. v 10:43. Na mapě je dobře vidět, že...

Pokračující výpadek Facebooku 14.3. v 10:43. Na mapě je dobře vidět, že problémy přetrvávají i na východním pobřeží USA, i když je tam velmi brzy ráno.

Další komplikací je využívání facebookového přihlášení do jiných služeb - což je dnes zcela běžné. Nemožnost přihlásit se do Facebooku tak snadno přeroste do problémů s přihlášením do jiných služeb.

Hlíšených problémů na Downdetector.com přibývá, probouzí se totiž východní...

Aktualizace 12:30 - Hlášených problémů na Downdetector.com opět přibývá, probouzí se totiž východní pobřeží USA. V Evropě je nejvíce problémů hlášeno z Anglie a Francie.

Aktualizace 15:30 - Podle hlášených problémů na Downdetector.com ubývá problémů...

Aktualizace 15:30 - Podle hlášených problémů na Downdetector.com ubývá problémů v Evropě, naopak sílí v USA, zejména na východním pobřeží. Mnohem méně hlášení přichází z Asie a především dříve silně zasaženého Japonska, což může být i tím, že se tam blíží půlnoc a uživatelé to vzdali.

Nemalé budou i finanční ztráty, Facebook patří spolu s Googlem mezi největší reklamní platformy na světě.

Druhý největší výpadek

Zatím největší výpadek Facebooku nastal v roce 2010, kdy nefungoval dvě a půl hodiny. Tehdy šlo o selhání automatizovaného systému pro kontrolu konfiguračních hodnot (blog Facebooku, anglicky), který po nestandardní chybě spustil řetězovou reakci, pro jejíž ukončení bylo nutné odpojit systémové databáze (tedy vlastně vypnout celou službu) a následně vše uvést do funkčního stavu.

Aktualizováno: Doplnili jsme informace o aktuálním stavu.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Česká tisková kancelář chce nechat vyrábět zprávy robotem

Logo ČTK

Pomocí šablon a do nich doplňkových dat a fotografií chce Česká tisková kancelář vytvářet určitou část svého...

Facebook na štíru s bezpečností. Zaměstnanci měli přístup k heslům

Logo Facebooku

Facebook přiznal pochybení poté, co vyšlo najevo, že ukládal hesla uživatelů v nezašifrované podobě pouze jako prostý...

Twitter umožní automaticky sledovat diskusi bez viditelné interakce

Ilustrační snímek

Sociální síť Twitter testuje novou funkci, která umožní nechat se upozorňovat na nové příspěvky v diskusi pod tweetem.

Advantage Consulting, s.r.o.
FEM VÝPOČTÁŘ – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz