Diskuze

Totální otevřenost mezi partnery není vhodná pro každého, varuje IBM

Blockchain je známý především jako technologie, na které běží kryptoměny jako bitcoin a ethereum. Řada firem ale hledá, jak využít sdílené transparentní databáze v úplně jiných odvětvích, například v mezinárodní dopravě. O výhodách a nevýhodách blockchainu jsme se bavili s Jasonem Kelleym ze společnosti IBM.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RH

Tento typek neni z IBM, on je zo Star Treku ;-D

Zamaskovany Klingon...

0 0
možnosti
MM

No vida Kelley z IBM by mohl taky poslat svou fotku Zemanovi na důkaz, že romové pracují;-D

0 3
možnosti
Foto

R67o47b11e84r79t 28R47a49j70s

15. 10. 2018 11:09

Nabídnu alternativní pohled. Blockchain samozřejmě nemusí být spojen s kryptoměnami a dokonce ani nemusí být decentralizovaný. Jedná se o databázi, v níž jsou jednotlivé bloky záznamů provázány a validovány kryptografickými metodami. Kryptografie pak umožní vytvořit klíčovou vlastnost blockchainu. A totiž, že pokud dojde ke změně libovolného bitu kdekoliv v historii této databáze, nelze již rozklíčovat její zbytek a tedy od tohoto místa se blockchain definitivně rozpadne (stane se nečitelným). Pokud je blockchain čitelný celý, znamená to, že zůstal neporušen. Koncept má však jedno problematické místo, kterým je poslední záznam. Ten lze totiž libovolně měnit až do chvíle, než se objeví záznam novější. V tomto okamžiku nastupuje konsensus ověření posledního bloku. Tento konsensus nelze zajistit jinak, než decentralizací, aby se na jeho validaci mohlo podílet více subjektů. Není-li blockchain decentralizován, je v bodě posledního článku stejně nebezpečný jako klasická databáze. Zajišťuje pouze neměnnost historických dat (což je samozřejmě také výhodné). Nízká decentralizace je již daleko bezpečnější, ovšem méně delegátů lze lépe přimět k modifikaci posledního článku, než více nezávislých delegátů. Motivací dopředu zvolených delegátů je jedině chod bezpečné databáze. Nejlépe však zajišťuje bezpečnost blockchainu hluboká decentralizace, na které se podílí mnoho nezávislých potvrzovatelů transakcí. Tito potvrzovatelé však potřebují motivaci, pokud jejich primárním záměrem není pouze blockchain samotný a jeho chod, do čehož budou ochotni vložit vlastní prostředky. A zde máme další logické vyústění: Vytvoření hodnoty pomocí likvidního digitálního tokenu. Bezpečný blockchain sám tedy ze své podstaty ke kryptoměnám přímo míří, ať už má sloužit ke zpracování čehokoliv. Zde se dostáváme k problematice získání hodnoty, což úzce souvisí s PR. A to je to nejtěžší. Vytvořit samotný blockchain či token není zdaleka taková věda, jako získat potvrzovatele, kteří to rádi budou dělat.

6 0
možnosti
JD

J27i44r78i 49D54o92b77r31ý

17. 10. 2018 13:16

Ne nezbytne. Kdyz to formuluji tak, ze povinost overovat nejnovejsi zaznam neverejneho blockchainu je formou clenskeho poplatku pristupu do tohoto systemu, tak to na kryptomenu nevede. Kdo neni ochoten overovat cizi transakce, nemuze na te konkretni blockchainove platforme vymenovat data ani sam.

Ale jinak souhlas.

(zjednoduseno, neni nutne aby kazdy clen overoval ten zaznam, staci jich dostatecny pocet, ale to na principu nic nemeni.)

1 0
možnosti
Foto

Současné databáze mají spousty problémů, ale nedostatek důvěryhodnosti je jen okrajový problém. Až na extrémní případy se v nich data nepřepisují. Uživatelé jim věří i bez kryptografie, stejně jako věří běžným neelektronickým podpisům, protože dokumenty se až na extrémní případy nepodvrhují a jejich pravost poznají z širšího kontextu.

Průlom by byl, kdyby se podařilo vyřešit mapování transakcí na realitu i pro jiné komodity než pro data.

Dále by to mohlo mít smysl pro elektronické volby, kde důvěryhodnost a ověřitelnost jsou naprosto zásadní a běžnými technologiemi je nelze zajistit.

1 0
možnosti
Foto

R19o15b45e67r31t 61R12a52j73s

15. 10. 2018 11:12

Máte pravdu. Nicméně s těmi volbami jste opravdu trefil do černého. Už dávno to tak mělo být. Volební systémy na blockchainu již dávno existují. Dokonce bývají podstatou konsensu decentralizovaných blockchainů tohoto druhu.

0 0
možnosti
TK

Ta anténa vyrůstající na úvodní foto Kelleymu z hlavy je neumětelství, nebo umělecłý záměr?

2 0
možnosti
VS

Ta fotka je uplně pecková, fakt jsem se zasmál.

1 0
možnosti
AK

A43l36e41x 70K69o18l96l42e66r

15. 10. 2018 0:19

Pokud má někdo zájem o permissioned blockchain technologii tak bych doporučil systém Corda společnosti R3. Oproti IBM Fabric má dost výhod.

0 0
možnosti