Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Víc high-tech sluchátka si koupit nemůžete. NuraPhone hrají každému jinak

Pomocí otoakustické emise změří vlastnosti vašich uší a přizpůsobí jim zvuk tak, aby kompenzovaly jejich nedostatky. V konstrukci zajímavě kombinují sluchátka do uší a sluchátka přes uši. Středy a výšky tak míří přímo do zvukovodu, basy prochází i lebeční kostí. NuraPhone jsou nejzajímavější sluchátka na trhu.

Nejvíce high-tech sluchátka, jaká si dnes můžete pořídit | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Na sociálních sítích se s nimi potká každý. Úžasné technické inovace od mladých nadějných startupů, které prostředky na realizaci projektů vybírají v crowdfundingových kampaních, typicky na Kickstarteru. Většina neuspěje vůbec a cílovou částku nevybere, nebo neuspěje později, kdy není schopna dokončit či dodat produkt slíbených parametrů a vlastností. 

Projekt Nura je jedním z těch, co uspěl hned dvakrát. Podpořilo jej 7 730 lidí a vybrali 1 803 988 dolarů, více než osmnáctinásobek cílové částky. 

Navíc byli schopni dokončit slíbený produkt a rozjet výrobu. Zároveň se pustili do vývoje dalších produktů, takže již nabízí NuraPhone i v kombinaci s mikrofonem pro hráče her a menší sportovní model NuraLoop.

Ale dost příběhu, jdeme na sluchátka.

NuraPhone, crossover mezi kategoriemi

NuraPhone využívají unikátní kombinaci „in-ear“ sluchátek, která si silikonovými nástavci sednou přímo do zvukovodů, a circumaurálních sluchátek, u kterých náušníky sedí na lebce kolem boltců. Je pro to několik důvodů.

Předně, měniče mající na starost výšky a středy hrají přímo do zvukovodů a ty jsou zároveň silikonovými „špuntíky“ utěsněny od okolního hluku. In-ear systém je také nezbytný pro měření otoakustické emise mikrofony, ale o tom až později.

Ve vnějších rozměrnějších circumaurálních sluchátek jsou instalovány rozměrnější basové měniče, k přenosu zvuku do sluchového systému se využívají i lícní kosti. Náušníky sedící okolo boltců představují druhou pasivní zábranu proti vniknutí okolního hluku do uší.

V balení najdete klasickou trojici „in-ear“ nástavců a vyberete si ty, co nejlépe zvukovody utěsní. S tím při úvodní kalibraci pomůže aplikace, mikrofony snímá okolní hluk, a když sluchátka správně sednou, vidíte to i na displeji. Tuto fázi lze brát i jako trénink pro nasazování sluchátek, které ze začátku není tak triviální jak nasazování sluchátek bývá. 

Prvotními neúspěchy se nenechte rozhodit, za chvíli se to naučíte. Tedy, za chvíli, pár dní jsem s tím bojoval, vždy mi jedno ucho sedělo jinak než druhé, ale nakonec se to „poddalo“. Škoda jen, že lze použít pouze in-ear koncovky z příslušenství, alternativní, např. od Comply, nikoli.

NuraPhone

Když si zvyknete na zprvu neobvyklý pocit, že vám něco sedí nejen okolo uší, ale zároveň i v uších, je nošení příjemné a bez problémů při dlouhodobém poslechu. Jen ve větším teple se výrazněji potí uši, ze silikonu jsou i náušníky, které nic nenasají, ale zase je snadno otřete.

Úvodní měření

Nyní se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu. Součástí úvodní instalace sluchátek v aplikaci Nura je po jejich správném usazení kalibrace na konkrétní uši. Sluchátka pošlou do ucha několik signálů a mikrofony snímají takto vyvolané otoakustiké emise. To je odezva vlasových buněk Cortiho orgánu, umístěného v hlemýždi (kochlei) ve středním uchu, což jsou buňky zodpovědné za převod akustických mechanických vzruchů do podoby nervových impulsů, které pak zpracovává mozek.

NuraPhone

Měření otoakustických emisí není šarlatánství, ale diagnostická metoda využívaná při audiologických vyšetřeních. S jeho aplikací ve spotřební elektronice jsme se setkali poprvé.

Proces trvá několik minut, je potřeba jej dělat v tichém prostředí a pokud vám sluchátka nesedí správně, není dokončen, během testování jsme sluchátka nechali poslechnout více lidí a u některých vše proběhlo hladce, u jiných jsme to museli mnohokrát opakovat. A jak jsme se přesvědčili, pečlivě a čistě provedená kalibrace je pro kvalitu dalšího poslechu zásadní.

Nura

Posledním krokem je poslech testovací hudební ukázky, při které si můžete nastavit intenzitu basů tak, aby vám vyhovovala. Ačkoli bych uvítal přednastavenou „přirozené“, musí si to každý nastavit podle sebe. Na druhou stranu tak sluchátka mají šanci uspokojit jak příznivce přirozené reprodukce, tak i ty, kteří se se sluchátky Beats naučili, že pokud jim v rytmu basů přetlakem nepumpují oči z důlků, není to ono.

Výsledek si uložíte v aplikaci do profilu, který je uploadován do sluchátek, aplikaci pak při běžném poslechu na nic nepotřebujete.

Poslech

Jedno z mála zklamání mě potkalo ještě v aplikaci, kde si posuvným sliderem můžete přepínat mezi „optimalizovanou“ a běžnou reprodukcí. Bohužel je zde použit laciný trik, bez optimalizace je zvuk záměrně „zpříšerněn“, aby rozdíl více vynikl. To je nefér a podle nás i zbytečné.

Zejména proto, že si systém kalibrace opravdu nevymýšlí. Pokud jsem poslechl sluchátka s profilem vytvořeným na jiné uši, byl výsledek vždy horší než s profilem vzniklým na mé vlastní uši.

A jak to tedy hraje? První co mě zaujalo, bylo velmi nadstandardně široké a přesné vykreslení prostoru reprodukce a výborná lokalizace nástrojů. V nástrojích je přehled, vše působí přesně, uspořádaně a čistě. Technicky je reprodukce velmi přesná, s pečlivě vykreslenými detaily. Z hlediska frekvenčního rozpětí nemám příliš co vytknout, basů i výšek je dostatek. Moc pěkná je dynamika i mikrodynamika, sluchátka jsou příjemně rychlá, umí zároveň přenést i energii a mohutnost nahrávky.

Budu-li hodně kritický, výšky jsou na můj vkus trochu sypké (mají hrubší strukturu) a pokud si nastavíte výraznou reprodukci basů (v aplikaci pod označením „immersion“), jsou trochu pomalejší (je to však vaše volba).

NuraPhone

Zpravidla mám tendence se o zvuku podrobněji rozepsat, zde to však nemá úplně smysl. Komu jsem dal sluchátka na hlavu (a prošel kompletní kalibrací), měl trošku jiné postřehy k hodnocení, ačkoli jsem s nimi při společných kritických posleších zpravidla ve shodě. Mezi připomínkami zaznělo „jednotlivé tóny perfektně vykreslené, ale celkový výsledek méně muzikální“, nebo „příliš analytické, někdy až lehce navoněné“. Všichni se shodli, že je reprodukce sluchátek v dobrém slova smyslu působivá.

Sluchátka mají velmi dobré pasivní odhlučnění, které doplňují i systémem aktivním a velmi slušně fungujícím, i když v této disciplíně známe jiné premianty. Nechybí režim pro odposlech z okolí.

Při chůzi se mi stávalo, že jsem slyšel vlastní dupání přenášené konstrukcí sluchátek.

Další funkce a ovládání

Sluchátka komunikují pomocí Bluetooth 4.0, pro přenos zvuku využívají kodeky AAC a aptX HD. Vestavěný mikrofon nemají, takže si s nimi nezatelefonujete.

Pokud nás něco na sluchátkách vysloveně štvalo, jsou to kabely. Jak ten s USB-A konektorem pro nabíjení a připojení k počítači, tak ten s jackem 3,5 mm pro připojení k telefonu, jsou na straně sluchátek zakončeny speciálním proprietárním konektorem. Když vám jej překousne morče, máte smůlu a musíte objednat nový přímo od výrobce.

Nura

Milé je, že že sluchátka fungují i jako USB audio zařízení, takže je lze využít pro přímý poslech z počítače nebo telefonu přes USB kabel. To je velmi šikovné.

Pokud vám dojde akumulátor, výrobce udává hrací dobu 20 hodin na jedno nabití a my s tímto údajem souhlasíme, nelze poslouchat ani přes analogový kabel, sluchátka zcela utichnou. Chybí na nich vypínací tlačítko, které nahrazují pohybové senzory a automatika. 

Při odložení sluchátek se zastaví reprodukce a po chvíli i vypnou sluchátka. Fungovalo to spolehlivě, ale nelze to vypnout. Proto jsem musel tradiční úvodní rozehrávací období mít sluchátka na hlavě, protože jakmile jsem je položil, bylo po rozehrávání (a tradičně pojatém testu spotřeby).

K ovládání sluchátek slouží dvě dotykové plošky na kloubech ozvučnic. Co má které dělat při kterém počtu „tapnutí“, si můžete nastavit, ale vše si musíte pamatovat a přistihl jsem se, že raději vytáhnu telefon z kapsy.

Závěr

Technicky i zvukově jde o jedny z nejzajímavějších bezdrátových sluchátek na trhu a rozhodně stojí při výběru za pozornost. Jejich schopnost kalibrace může být navíc hodně přínosná i pro lidi s výrazněji opotřebeným, nebo jinak poškozeným sluchem. Sluchátka NuraPhone pořídíte za zhruba 9 990 Kč.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Má 5G i jeden pořádný kompromis. Test Samsungu Galaxy A42 5G

Samsung Galaxy A42 5G

Levných telefonů s podporou 5G na trhu stále přibývá. I Samsung proto přistoupil na levnější model,...

I přes kompromisy je to téměř pan dokonalý. Test Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Žádný smartphone není úplně dokonalý a Samsung u nové modelové řady učinil některé ústupky, které...

Patří na absolutní špičku. Otestovali jsme fotoaparát Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Špičkové modely Samsungu patří tradičně k nejlepším fotomobilům, nicméně konkurence v posledních...

Málo místa na stole? Srovnali jsme tři miniaturní počítače

Miniaturní počítače Intel NUC, Asus PN50 a MSI CUBI-5 s monitorem Philips 279C9...

Můžete je pověsit za monitor, nebo nechat stát na stole. Mohou sloužit jako domácí počítač nebo...

Stačí nálepka nejlevnějšího 5G mobilu k úspěchu? Test Redmi Note 9T

XIaomi Redmi Note 9T

Závod o nejlevnější 5G mobil jen tak neskončí. Aktuálně je v čele Xiaomi s modelem Redmi Note 9T,...

Definitivní důkaz. Vyzkoušeli jsme, že Snapdragon je lepší než Exynos

Samsung Galaxy S20 FE a S20 FE 5G

Špičkový Samsung Galaxy S20 FE je ve variantě s podporou 5G lepším smartphonem než jeho 4G...

Domácí kino i muzika ve všech místnostech. Se Sonos si můžete vždy vybrat

Sonos Arc +Sub + 2x One

Chtěli jsme otestovat nový soundbar Sonos Arc. Do větších místností se ale může hodit i bezdrátový...

  • Nejčtenější

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...

Solární elektrárna na Sahaře by změnila svět k horšímu, tvrdí studie

Sahara osazená solárními panely by možná naplnila sen o zelené poušti i nevyčerpatelném zdroji čisté energie. Skrývá v...

Česko bude raketová velmoc. Ale jen v tom špatném smyslu

Česká armáda se chystá na nákup nové generace protiletadlových raketových systémů. Ale je poněkud nepochopitelné, že si...

Úspěch. Americká laboratoř přistála na Marsu i s malým vrtulníkem

NASA přiletěla na Mars znovu vyzkoušet nejtěžší přistávací manévr, jaký lidstvo na jiné planetě doposud provedlo....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otevřel se padák a sonda dosedla. NASA zveřejnila záběry přistání na Marsu

NASA zveřejnila tříminutový videozáznam čtvrtečního přistání robotické sondy Perseverance na povrchu Marsu. Jde o...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Zaostří i na ptačí oko. Nový fotoaparát Sony A1 má až udivující parametry

Společnost Sony představila svoji novou vlajkovou loď, plnoformátový fotoaparát A1. Je určen pro velmi náročné...

Se sluchátky od Microsoftu můžete ovládat PowerPoint, zvukem nenadchnou

Microsoft svá první zcela bezdrátová sluchátka pojal úplně jinak než většina konkurence. Slyšíte přes ně všechno dění v...

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Apple konečně vydal očekávaná sluchátka přes uši. Ale ta cena...

Více než rok se spekulovalo o tom, že společnost Apple připravuje vlastní velká sluchátka. Nyní jsou spekulace u konce,...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...