Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

LCD není mrtvé. Revoluční mini-LED obrazovka TCL potěší náročné diváky

  0:33
Na veletrhu CES 2020 se s technologickými novinkami v televizorech roztrhl pytel. My jsme nyní mohli v běžném provozu vyzkoušet jednu z nich, mini-LED obrazovku v televizoru společnosti TCL. A prozradíme rovnou, že je to krok správným směrem.

mini-LED LCD televizor TCL 65X10 s operačním systémem Android TV 9. | foto: TCL, koláž Technet.cz

Jedním z klíčových parametrů určujících kvalitu obrazu je podání černé barvy. Bez ní uvidíte místo černočerné tmy jen „padesát odstínů“ šedi a obraz nikdy nebude mít pořádný kontrast a hloubku. Zatímco technologie OLED tento problém v podstatě vyřešila, každý bod obrazu se umí samostatně plně rozzářit nebo zcela pohasnout, u LCD obrazovek je to stále problém.

LCD obrazovka sama o sobě svítit neumí, světlo dodává podsvětlovací panel a LCD obrazovka jen určuje, kolik světla skrze ní projde směrem k divákovi a jakou bude mít barvu. Problém je, že vždy nějaké světlo propustí, i zcela „zavřeným“ krystalem (záměrem je černá) vždy nějaké projde (výsledkem je šedá).

Velmi dobře se problém s černou barvou podařilo vyřešit o QLED displejů za použití vrstvy „kvantových teček“ a dalších filtrů v kombinaci s takzvaným lokálním stmívání podsvětlení. To dohromady dokáže řídit tok světla z podsvětlení natolik, že černá umí působit velmi dobře, ačkoli kvůli omezenému počtu zón je zejména na kontrastních přechodech prosvit světla stále patrný, například kolem bílých titulků na černém pozadí vidíte jakoby auru.

Tím se dostáváme k testované mini-LED obrazovce. Základem je zobrazovací panel QLED (tedy LCD, vrstva kvantových teček, filtry), rozdíl je v podsvětlovacím panelu. Ten je u mini-LED tvořen vysokým počtem diod, v testovaném TCL 65X10 jich je 15 000 a jsou řízeny v 768 zónách. Z CESu víme, že se na trh postupně chystají i modely v 25 000 diodami a tisíci zónami.

Jak to funguje v provozu?

Skvěle, kvalita obrazu je výborná. Podsvětlení je ukázkově rovnoměrné v celé ploše obrazu, identicky na kraji i uprostřed. Šachovnice od černé po bílou bez výhrad, gradace šedé je výtečná a na testovacích sekvencích se ukázalo, že přístroj nemá problém ani s reprodukcí „téměř černé šedé“, což je pro změnu bolístka některých OLED televizorů. V kontrastních přechodech samozřejmě malé „prosvícení“ patrné je, ale rozhodně nejmenší, které jsme u televizorů s LCD obrazovkami kdy viděli. Obrazovka má dost jasu pro HDR, zároveň výbornou černou, tedy dohromady skvělý kontrast.

Přípojná místa.

V nabídce přípojných míst nás zklamaly jen 3 HDMI porty. Všechny jsou ale 4K, ten první umí i zpětný zvukový kanál ARC. V nenápadné škvíře se ukrývá slot pro CI kartu.

Oproti některým konkurentům působí obraz celkově méně atraktivně, obrazové obvody televizoru jej evidentně mnohem decentněji „vylepšují“, doostřování a zvýrazňování kontur, kterými je někdy „doháněno“ subjektivní pocit ostrosti a kontrastu, jsme zde v podstatě nezaznamenali, obraz tak působí velice přirozeně a příjemně. Dobrou zprávou je, že je velmi slušně nastaven již z továrny.

Nezaznamenali jsme ani výraznější dopočítávání pohybu, ústící často v „telenovelový efekt“, takže ano, obraz nemá v některých situacích tak plynulý pohyb jako některá konkurence, ale lidé zase nechodí jako javajky. Pohybová neostrost je velmi nízká. Co bychom mohli drobně kritizovat, je podání barev při pohledu hodně z boku, nicméně z takových úhlů, které v běžném provozu ani nedávají smysl.

4K obraz z kvalitního zdroje potěší detailní kresbou a snad až analogovou přirozeností. Rozdíl oproti FullHD zde poznáte citelněji, byť i to vypadá výborně. U SD kanálů z televizního vysílání je to trochu jiná pohádka, tam kde třeba Samsung s „AI upscaling“ vykouzlí i na velké úhlopříčce dobře sledovatelný obraz, tam testovaný televizor ukáže přibližně to, co do tuneru leze.

V kombinaci s UHD Blu-ray přehrávačem Samsung UBD-M8500 nepřehrál obsah s HDR standardem Dolby Vision, podle specifikace by jej ale podporovat měl. 

Zvuk

Televizor je vybaven soundbarem vyrobeným společností Onkyo, standardně je součástí stojanu televizoru, ale pokud jej umístíte na stěnu, lze využít dodaný instalační materiál a uchytit jej pod obrazovku.

Podstavec se soundbarem.

Podstavec se soundbarem.

Pochválit musíme výborně srozumitelný vokál a na televizor celkově nadstandardní zvuk. Nálepka Dolby Atmos tentokrát neznačí schopnost reprodukce prostorového zvuku, ale schopnost tento signál zpracovat. Systému virtuálního zpracování ze dvou párů reproduktorů se občas povede zvuk v prostoru atraktivně rozložit, ale vše je spláclé do prostoru před posluchače a lokalizace zvuků je především pravolevá. 

Ruchy jsou celkem správně ostré. Nečekejte mohutné basy, výstřel či úder mají příjemnou šťávu, subwoofer by to však u akčních filmů potřebovalo, avšak není a není na něj ani připravený výstup. Při reprodukci koncertů oceníte slušnou dynamiku a živost, plný vokál a celkem slušné výšky. Basy jsou opět spíše decentní.

Funkce a obsluha

Bohužel musíme konstatovat, že slabinou televizoru je operační systém Android TV, respektive to, jak se v televizoru chová. Reakce totiž nejsou nejrychlejší a doba odezvy se navíc mění, televizor občas nějaký povel ignoruje, spuštění Netflixu někdy trvá sekundu, někdy dvacet. Otravná je také indikace zapojeného USB úložiště, po každém startu vás na něj televizor upozorní a nabídne na něj přístup. Ačkoli fungovalo vše, co jsme zkusili, a dobře zvolené aplikace naučí televizor skoro vše, co byste po něm mohli chtít, není užívání nejpříjemnější.

Dálkové ovladače.

Dálkové ovladače

K televizoru dostanete dva ovladače, jeden dlouhý a hubený, který je nakonec při obsluze docela příjemný, byť bych zvolil výraznější tlačítka pro ovládání hlasitosti. Je však hodně směrový. Druhý má Bluetooth a mikrofon a zvládne jen základní funkce. Přístroj vokálním povelům rozumí výborně, ale mnoho s tím neumí, přepínat kanály ani ovládat hlasitost se nám nepodařilo, vyhledávat videa na YouTube nebo spustit Netflix však ano. Poslouchat na „OK Google“ televizor naučí až další firmware, mikrofon pak můžete fyzicky odpojit přepínačem na zadní straně televizoru.

TCL 65X10 vyzva

Otravná výzva ...

Jako každý správný „Android TV“ má integrovaný Chromecast, fungoval podle očekávání bezproblémově. Do smartphonu si můžete stáhnout aplikaci T-Cast pro odesílání videí, fotek atp. na obrazovku, něco funguje, něco ne, kupříkladu fotky ukazuje jiné, než si v aplikaci vyberete.

TV přijímač

Televizor je vybaven DVB-T2/HEVC tunerem a co jsme naladili bylo hráno a přijímáno korektně. Pořadí kanálů lze editovat, ne moc pohodlně, ale jde to. Přepínání kanálů je docela pomalé, někdy trvá i 3 sekundy. Chybí možnost záznamu na připojené USB zařízení. 

EPG TCL 65X10

EPG TCL 65X10

EPG je jednoduché, neposkytuje moc informací o zvoleném pořadu.

HbbTV fungovalo výborně a HbbTV 2.0 test České televize zvládl na 85 %. Nezvládl jen DRM PlayReady a Widevine, takže by aktuálně nepřehrál placený obsah, a obrazový formát HEVC DASH live.

Závěr

TCL 65X10 nás přesvědčil velice dobrým obrazem a slušným zvukem, naopak nepřesvědčil ovládáním televizního příjmu a reakcemi systému Android TV. Pokud bude využíván především jako zobrazovač, odvede jeho mini-LED obrazovka skvělou práci. Na svým způsobem „technologickou prvotinu“ se nám nezdá přemrštěná ani cena, přístroj přijde na 64 990 Kč.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Špičkový smartphone hlavně pro ty, kteří značce fandí. Test OnePlus 9 Pro

Smartphony OnePlus 9 a 9 Pro

Letošní top model 9 Pro od značky OnePlus má ohromný potenciál. Nabídne špičkovou výbavu,...

Špička nabídky, která hraje o čas. Test Xiaomi Mi 11

Xiaomi Mi 11

Do prodeje na českém trhu v minulém týdnu zamířil top model od Xiaomi, Mi 11. Je to prémiový...

Jsou takový zázrak, jak na Facebooku tvrdí? Zkusili jsme sluchátka PaMU

Pamu Quiet a Slide Mini

Dost často v diskuzích čteme, jak jsou sluchátka tradičních výrobců zbytečně předražená a že se...

I přes kompromisy je to téměř pan dokonalý. Test Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Žádný smartphone není úplně dokonalý a Samsung u nové modelové řady učinil některé ústupky, které...

Ukázkové prémiové telefony bez extrémů ve výbavě. Test Samsungů S21 a S21+

Samsung Galaxy S21 a S21+

Letošní sestava prémiových samsungů řady Galaxy S21 opět zahrnuje vedle špičkového modelu s...

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Po této očistě Windows si budete myslet, že máte nový PC

S jarem bývá pevně spjatý úklid všeho druhu. Zapomínat by se přitom nemělo ani na PC. Jak hardwarovou, tak softwarovou...

Trosky mohutné čínské rakety se mají zřítit na Zemi neznámo kde

Čínská raketa Dlouhý pochod CZ-5B vynesla minulý týden úspěšně na oběžnou dráhu první modul budované kosmické stanice....

Mohutný protiletadlový systém Jenisej zastavila hmotnost, ale i Chruščov

Vývoj samohybných protiletadlových systémů vybavených radiolokátorem byl pro konstruktéry velkou výzvou. Některé...

Naše baterie vydrží desetiletí, slibuje český start-up

Malá česká firma Pinflow se pokouší vylepšit a do praxe prosadit dnes jen vzácně používaný typ baterií. Hlavní výhodou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První plná mise soukromé lodi skončila, kapsule SpaceX přistála na Floridě

Po půl roce pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se v neděli lodí Crew Dragon Resilience společnosti SpaceX...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Zemřel Lou Ottens. Skromný zaměstnanec Philipsu změnil životy nás všech

Jméno Lou Ottens vám nejspíš nic neříká. Přitom právě on stál za vynálezem analogové zvukové kazety v roce 1963 a o...

Co může ukázat snímek Slunce, odhaluje v Rozstřelu matematik a fotograf

Rozstřel Český matematik a známý fotograf vesmíru Miloslav Druckmüller zabodoval svými snímky různých vesmírných obkjektů nejen...

Test: Větší televizi nepořídíte. Novinka Samsungu kreslí na zeď laserem

Premium Jako první v Česku jsme vyzkoušeli laserový projektor na ultrakrátkou vzdálenost Samsung Premiere. Má vestavěné...

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...