Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

LCD není mrtvé. Revoluční mini-LED obrazovka TCL potěší náročné diváky

  0:33aktualizováno  0:33
Na veletrhu CES 2020 se s technologickými novinkami v televizorech roztrhl pytel. My jsme nyní mohli v běžném provozu vyzkoušet jednu z nich, mini-LED obrazovku v televizoru společnosti TCL. A prozradíme rovnou, že je to krok správným směrem.

mini-LED LCD televizor TCL 65X10 s operačním systémem Android TV 9. | foto: TCL, koláž Technet.cz

Jedním z klíčových parametrů určujících kvalitu obrazu je podání černé barvy. Bez ní uvidíte místo černočerné tmy jen „padesát odstínů“ šedi a obraz nikdy nebude mít pořádný kontrast a hloubku. Zatímco technologie OLED tento problém v podstatě vyřešila, každý bod obrazu se umí samostatně plně rozzářit nebo zcela pohasnout, u LCD obrazovek je to stále problém.

LCD obrazovka sama o sobě svítit neumí, světlo dodává podsvětlovací panel a LCD obrazovka jen určuje, kolik světla skrze ní projde směrem k divákovi a jakou bude mít barvu. Problém je, že vždy nějaké světlo propustí, i zcela „zavřeným“ krystalem (záměrem je černá) vždy nějaké projde (výsledkem je šedá).

Velmi dobře se problém s černou barvou podařilo vyřešit o QLED displejů za použití vrstvy „kvantových teček“ a dalších filtrů v kombinaci s takzvaným lokálním stmívání podsvětlení. To dohromady dokáže řídit tok světla z podsvětlení natolik, že černá umí působit velmi dobře, ačkoli kvůli omezenému počtu zón je zejména na kontrastních přechodech prosvit světla stále patrný, například kolem bílých titulků na černém pozadí vidíte jakoby auru.

Tím se dostáváme k testované mini-LED obrazovce. Základem je zobrazovací panel QLED (tedy LCD, vrstva kvantových teček, filtry), rozdíl je v podsvětlovacím panelu. Ten je u mini-LED tvořen vysokým počtem diod, v testovaném TCL 65X10 jich je 15 000 a jsou řízeny v 768 zónách. Z CESu víme, že se na trh postupně chystají i modely v 25 000 diodami a tisíci zónami.

Jak to funguje v provozu?

Skvěle, kvalita obrazu je výborná. Podsvětlení je ukázkově rovnoměrné v celé ploše obrazu, identicky na kraji i uprostřed. Šachovnice od černé po bílou bez výhrad, gradace šedé je výtečná a na testovacích sekvencích se ukázalo, že přístroj nemá problém ani s reprodukcí „téměř černé šedé“, což je pro změnu bolístka některých OLED televizorů. V kontrastních přechodech samozřejmě malé „prosvícení“ patrné je, ale rozhodně nejmenší, které jsme u televizorů s LCD obrazovkami kdy viděli. Obrazovka má dost jasu pro HDR, zároveň výbornou černou, tedy dohromady skvělý kontrast.

Přípojná místa.

V nabídce přípojných míst nás zklamaly jen 3 HDMI porty. Všechny jsou ale 4K, ten první umí i zpětný zvukový kanál ARC. V nenápadné škvíře se ukrývá slot pro CI kartu.

Oproti některým konkurentům působí obraz celkově méně atraktivně, obrazové obvody televizoru jej evidentně mnohem decentněji „vylepšují“, doostřování a zvýrazňování kontur, kterými je někdy „doháněno“ subjektivní pocit ostrosti a kontrastu, jsme zde v podstatě nezaznamenali, obraz tak působí velice přirozeně a příjemně. Dobrou zprávou je, že je velmi slušně nastaven již z továrny.

Nezaznamenali jsme ani výraznější dopočítávání pohybu, ústící často v „telenovelový efekt“, takže ano, obraz nemá v některých situacích tak plynulý pohyb jako některá konkurence, ale lidé zase nechodí jako javajky. Pohybová neostrost je velmi nízká. Co bychom mohli drobně kritizovat, je podání barev při pohledu hodně z boku, nicméně z takových úhlů, které v běžném provozu ani nedávají smysl.

4K obraz z kvalitního zdroje potěší detailní kresbou a snad až analogovou přirozeností. Rozdíl oproti FullHD zde poznáte citelněji, byť i to vypadá výborně. U SD kanálů z televizního vysílání je to trochu jiná pohádka, tam kde třeba Samsung s „AI upscaling“ vykouzlí i na velké úhlopříčce dobře sledovatelný obraz, tam testovaný televizor ukáže přibližně to, co do tuneru leze.

V kombinaci s UHD Blu-ray přehrávačem Samsung UBD-M8500 nepřehrál obsah s HDR standardem Dolby Vision, podle specifikace by jej ale podporovat měl. 

Zvuk

Televizor je vybaven soundbarem vyrobeným společností Onkyo, standardně je součástí stojanu televizoru, ale pokud jej umístíte na stěnu, lze využít dodaný instalační materiál a uchytit jej pod obrazovku.

Podstavec se soundbarem.

Podstavec se soundbarem.

Pochválit musíme výborně srozumitelný vokál a na televizor celkově nadstandardní zvuk. Nálepka Dolby Atmos tentokrát neznačí schopnost reprodukce prostorového zvuku, ale schopnost tento signál zpracovat. Systému virtuálního zpracování ze dvou párů reproduktorů se občas povede zvuk v prostoru atraktivně rozložit, ale vše je spláclé do prostoru před posluchače a lokalizace zvuků je především pravolevá. 

Ruchy jsou celkem správně ostré. Nečekejte mohutné basy, výstřel či úder mají příjemnou šťávu, subwoofer by to však u akčních filmů potřebovalo, avšak není a není na něj ani připravený výstup. Při reprodukci koncertů oceníte slušnou dynamiku a živost, plný vokál a celkem slušné výšky. Basy jsou opět spíše decentní.

Funkce a obsluha

Bohužel musíme konstatovat, že slabinou televizoru je operační systém Android TV, respektive to, jak se v televizoru chová. Reakce totiž nejsou nejrychlejší a doba odezvy se navíc mění, televizor občas nějaký povel ignoruje, spuštění Netflixu někdy trvá sekundu, někdy dvacet. Otravná je také indikace zapojeného USB úložiště, po každém startu vás na něj televizor upozorní a nabídne na něj přístup. Ačkoli fungovalo vše, co jsme zkusili, a dobře zvolené aplikace naučí televizor skoro vše, co byste po něm mohli chtít, není užívání nejpříjemnější.

Dálkové ovladače.

Dálkové ovladače

K televizoru dostanete dva ovladače, jeden dlouhý a hubený, který je nakonec při obsluze docela příjemný, byť bych zvolil výraznější tlačítka pro ovládání hlasitosti. Je však hodně směrový. Druhý má Bluetooth a mikrofon a zvládne jen základní funkce. Přístroj vokálním povelům rozumí výborně, ale mnoho s tím neumí, přepínat kanály ani ovládat hlasitost se nám nepodařilo, vyhledávat videa na YouTube nebo spustit Netflix však ano. Poslouchat na „OK Google“ televizor naučí až další firmware, mikrofon pak můžete fyzicky odpojit přepínačem na zadní straně televizoru.

TCL 65X10 vyzva

Otravná výzva ...

Jako každý správný „Android TV“ má integrovaný Chromecast, fungoval podle očekávání bezproblémově. Do smartphonu si můžete stáhnout aplikaci T-Cast pro odesílání videí, fotek atp. na obrazovku, něco funguje, něco ne, kupříkladu fotky ukazuje jiné, než si v aplikaci vyberete.

TV přijímač

Televizor je vybaven DVB-T2/HEVC tunerem a co jsme naladili bylo hráno a přijímáno korektně. Pořadí kanálů lze editovat, ne moc pohodlně, ale jde to. Přepínání kanálů je docela pomalé, někdy trvá i 3 sekundy. Chybí možnost záznamu na připojené USB zařízení. 

EPG TCL 65X10

EPG TCL 65X10

EPG je jednoduché, neposkytuje moc informací o zvoleném pořadu.

HbbTV fungovalo výborně a HbbTV 2.0 test České televize zvládl na 85 %. Nezvládl jen DRM PlayReady a Widevine, takže by aktuálně nepřehrál placený obsah, a obrazový formát HEVC DASH live.

Závěr

TCL 65X10 nás přesvědčil velice dobrým obrazem a slušným zvukem, naopak nepřesvědčil ovládáním televizního příjmu a reakcemi systému Android TV. Pokud bude využíván především jako zobrazovač, odvede jeho mini-LED obrazovka skvělou práci. Na svým způsobem „technologickou prvotinu“ se nám nezdá přemrštěná ani cena, přístroj přijde na 64 990 Kč.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Elektromobilu je nejlíp ve městě. Zkoušeli jsme spotřebu couráním Prahou

Testovací trasa vedla i přes pražský Žižkov.

Elektromobily mají největší spotřebu elektrické energie při vysokých rychlostech, a proto se při...

Obrněný elegán s obřím příplatkem. Test Samsung Galaxy Xcover Pro

Samsung Galaxy Xcover Pro

Outdoorových smartphonů s logem některé z tradičních mobilních značek je na trhu naprosté minimum....

Zatopí konkurenci a naláká na to, co jiní nemají. Test Realme 6

Realme 6

Značka Realme se na českém trhu ještě ani pořádně neohřála a už se snaží dominovat střední třídě....

Náhradní řešení je povedená volba. Test Huawei Nova 5T

Huawei Nova 5T

Huawei to má v posledních měsících čím dál těžší. V uvádění novinek ho omezují americké sankce, a...

Nástupce loňského prodejního hitu. Test Samsungu Galaxy A51

Samsung Galaxy A51

Každoroční přírůstky Samsungu do vyšší střední třídy ukazují, že kdo si připlatí, ten si může...

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Počasí zhatilo první pokus o let soukromé lodi firmy SpaceX s posádkou

Mezinárodní vesmírná stanice očekávala přílet dvou astronautů, které k ní měla ve čtvrtek dopravit soukromá loď Crew...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Až ráno si všimli, že ve vlaku chybí prezident. Přes noc vypadl z okna

Před 100 lety, 23. května 1920, vypadl francouzský prezident Paul Deschanel za jízdy z okna svého vlaku. Bizarní nehodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Raketa SpaceX je sedmkrát levnější, než by ji vyrobila NASA, říká expert

„NASA se stala hostem v kosmické restauraci,“ říká o důvodech zapojení soukromníků do vesmírných letů v USA expert na...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Premium Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Nová HBO Max sebere Netflixu některé seriály. Přátelé jsou s otazníkem

Novou streamovací službu „videa na přání“ si první zájemci pustí za necelý měsíc, 27. května. Při spuštění nabídne sto...

Na pirátské hollywoodské novinky „DVD Screener“ se už netěšte. Nebudou

Pirátské filmové soubory s označením „DVD Screener“ se těšily mezi diváky velké oblibě – zpravidla na nich byly nové...

Zpěv ptáčků dnes poprvé doplnilo exkluzivní čtení nejen pro děti

Každé úterý a čtvrtek doplní vysílání zvuků přírody a zpěvu ptáčků z jižních Čech i mluvené slovo a zpěv. Odpoledne...

Najdete na iDNES.cz