Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

LCD není mrtvé. Revoluční mini-LED obrazovka TCL potěší náročné diváky

  0:33
Na veletrhu CES 2020 se s technologickými novinkami v televizorech roztrhl pytel. My jsme nyní mohli v běžném provozu vyzkoušet jednu z nich, mini-LED obrazovku v televizoru společnosti TCL. A prozradíme rovnou, že je to krok správným směrem.

mini-LED LCD televizor TCL 65X10 s operačním systémem Android TV 9. | foto: TCL, koláž Technet.cz

Jedním z klíčových parametrů určujících kvalitu obrazu je podání černé barvy. Bez ní uvidíte místo černočerné tmy jen „padesát odstínů“ šedi a obraz nikdy nebude mít pořádný kontrast a hloubku. Zatímco technologie OLED tento problém v podstatě vyřešila, každý bod obrazu se umí samostatně plně rozzářit nebo zcela pohasnout, u LCD obrazovek je to stále problém.

LCD obrazovka sama o sobě svítit neumí, světlo dodává podsvětlovací panel a LCD obrazovka jen určuje, kolik světla skrze ní projde směrem k divákovi a jakou bude mít barvu. Problém je, že vždy nějaké světlo propustí, i zcela „zavřeným“ krystalem (záměrem je černá) vždy nějaké projde (výsledkem je šedá).

Velmi dobře se problém s černou barvou podařilo vyřešit o QLED displejů za použití vrstvy „kvantových teček“ a dalších filtrů v kombinaci s takzvaným lokálním stmívání podsvětlení. To dohromady dokáže řídit tok světla z podsvětlení natolik, že černá umí působit velmi dobře, ačkoli kvůli omezenému počtu zón je zejména na kontrastních přechodech prosvit světla stále patrný, například kolem bílých titulků na černém pozadí vidíte jakoby auru.

Tím se dostáváme k testované mini-LED obrazovce. Základem je zobrazovací panel QLED (tedy LCD, vrstva kvantových teček, filtry), rozdíl je v podsvětlovacím panelu. Ten je u mini-LED tvořen vysokým počtem diod, v testovaném TCL 65X10 jich je 15 000 a jsou řízeny v 768 zónách. Z CESu víme, že se na trh postupně chystají i modely v 25 000 diodami a tisíci zónami.

Jak to funguje v provozu?

Skvěle, kvalita obrazu je výborná. Podsvětlení je ukázkově rovnoměrné v celé ploše obrazu, identicky na kraji i uprostřed. Šachovnice od černé po bílou bez výhrad, gradace šedé je výtečná a na testovacích sekvencích se ukázalo, že přístroj nemá problém ani s reprodukcí „téměř černé šedé“, což je pro změnu bolístka některých OLED televizorů. V kontrastních přechodech samozřejmě malé „prosvícení“ patrné je, ale rozhodně nejmenší, které jsme u televizorů s LCD obrazovkami kdy viděli. Obrazovka má dost jasu pro HDR, zároveň výbornou černou, tedy dohromady skvělý kontrast.

V nabídce přípojných míst nás zklamaly jen 3 HDMI porty. Všechny jsou ale 4K, ten první umí i zpětný zvukový kanál ARC. V nenápadné škvíře se ukrývá slot pro CI kartu.

Oproti některým konkurentům působí obraz celkově méně atraktivně, obrazové obvody televizoru jej evidentně mnohem decentněji „vylepšují“, doostřování a zvýrazňování kontur, kterými je někdy „doháněno“ subjektivní pocit ostrosti a kontrastu, jsme zde v podstatě nezaznamenali, obraz tak působí velice přirozeně a příjemně. Dobrou zprávou je, že je velmi slušně nastaven již z továrny.

Nezaznamenali jsme ani výraznější dopočítávání pohybu, ústící často v „telenovelový efekt“, takže ano, obraz nemá v některých situacích tak plynulý pohyb jako některá konkurence, ale lidé zase nechodí jako javajky. Pohybová neostrost je velmi nízká. Co bychom mohli drobně kritizovat, je podání barev při pohledu hodně z boku, nicméně z takových úhlů, které v běžném provozu ani nedávají smysl.

4K obraz z kvalitního zdroje potěší detailní kresbou a snad až analogovou přirozeností. Rozdíl oproti FullHD zde poznáte citelněji, byť i to vypadá výborně. U SD kanálů z televizního vysílání je to trochu jiná pohádka, tam kde třeba Samsung s „AI upscaling“ vykouzlí i na velké úhlopříčce dobře sledovatelný obraz, tam testovaný televizor ukáže přibližně to, co do tuneru leze.

V kombinaci s UHD Blu-ray přehrávačem Samsung UBD-M8500 nepřehrál obsah s HDR standardem Dolby Vision, podle specifikace by jej ale podporovat měl. 

Zvuk

Televizor je vybaven soundbarem vyrobeným společností Onkyo, standardně je součástí stojanu televizoru, ale pokud jej umístíte na stěnu, lze využít dodaný instalační materiál a uchytit jej pod obrazovku.

Podstavec se soundbarem.

Pochválit musíme výborně srozumitelný vokál a na televizor celkově nadstandardní zvuk. Nálepka Dolby Atmos tentokrát neznačí schopnost reprodukce prostorového zvuku, ale schopnost tento signál zpracovat. Systému virtuálního zpracování ze dvou párů reproduktorů se občas povede zvuk v prostoru atraktivně rozložit, ale vše je spláclé do prostoru před posluchače a lokalizace zvuků je především pravolevá. 

Ruchy jsou celkem správně ostré. Nečekejte mohutné basy, výstřel či úder mají příjemnou šťávu, subwoofer by to však u akčních filmů potřebovalo, avšak není a není na něj ani připravený výstup. Při reprodukci koncertů oceníte slušnou dynamiku a živost, plný vokál a celkem slušné výšky. Basy jsou opět spíše decentní.

Funkce a obsluha

Bohužel musíme konstatovat, že slabinou televizoru je operační systém Android TV, respektive to, jak se v televizoru chová. Reakce totiž nejsou nejrychlejší a doba odezvy se navíc mění, televizor občas nějaký povel ignoruje, spuštění Netflixu někdy trvá sekundu, někdy dvacet. Otravná je také indikace zapojeného USB úložiště, po každém startu vás na něj televizor upozorní a nabídne na něj přístup. Ačkoli fungovalo vše, co jsme zkusili, a dobře zvolené aplikace naučí televizor skoro vše, co byste po něm mohli chtít, není užívání nejpříjemnější.

Dálkové ovladače

K televizoru dostanete dva ovladače, jeden dlouhý a hubený, který je nakonec při obsluze docela příjemný, byť bych zvolil výraznější tlačítka pro ovládání hlasitosti. Je však hodně směrový. Druhý má Bluetooth a mikrofon a zvládne jen základní funkce. Přístroj vokálním povelům rozumí výborně, ale mnoho s tím neumí, přepínat kanály ani ovládat hlasitost se nám nepodařilo, vyhledávat videa na YouTube nebo spustit Netflix však ano. Poslouchat na „OK Google“ televizor naučí až další firmware, mikrofon pak můžete fyzicky odpojit přepínačem na zadní straně televizoru.

Otravná výzva ...

Jako každý správný „Android TV“ má integrovaný Chromecast, fungoval podle očekávání bezproblémově. Do smartphonu si můžete stáhnout aplikaci T-Cast pro odesílání videí, fotek atp. na obrazovku, něco funguje, něco ne, kupříkladu fotky ukazuje jiné, než si v aplikaci vyberete.

TV přijímač

Televizor je vybaven DVB-T2/HEVC tunerem a co jsme naladili bylo hráno a přijímáno korektně. Pořadí kanálů lze editovat, ne moc pohodlně, ale jde to. Přepínání kanálů je docela pomalé, někdy trvá i 3 sekundy. Chybí možnost záznamu na připojené USB zařízení. 

EPG TCL 65X10

EPG je jednoduché, neposkytuje moc informací o zvoleném pořadu.

HbbTV fungovalo výborně a HbbTV 2.0 test České televize zvládl na 85 %. Nezvládl jen DRM PlayReady a Widevine, takže by aktuálně nepřehrál placený obsah, a obrazový formát HEVC DASH live.

Závěr

TCL 65X10 nás přesvědčil velice dobrým obrazem a slušným zvukem, naopak nepřesvědčil ovládáním televizního příjmu a reakcemi systému Android TV. Pokud bude využíván především jako zobrazovač, odvede jeho mini-LED obrazovka skvělou práci. Na svým způsobem „technologickou prvotinu“ se nám nezdá přemrštěná ani cena, přístroj přijde na 64 990 Kč.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Ticho, nebo povědomí o okolí? Nová sportovní sluchátka Sennheiser dají vybrat

Sennheiser Sport True Wireless

Nová zcela bezdrátová in-ear sluchátka Sport True Wireless od společnosti Sennheiser nás zaujala...

Obrněnec za pár korun vlastně dává smysl. Test Oscal S60

Oscal S60

U outdoorových telefonů často pochybujeme o jejich smyslu. Příplatek oproti běžným telefonům je...

Velice střídmá evoluce. Test Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G

Redmi Note 11 Pro 5G

U letošního modelu Redmi Note 11 Pro 5G nevymýšlelo Xiaomi žádné složitosti a vsadilo na poměrně...

První top model od levné značky ukázal potenciál. Test Realme GT 2 Pro

Realme GT 2 Pro

Model GT 2 Pro je prvním opravdu špičkovým modelem značky Realme, která v posledních letech...

Na trik s měňavou barvou na zádech sází až příliš. Test Realme 9 Pro+

Realme 9 Pro+

Nejlépe vybavený model střední třídy od výrobce Realme vedle dobré výbavy nabídne také unikátní...

Vyzkoušeli jsme webkamery od 400 do 4500 Kč, překvapily nás mikrofony

Sedm webových kamer v ceně 400 až 4500 Kč

VIDEO Připravili jsme video, ve kterém se sami můžete přesvědčit, jak se liší obraz i zvuk jednotlivých...

Levný smartphone chce zaujmout péčí o zákazníka. Test Nokie G20

Nokia G20

Od svého návratu na trh se značka Nokia svými smartphony nijak cenou nepodbízí. To neznamená, že...

  • Nejčtenější

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přísně tajná letecká továrna. Na gripen je potřeba 8 tisíc hodin práce

Premium Co obnáší vyrobit stíhací nadzvukový letoun? Po exkurzi ve střežené továrně Saab kromě jiného víme, že se kupříkladu...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

O2TV přechází na Android, změna čeká statisíce diváků

Všechny „moderní“ set-top-boxy služby O2TV čeká v příštích dvou měsících přechod na operační systém Android TV....

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

Soundbar Sonos vs. Samsung: hodně muziky za málo peněz, ale každý jinak

Jsou to žhavé novinky, stojí prakticky stejné peníze, mají sloužit ke stejnému účelu..., ale těžko byste našli...

Na stěnu, strop i stan. Přenosné projektory vytvoří kino skoro kdekoli

Premium Jednou z nejexponovanějších letošních novinek Samsungu je přenosný projektor The Freestyle. Vyzkoušeli jsme jej...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...