Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Test: Canon PowerShot SX1 IS - snímač téměř jako ze zrcadlovky

Mezi přístroje v našem testu ultrazoomových digitálních fotoaparátů je i průkopnický model od Canonu. Jako první kompakt své koncepce používá 10megapixelový obrazový snímač CMOS, obdobný, jako mají digizrcadlovky Canon EOS, nicméně je menší.

Hlavní přednosti

Opravdová univerzalita použití a využití nenovějších kvalitních technologií a systémů. PowerShot SX1 IS je vybaven objektivem Canon s 20násobným optickým zoomem 5–100 mm 1:2,8–5,7 IS. Rozsah zoomu po přepočtu na 35mm formát se liší podle nastaveného poměru stran obrazu: u 4:3 je 28–560 mm, ale u širokoúhlého 16:9 je posunut na 29–580 mm.

Objektiv disponuje systémem optické stabilizace obrazu, který umožňuje prodloužení expozice až o 4 kroky nastavení a účinně redukuje rozostření snímků i při maximálním nastavení zoomu. Má zabudovaný elektomotorek systému automatického zaostřování USM – UltraSonic Motor s vysoce přesnou technologií VCM – Voice Coil Motor s tichým a rychlým chodem, ideálním pro snímání momentek, sportovních, kulturních a společenských událostí a živé přírody.

Fotoaparát má obvod s procesorem DIGIC 4 s technologií iSAPS. Ten se podílí na výborných operačních časech i obrazové kvalitě snímků s malým šumem a zajišťuje chod několika inteligentních technologií. Fotoaparáty mají vylepšenou technologii detekce obličeje, která rozpozná také tváře, jež jsou vůči fotoaparátu natočeny pod úhlem nebo z profilu, přesnější funkci výběru a sledování obličeje a novou funkci FaceSelf-timer (samospoušť po rozpoznání nové tváře v záběru), která automaticky spustí závěrku krátce na to, co se v záběru objeví nová tvář, což usnadňuje fotografování skupinových záběrů a autoportrétů.

Zdokonalená je i technologie detekce pohybu Canon a k dispozici je nový režim Servo AF, který nepřetržitě zaostřuje na objekty pohybující se směrem k fotoaparátu nebo od něj. Procesor také řídí novou funkci i-Contrast, která zajišťuje přirozené zobrazení detailů v tmavých oblastech snímků – bez přepálení světlejších oblastí zesiluje jas a zajišťuje i zobrazení detailů v tmavých oblastech obrazu.

Fotografování

Fotoaparát můžeme použít jako plně automatický, ale umožňuje i plně manuální nastavení včetně ovládání clony a rychlosti závěrky. Nechybí flexibilní programová automatická expozice (Program AE), program s předvolbou času (v základu 1/3200–1 s), program s předvolbou clonového čísla (v základu 2,8–8) a na víceúčelovém kruhovém voliči je i Moje nabídka pro vlastní nastavení, režim videozáznamu, Stitch Assist pro pořizování panoramatických záběrů, výběr základních scénických režimů (Portrét, Krajina, Noční momentka, Sport) plus vstup k dalším scénám v menu (Interiér, Noční scenérie, Západ slunce, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Dlouhý čas závěrky, Akvárium, 3200 ISO se sníženým rozlišením, Zdůraznění barvy, Záměna barev).

Funkce SuperMakro umožňuje u nejkratšího ohniska zaostřovat objekt z fakticky nulové vzdálenosti od objektivu. Fotoaparát umožňuje různé úpravy parametrů snímků a nabízí fotografické efekty Mé barvy s volbami Živé barvy, Neutrální, Sépie, Černobíle, Pozitiv, Světlejší odstíny pleti, Tmavší odstíny pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená, Vlastní barva.

Tvůrčí možnosti rozšiřuje také kompatibilita s nejrůznějším příslušenstvím včetně externích zábleskových jednotek Canon Speedlite EX, pro jejichž připojení má aktivní sáňky (jako jediný v našem výběru). V balení je také ovladač Canon WC-DC300, umožňující bezdrátové dálkové ovládání fotografování a přehrávání snímků, ideální pro fotografování s použitím stativu a dlouhými expozičními časy.

Canon PowerShot SX1 IS

Souvislé snímání a video

PowerShot SX1 IS umožňuje souvislé snímání rychlostí až 5 obr./s a natáčení Full HD videa (AVI – Motion JPEG, max. 1920 × 1080 px/16:9 á 30 obr./s) s možností ihned po pořízení přehrávat na libovolném HDTV přes vestavěné rozhraní HDMI. Videozáznam má stereofonní zvuk v CD kvalitě a při natáčení je k dispozici optický zoom a technologie detekce obličeje v záběru stejně jako při focení a navíc i výkonný telekonvertor umožňující dodatečné dvojnásobné přiblížení bez snížení kvality videa.

Některé další základní parametry

Fotoaparát v době testování umožňoval pořizovat snímky jen v grafickém formátu JPEG, což bylo jeho mínusem. Nový firmware ale už umožňuje pořizovat i data RAW (nově zakoupené kusy již nový firmware mají, majitelům přístrojů z předchozích sérií je umožněn bezplatný update firmware na internetu). Data se ukládají na paměťové karty SDHC/SD/MMC i MMCplus/HC MMCplus.

Pro zaostřování slouží osvědčený AiAF systém s ultrazvukovým elektromotorkem (USM), nabízí funkci detekce obličeje, bodové ostření (dostupná je jakákoli pozice, fixní na střed nebo výběr obličeje a sledování; AF bod lze volit ručně pomocí FlexiZone AF/AE), nabízí režimy po jednotlivých snímcích, sekvenční a Servo AF, možné je i ruční zaostření tlačítky a funkce braketingu.

Exponometrický systém používá měření poměrové, propojené s rámečkem AF detekce obličeje), celoplošné se zdůrazněným středem a bodové (střed, nebo propojeno na rámeček AF anebo rámeček AF FlexiZone). Uživatel může využít funkce automatický braketing expozice (AEB) a i-Contrast pro automatickou korekci dynamického rozsahu.

Ekvivalent citlivosti ISO má v základním nastavení rozsah 80–1600.
Pro vyvážení bílé barvy přístroj nabízí kromě plné automatiky 6 přednastavených režimů a možnost vyvážit ručně. Elektronický hledáček používá 0,4“ LCD panýlek s rozlišením 148 kpx a má dioptrickou korekci, 2,8“ wide LCD má rozlišení 230 kpx a je umístěný na výklopném a otočném panelu.

Výklopný blesk má maximální dosah cca 4,8 m a nabízí řadu funkcí a režimů včetně kompenzace zábleskové expozice a synchronizace na druhou lamelu závěrky. Zdroj energie: 4 tužkové napájecí články (AA; v balení alkalické, použít můžeme i NiMH akumulátory).

Obrazová kvalita

Vyvážení bílé u Canonu PowerShot SX1 IS
Celkově výborná, plně odpovídá dané kategorii. Barevné podání je jen mírně živější, tonální přechody poměrně jemné. Plně automatický režim vyvážení bílé barvy vykázal u žlutého žárovkového světla výrazný posun k teplému podání, režim Žárovka byl přesný.

Šum u Canonu PowerShot SX1 IS
Šum je jemnější, mírnější, příjemnějšího charakteru než při použití snímače CMOS (měli jsme v testu i model SX10 s CCD), je méně výrazný i u nejvyšší citlivosti. Nicméně projevuje se od 400 ISO a postupně roste.

Zkreslení obrazu u Canonu PowerShot SX1 IS
U objektivu se projevuje výrazné zkreslení obrazu jen u nejkratšího ohniska. Vinětace je minimální. Chromatická aberace a další průvodní je při lehkém zvětšení obrazu ovšem zřejmá, zejména u dlouhých ohnisek a v okrajových částech obrazu.

Artefakty u Canonu PowerShot SX1 IS

Výběr ze zkušebních snímků

Minimální zoom u Canonu PowerShot SX1 IS Poloviční přiblížení u Canonu PowerShot SX1 IS Maximální přiblížení u Canonu PowerShot SX1 IS
Makro u Canonu PowerShot SX1 IS

Originální nezkomprimované fotografie najdete zde, zde, zde a zde.

Zpět na hlavní článek se dostanete tudy.

Autor:
  • Nejčtenější

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bezplatný český nástroj vás upozorní, že čtete nedůvěryhodný článek

Ostrý provoz v pondělí zahájila služba Verifee, za kterou stojí trojice českých studentů. Pomocí modelu umělé...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Zcela bez drátů. Za trest, nebo za odměnu? Vyzkoušeli jsme patery sluchátka

Premium Stačí se rozhlédnout na zastávce tramvaje nebo autobusu a víc než náušnic si všimnete drobných „špuntíků“. Popularita...

Panasonic do Česka veze televizní systém Fire TV, vypadá skvěle

Společnost Panasonic v Berlíně představila své novinky v nabídce televizorů pro rok 2023 a nás nejvíce zaujala modelová...

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Nad hlavami jim létají ruské rakety, s výrobou skvělých sluchátek nepřestali

Premium Otestovali jsme skvělá magnetoplanární sluchátka Verum 1 mk2, která vyrábí tým nadšenců v ruskými agresory devastovaném...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...