Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Test: Canon PowerShot SX1 IS - snímač téměř jako ze zrcadlovky

Mezi přístroje v našem testu ultrazoomových digitálních fotoaparátů je i průkopnický model od Canonu. Jako první kompakt své koncepce používá 10megapixelový obrazový snímač CMOS, obdobný, jako mají digizrcadlovky Canon EOS, nicméně je menší.

Hlavní přednosti

Opravdová univerzalita použití a využití nenovějších kvalitních technologií a systémů. PowerShot SX1 IS je vybaven objektivem Canon s 20násobným optickým zoomem 5–100 mm 1:2,8–5,7 IS. Rozsah zoomu po přepočtu na 35mm formát se liší podle nastaveného poměru stran obrazu: u 4:3 je 28–560 mm, ale u širokoúhlého 16:9 je posunut na 29–580 mm.

Objektiv disponuje systémem optické stabilizace obrazu, který umožňuje prodloužení expozice až o 4 kroky nastavení a účinně redukuje rozostření snímků i při maximálním nastavení zoomu. Má zabudovaný elektomotorek systému automatického zaostřování USM – UltraSonic Motor s vysoce přesnou technologií VCM – Voice Coil Motor s tichým a rychlým chodem, ideálním pro snímání momentek, sportovních, kulturních a společenských událostí a živé přírody.

Fotoaparát má obvod s procesorem DIGIC 4 s technologií iSAPS. Ten se podílí na výborných operačních časech i obrazové kvalitě snímků s malým šumem a zajišťuje chod několika inteligentních technologií. Fotoaparáty mají vylepšenou technologii detekce obličeje, která rozpozná také tváře, jež jsou vůči fotoaparátu natočeny pod úhlem nebo z profilu, přesnější funkci výběru a sledování obličeje a novou funkci FaceSelf-timer (samospoušť po rozpoznání nové tváře v záběru), která automaticky spustí závěrku krátce na to, co se v záběru objeví nová tvář, což usnadňuje fotografování skupinových záběrů a autoportrétů.

Zdokonalená je i technologie detekce pohybu Canon a k dispozici je nový režim Servo AF, který nepřetržitě zaostřuje na objekty pohybující se směrem k fotoaparátu nebo od něj. Procesor také řídí novou funkci i-Contrast, která zajišťuje přirozené zobrazení detailů v tmavých oblastech snímků – bez přepálení světlejších oblastí zesiluje jas a zajišťuje i zobrazení detailů v tmavých oblastech obrazu.

Fotografování

Fotoaparát můžeme použít jako plně automatický, ale umožňuje i plně manuální nastavení včetně ovládání clony a rychlosti závěrky. Nechybí flexibilní programová automatická expozice (Program AE), program s předvolbou času (v základu 1/3200–1 s), program s předvolbou clonového čísla (v základu 2,8–8) a na víceúčelovém kruhovém voliči je i Moje nabídka pro vlastní nastavení, režim videozáznamu, Stitch Assist pro pořizování panoramatických záběrů, výběr základních scénických režimů (Portrét, Krajina, Noční momentka, Sport) plus vstup k dalším scénám v menu (Interiér, Noční scenérie, Západ slunce, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Dlouhý čas závěrky, Akvárium, 3200 ISO se sníženým rozlišením, Zdůraznění barvy, Záměna barev).

Funkce SuperMakro umožňuje u nejkratšího ohniska zaostřovat objekt z fakticky nulové vzdálenosti od objektivu. Fotoaparát umožňuje různé úpravy parametrů snímků a nabízí fotografické efekty Mé barvy s volbami Živé barvy, Neutrální, Sépie, Černobíle, Pozitiv, Světlejší odstíny pleti, Tmavší odstíny pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená, Vlastní barva.

Tvůrčí možnosti rozšiřuje také kompatibilita s nejrůznějším příslušenstvím včetně externích zábleskových jednotek Canon Speedlite EX, pro jejichž připojení má aktivní sáňky (jako jediný v našem výběru). V balení je také ovladač Canon WC-DC300, umožňující bezdrátové dálkové ovládání fotografování a přehrávání snímků, ideální pro fotografování s použitím stativu a dlouhými expozičními časy.

Canon PowerShot SX1 IS

Souvislé snímání a video

PowerShot SX1 IS umožňuje souvislé snímání rychlostí až 5 obr./s a natáčení Full HD videa (AVI – Motion JPEG, max. 1920 × 1080 px/16:9 á 30 obr./s) s možností ihned po pořízení přehrávat na libovolném HDTV přes vestavěné rozhraní HDMI. Videozáznam má stereofonní zvuk v CD kvalitě a při natáčení je k dispozici optický zoom a technologie detekce obličeje v záběru stejně jako při focení a navíc i výkonný telekonvertor umožňující dodatečné dvojnásobné přiblížení bez snížení kvality videa.

Některé další základní parametry

Fotoaparát v době testování umožňoval pořizovat snímky jen v grafickém formátu JPEG, což bylo jeho mínusem. Nový firmware ale už umožňuje pořizovat i data RAW (nově zakoupené kusy již nový firmware mají, majitelům přístrojů z předchozích sérií je umožněn bezplatný update firmware na internetu). Data se ukládají na paměťové karty SDHC/SD/MMC i MMCplus/HC MMCplus.

Pro zaostřování slouží osvědčený AiAF systém s ultrazvukovým elektromotorkem (USM), nabízí funkci detekce obličeje, bodové ostření (dostupná je jakákoli pozice, fixní na střed nebo výběr obličeje a sledování; AF bod lze volit ručně pomocí FlexiZone AF/AE), nabízí režimy po jednotlivých snímcích, sekvenční a Servo AF, možné je i ruční zaostření tlačítky a funkce braketingu.

Exponometrický systém používá měření poměrové, propojené s rámečkem AF detekce obličeje), celoplošné se zdůrazněným středem a bodové (střed, nebo propojeno na rámeček AF anebo rámeček AF FlexiZone). Uživatel může využít funkce automatický braketing expozice (AEB) a i-Contrast pro automatickou korekci dynamického rozsahu.

Ekvivalent citlivosti ISO má v základním nastavení rozsah 80–1600.
Pro vyvážení bílé barvy přístroj nabízí kromě plné automatiky 6 přednastavených režimů a možnost vyvážit ručně. Elektronický hledáček používá 0,4“ LCD panýlek s rozlišením 148 kpx a má dioptrickou korekci, 2,8“ wide LCD má rozlišení 230 kpx a je umístěný na výklopném a otočném panelu.

Výklopný blesk má maximální dosah cca 4,8 m a nabízí řadu funkcí a režimů včetně kompenzace zábleskové expozice a synchronizace na druhou lamelu závěrky. Zdroj energie: 4 tužkové napájecí články (AA; v balení alkalické, použít můžeme i NiMH akumulátory).

Obrazová kvalita

Vyvážení bílé u Canonu PowerShot SX1 IS
Celkově výborná, plně odpovídá dané kategorii. Barevné podání je jen mírně živější, tonální přechody poměrně jemné. Plně automatický režim vyvážení bílé barvy vykázal u žlutého žárovkového světla výrazný posun k teplému podání, režim Žárovka byl přesný.

Šum u Canonu PowerShot SX1 IS
Šum je jemnější, mírnější, příjemnějšího charakteru než při použití snímače CMOS (měli jsme v testu i model SX10 s CCD), je méně výrazný i u nejvyšší citlivosti. Nicméně projevuje se od 400 ISO a postupně roste.

Zkreslení obrazu u Canonu PowerShot SX1 IS
U objektivu se projevuje výrazné zkreslení obrazu jen u nejkratšího ohniska. Vinětace je minimální. Chromatická aberace a další průvodní je při lehkém zvětšení obrazu ovšem zřejmá, zejména u dlouhých ohnisek a v okrajových částech obrazu.

Artefakty u Canonu PowerShot SX1 IS

Výběr ze zkušebních snímků

Minimální zoom u Canonu PowerShot SX1 IS Poloviční přiblížení u Canonu PowerShot SX1 IS Maximální přiblížení u Canonu PowerShot SX1 IS
Makro u Canonu PowerShot SX1 IS

Originální nezkomprimované fotografie najdete zde, zde, zde a zde.

Zpět na hlavní článek se dostanete tudy.

Autor:
  • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...