Nebojte se histogramu, pomůže k lepším fotkám

aktualizováno 
Stále více digitálních fotoaparátů a mnoho grafických editorů nabízí funkci s označením „histogram“. Ta nám mj. přehledně ukáže, zda je pořízený snímek přeexponovaný nebo naopak.
Histogram nemá nic společného s historií, ale s matematikou, a to především s jejím odvětvím - statistikou. Je to graf, který zobrazuje četnost (tedy počet) určitých hodnot v zadaných intervalech. Za příklad si můžeme vzít počasí, například průměrné denní teploty z června. Můžeme si vytvořit např. tři intervaly. Ten první může mít rozmezí 0 až 20° C, druhý 20,1°C až 22° C a konečně třetí 22,1 ° C a více. Jaký je výsledek, můžete zjistit z obrázku níže.

Vyplývá z něj, že celkem 10 dní byla průměrná denní teplota vyšší než 22°C, čtyři dny byla teplota v rozmezí 20,1 a 22°C a jiné čtyři dny byla teplota menší nebo rovna 20° C. Analogicky pak hodnota pro kategorii či úroveň nad 22° C je tedy 10. Snad tento malý příklad ozřejmil schopnosti histogramu.

Histogram červnové teploty

Histogram ve fotografii

Podobným způsobem pracuje i histogram v digitálním fotoaparátu či grafickém editoru. Pouze těch kategorií, či chcete-li intervalů, je poněkud více. Jejich počet je 256 a mají rozmezí od 0 do 255. Tyto kategorie odpovídají všem úrovním jasů (či odstínů barvy), které může mít jeden obrazový bod. V jednom okamžiku tedy může mít jeden pixel jen jednu úroveň jasu v rozmezí 0 – 255.

Platí přitom, že při hodnotě 0 je jas nejmenší a barva nejintenzivnější, zatímco hodnota 255 znamená maximální jas a tedy prakticky bílou barvu.

A právě histogram, tedy graf četnosti, ukazuje, kolik bodů má tu kterou hodnotu jasu. Neříká tedy nic o tom, jakou mají jednotlivé obrazové body barvu, ale informuje, kolik pixelů má tu kterou intenzitu jasu, tedy barevný odstín.

U většiny histogramů je jas vynesen na ose „x“, která je tak rozdělena na 256 intervalů. Osa „y“ pak udává četnost výskytu pro každou z těchto hodnot, přesně tak jako na našem příkladu.

Některé histogramy nabízejí rozdělení grafu na určité úseky. Ty souvisejí s dalším označením jasu bodů. O hodnotách mezi cca 220 a 255 se hovoří jako o světech. Úroveň jasu kolem 125 je pak nazývána středními tóny a konečně body s jasovou hodnotou od přibližně 30 a menší jsou označovány jako stíny. Mezi světly a středními tóny se ještě nachází čtvrt tóny a třičtvrtě tóny se pak pohybují od hranice středních tónů po hranice stínů.

Co lze z histogramu vyčíst

Histogram udává míru zastoupení bodů stejného odstínu jakékoliv barvy. Z toho pak vyplývá, jaký vzhled by měl mít histogram u dobré digitální fotografie. Takový graf by měl pro každou z 256 úrovní mít nějakou hodnotu, aby byla využita celá škála. Také platí, že by hodnota žádné z úrovní neměla přesáhnout horní hranici histogramu a nejlépe je, aby hodnoty byly vyvážené.

Histogram u digitálního fotoaparátu Casio Exilim EX-Z3

Pokud tedy histogram vykazuje přemíru hodnot na levé straně u nižších kategorií, nebo dokonce stíny přesahují horní hranici histogramu a na pravé straně grafu se nevyskytují žádné hodnoty (tedy světlé body), je snímek pravděpodobně podexponovaný. V případě, že je snímán tmavý prostor, je u dobře exponované fotografie také většina hodnot v levé části grafu, ale určité množství bodů je možno nalézt i v pravé části. Jde jen o to, aby bylo využito celé pásmo, tedy maximum kategorií. Pro přeexponovaný snímek platí samozřejmě obrácený příklad.

Jak si s tím poradit?

V případě, že digitální fotoaparát umožňuje zobrazit histogram souběžně se snímaným obrazem, není nejmenší problém upravit expozici tak, aby lépe vyhovovala podmínkám. Využívá se k tomu nabídka menu pro kompenzaci expozice, kterou má snad již každý pořádný digitální fotoaparát.

Pokud se však již fotografie ne zcela podaří a vy posléze při prohlížení a následně v grafickém editoru, který umožňuje zobrazení histogramu, zjistíte, že něco není v pořádku, lze využít různé nástroje na úpravu. V grafických editorech hledejte úpravy úrovní tónového rozsahu obrázku (ang levels = úrovně).

Funkce na úpravu tónového rozsahu v Adobe Photoshop 

Je-li například v obrázku nedostatek světel, tedy bodů v kategorii 220 až 255, pomůže nastavení nové úrovně bílé (nejčastěji pohybem světlého trojúhelníkového kurzoru na ose). Obraz pak bude světlejší a kontrastnější, což je většinou patrné i z náhledu. Adekvátně lze upravit nedostatek v oblasti stínů, kdy je potřeba hýbat tmavým kurzorem, umístěným na ose vlevo.

Naučit se využívat historgramu není nic těžkého. Vhodný objekt pro fotografování si musí najít každý sám, histogram mu však pomůže alespoň k lepší fotografii.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Najdete na iDNES.cz