Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebojte se histogramu, pomůže k lepším fotkám

Stále více digitálních fotoaparátů a mnoho grafických editorů nabízí funkci s označením „histogram“. Ta nám mj. přehledně ukáže, zda je pořízený snímek přeexponovaný nebo naopak.
Histogram nemá nic společného s historií, ale s matematikou, a to především s jejím odvětvím - statistikou. Je to graf, který zobrazuje četnost (tedy počet) určitých hodnot v zadaných intervalech. Za příklad si můžeme vzít počasí, například průměrné denní teploty z června. Můžeme si vytvořit např. tři intervaly. Ten první může mít rozmezí 0 až 20° C, druhý 20,1°C až 22° C a konečně třetí 22,1 ° C a více. Jaký je výsledek, můžete zjistit z obrázku níže.

Vyplývá z něj, že celkem 10 dní byla průměrná denní teplota vyšší než 22°C, čtyři dny byla teplota v rozmezí 20,1 a 22°C a jiné čtyři dny byla teplota menší nebo rovna 20° C. Analogicky pak hodnota pro kategorii či úroveň nad 22° C je tedy 10. Snad tento malý příklad ozřejmil schopnosti histogramu.

Histogram červnové teploty

Histogram ve fotografii

Podobným způsobem pracuje i histogram v digitálním fotoaparátu či grafickém editoru. Pouze těch kategorií, či chcete-li intervalů, je poněkud více. Jejich počet je 256 a mají rozmezí od 0 do 255. Tyto kategorie odpovídají všem úrovním jasů (či odstínů barvy), které může mít jeden obrazový bod. V jednom okamžiku tedy může mít jeden pixel jen jednu úroveň jasu v rozmezí 0 – 255.

Platí přitom, že při hodnotě 0 je jas nejmenší a barva nejintenzivnější, zatímco hodnota 255 znamená maximální jas a tedy prakticky bílou barvu.

A právě histogram, tedy graf četnosti, ukazuje, kolik bodů má tu kterou hodnotu jasu. Neříká tedy nic o tom, jakou mají jednotlivé obrazové body barvu, ale informuje, kolik pixelů má tu kterou intenzitu jasu, tedy barevný odstín.

U většiny histogramů je jas vynesen na ose „x“, která je tak rozdělena na 256 intervalů. Osa „y“ pak udává četnost výskytu pro každou z těchto hodnot, přesně tak jako na našem příkladu.

Některé histogramy nabízejí rozdělení grafu na určité úseky. Ty souvisejí s dalším označením jasu bodů. O hodnotách mezi cca 220 a 255 se hovoří jako o světech. Úroveň jasu kolem 125 je pak nazývána středními tóny a konečně body s jasovou hodnotou od přibližně 30 a menší jsou označovány jako stíny. Mezi světly a středními tóny se ještě nachází čtvrt tóny a třičtvrtě tóny se pak pohybují od hranice středních tónů po hranice stínů.

Co lze z histogramu vyčíst

Histogram udává míru zastoupení bodů stejného odstínu jakékoliv barvy. Z toho pak vyplývá, jaký vzhled by měl mít histogram u dobré digitální fotografie. Takový graf by měl pro každou z 256 úrovní mít nějakou hodnotu, aby byla využita celá škála. Také platí, že by hodnota žádné z úrovní neměla přesáhnout horní hranici histogramu a nejlépe je, aby hodnoty byly vyvážené.

Histogram u digitálního fotoaparátu Casio Exilim EX-Z3

Pokud tedy histogram vykazuje přemíru hodnot na levé straně u nižších kategorií, nebo dokonce stíny přesahují horní hranici histogramu a na pravé straně grafu se nevyskytují žádné hodnoty (tedy světlé body), je snímek pravděpodobně podexponovaný. V případě, že je snímán tmavý prostor, je u dobře exponované fotografie také většina hodnot v levé části grafu, ale určité množství bodů je možno nalézt i v pravé části. Jde jen o to, aby bylo využito celé pásmo, tedy maximum kategorií. Pro přeexponovaný snímek platí samozřejmě obrácený příklad.

Jak si s tím poradit?

V případě, že digitální fotoaparát umožňuje zobrazit histogram souběžně se snímaným obrazem, není nejmenší problém upravit expozici tak, aby lépe vyhovovala podmínkám. Využívá se k tomu nabídka menu pro kompenzaci expozice, kterou má snad již každý pořádný digitální fotoaparát.

Pokud se však již fotografie ne zcela podaří a vy posléze při prohlížení a následně v grafickém editoru, který umožňuje zobrazení histogramu, zjistíte, že něco není v pořádku, lze využít různé nástroje na úpravu. V grafických editorech hledejte úpravy úrovní tónového rozsahu obrázku (ang levels = úrovně).

Funkce na úpravu tónového rozsahu v Adobe Photoshop 

Je-li například v obrázku nedostatek světel, tedy bodů v kategorii 220 až 255, pomůže nastavení nové úrovně bílé (nejčastěji pohybem světlého trojúhelníkového kurzoru na ose). Obraz pak bude světlejší a kontrastnější, což je většinou patrné i z náhledu. Adekvátně lze upravit nedostatek v oblasti stínů, kdy je potřeba hýbat tmavým kurzorem, umístěným na ose vlevo.

Naučit se využívat historgramu není nic těžkého. Vhodný objekt pro fotografování si musí najít každý sám, histogram mu však pomůže alespoň k lepší fotografii.

Témata: DigiFoto, matematika
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 9 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 2 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 4 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...