Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Jak se vyznat v digitálních fotoaparátech? (díl třetí)

Poslední díl našeho malého seriálu o digitální fotografii přinese pohled na softwarové funkce fotoaparátů. Právě jejich prostřednictvím má uživatel možnost nastavit různé vlastnosti tak, aby výsledná fotografie byla co nejdokonalejší.
první a druhé části miniseriálu o digitálních fotoaparátech jsme se zabývali především hardwarovým vybavením, nyní se podíváme i na to, co všechno dovolí uživatelům softwarová součást, označovaná také jako „firmware“ (složenina ze slov firemní a software).

Softwarové vybavení přístroje

Firmware je operační systém přístrojů. A i on doznává různých změn, které mají opravit případné vyskytnuvší se chyby, či vylepšit funkce produktu. Nový firmware by měl zdarma nainstalovat každý lepší prodejce digitálních fotoaparátů.

Navenek se softwarové vybavení přístrojů projevuje množstvím více či méně užitečných funkcí. Většina z nich je přístupná prostřednictvím menu, jenž se je zobrazováno na zadním LCD panelu, některé jsou přístupné i přímo přes speciální tlačítka. Jednoduchost pohybu v takovém menu výrazně zvýší rychlost nastavení fotoaparátu před samotným pořízením snímku. Nastavení expozice, clony, vyvážení bílé, rychlost závěrky či barevné podání jsou u levnějších digitálních fotoaparátů automatické.

Pokud ale chcete získat dobré fotografie, porozhlédněte se po přístroji, který vám umožní tyto vlastnosti nastavit ručně. V této oblasti je potřeba si dát pozor zejména na tzv. vyvážení bílé, neboli jakým způsobem dokáže pracovat fotoaparát s různým osvětlením. Ideální je, pokud fotopřístroj nabízí možnost ručního nastavení bílé, které se provede jednoduše tak, že namíříte objektiv na bílou plochu a potvrdíte, že se jedná o bílou. Systém na základě této informace překalibruje svá nastavení. Mnohé přístroje nabízejí několik přednastavených režimů, které mají pomoci s různým osvětlením (např. žárovka, zářivka), ale ne vždy je výsledek ideální. Případný snímek se špatně nastavenou bílou (a tím pádem posunem v celém barevném spektru) jde však poměrně úspěšně „zachránit“ v některém grafickém programu, který dovolí měnit hodnotu barevných složek.

Uživatelům by mělo také pomoci množství přednastavených scén. Aby nemuseli složitě nastavovat jednotlivé funkce, jednoduše mohou vybrat z režimů jako portrét, krajina, sport a pod.

Předností dobrých digitálních fotopřístrojů je dobrá redukce šumu. Šum se projevuje především při focení v noci, kdy je prostor snímán delší dobu. Buňky snímacího čipu totiž reagují nejenom na světlo, ale i na tepelné infračervené záření a další. Z tohoto důvodu může být snímaná černá obloha ve výsledku pokryta šedivými body. Asi zatím neexistuje digitální fotopřístroj, který by takový šum dokázal zcela odstranit, ale je již dost přístrojů, které jej dokáží poměrně úspěšně potlačit.

Moderní přístroje ve své většině dovolují přímo korigovat expozici. Zjednodušeně řečeno se tak upravuje jas výsledné fotografie. Lepší digitální přístroje by měly být schopny zobrazit tzv. histogram (ideálně před pořízením snímku). Tento graf slouží k informaci o úrovni jasu, kterou pak lze upravit pomocí korekce expozice. Čím vyváženější a rozprostřenější jsou sloupce histogramu tím lépe. To však již nesouvisí s kvalitou fotoaparátu, ale s prostředím, které je v záběru.

Displej DiMAGE S414 Displej DiMAGE S414 s histogramem

Další softwarové funkce

Každý digitální fotoaparát umožňuje mazání již pořízeného snímku. Některé umí pořízený snímek zvětšit. Drtivá většina je vybavena i náhledovým LCD displejem, kde je možno snímky prohlížet. Často je možno k snímku přidávat čas pořízení, či jiné podtitulky. Některé fotoaparáty nabízejí některé funkce grafických editorů, a tak se například snímek převede do černobílé, nebo se na něj použije některý z filtrů. Tyto funkce se hodí v případě, že uvedený snímek chcete rovnou z fotoaparátu vytisknout nebo ukazovat přes videovýstup na televizi a ne jej nejdříve upravit na počítači. Co se přímého tisku z fotoaparátu týká, zde je potřeba si zjistit, jaký formát přímého tisku přístroj podporuje a zda jej případně zvládne i vaše tiskárna.

Baterie

Ve většině případů jsou dodávány k přístrojům firemní dobíjecí akumulátory. Jsou to především lithio-iontové (Li-Ion), případně nicklometa-hydridové (NiMH) baterie. Li-ion baterie mají větší výdrž a jsou také dražší. V některých případech je možné je kombinovat s klasickými bateriemi. Jsou i fotoaparáty, které jsou pouze na klasické baterie. Zde se vyplatí investovat do kvalitních vysokokapacitních akumulátorů a jejich dobíječky (pokud přístroj sám nepodporuje dobíjení) než nakupovat horu baterií. Kapacitu a následnou výdrž baterií ovlivňují některé faktory. Výdrž baterií je nepřímo úměrná počtu snímků s bleskem. Dalším velkým „žroutem“ energie je LCD displej, zvláště jeho podsvícení. Někteří výrobci nyní dodávají tzv. nízkoteplotní LCD, které mají sníženou spotřebu. Již se objevila i první vlašťovka s OLED displejem, který má spotřebu ještě menší. Řada digitálních fotoaparátů využívá jako hledáček pouze náhledový displej. Hlavní nevýhoda tohoto přístupu spočívá v tom, že se při slabých bateriích v důsledku energetické náročnosti displeje nemůžete kontrolovat, co fotíte, nebo pořídit ani jeden snímek. S LCD je u starších modelů problém mírného zpoždění zobrazení snímaného prostoru.

Digitální fotparát Kodak EasyShare LS633 s OLED displejem 

Zjistěte si, zda vámi vybraný přístroj podporuje tzv. „spánkový“ režim, kdy se přepne, nebo je jej možno přepnout do stavu podobnému vypnutí, ale jeho „probuzení“ netrvá tak dlouho, jako při zapnutí, neboť se inicializují jen některé funkce.

Zvuk a video

Digitální fotoaparát může obsahovat mikrofon. Ten slouží k hlasovému popisu fotografie, nebo jej využijete při vytváření videozáznamu, který některé fotoaparáty umějí. Jedná se většinou o krátké, několik desítek sekund až minut trvající záznamy se zvukem či bez. Jejich kvalita a rozlišení je několikanásobně horší než u jednotlivých snímků.

Přibalený software

Snad každý fotoaparát je dodáván se softwarem, který umožňuje přenos snímků do počítače. U některých je dále k dispozici software pro správu snímků, popřípadě jejich editaci a úpravu.

Některé softwarové balíky dodávané k fotoaparátu by mohly při samotném nákupu stát několik stovek až tisíc korun. I to je třeba brát v úvahu při rozhodování o koupi přístroje.

Příslušenství

Je podobné jako u analogových aparátů. Brašna, taška či nějaký obal nechybí snad žádnému z přístrojů. Ne každý přístroj umožňuje focení ze stativu a ještě méně používání různých výměnný objektivů či předsádek.

Rozhodli jste se ke koupi? Několik rad na závěr

Ještě jednou zvažte, zda digitální fotoaparát nyní opravdu potřebujete. Rozdíl ceny mezi analogovým a digitálním přístrojem se vyrovná až po nafocení několika set snímků, a to není počítáno s mnohem dražším převodem snímku na papír než u klasické fotografie (pokud požadujete alespoň částečně srovnatelný výstup). Na druhou stranu je třeba podotknout, že ze série pořízených digitálních fotografií si jich uživatel může nechat zhotovit jen pár, zatímco u kinofilmu si většina neprofesionálních fotografů nechá vyvolat celý film.

Dalším omezením je, u digitálních aparátů s nízkým rozlišením, problematické vytváření zvětšenin a výřezů. Je třeba také pamatovat na to, že do oblasti digitální fotografie proudí obrovské množství peněz na vývoj a ceny přístrojů jdou neustále dolů. Tak jako u dalších výrobků z oblasti digitální, spotřební a výpočetní techniky si za určitou dobu budete moci za stejné peníze pořídit o řád lepší model. Kdyby však měl člověk čekat na další a lepší modely, ke koupi by se nikdy neodhodlal. Je dobré si stanovit žebříček priorit, co od digitálního fotopřístroje očekáváte, a na základě něj se rozhodovat.

Na závěr tedy malá rekapitulace toho, co by mělo dle našeho názoru patřit k stěžejním kritériím při rozhodování: cena, kvalita optiky a zoom, druh a rozlišení snímacího čipu, design a rozměry, rychlost, podporované paměťové médium a podle potřeby i množství manuálně nastavitelných funkcí.

A ještě jedna rada. Předtím, než koupíte digitální přístroj, vyzkoušejte si, jak vám “sedí“ v ruce, jak je pohodlné jeho ovládání a ani otázka celkového pocitu z přístroje by neměla být opomíjena.
  • Nejčtenější

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Premium Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chat s umělou inteligencí baví internet. Umí česky, povídat si může každý

Novou senzací ve světě umělé inteligence je webový nástroj ChatGPT, který dovede opravdu působivě nejenom vést dialogy,...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Nová sluchátka Apple budou fungovat lépe, když poznají tvar ucha

Apple ve středu na speciální konferenci uvedl vedle nových hodinek a telefonu i další generaci malých sluchátek AirPods...

Vyzkoušeli jsme nový set-top-box O2TV, překvapil konfigurací i cenou

Podsvětlený dálkový ovladač s pohybovým čidlem, možnost připojit bluetooth sluchátka a dostatek USB portů. To jsou...

Nové O2TV je hezčí, hlavní rozdíl vynikne při fotbalovém mistrovství

Vyzkoušeli jsme novou verzi služby O2TV. Na straně vysílatele se změnilo úplně vše, na straně diváka jsou proměny spíše...

Hromada možností a skvělý zvuk. Vyzkoušeli jsme systém Bluesound

Premium Vyznat se dnes v poměrně nepřehledné nabídce různých vzájemně nekompatibilních hudebních systémů není snadné. Za jedním...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...