Nutno podotknout, že to byla souhra více událostí. Tou asi nejdůležitější je chystaná výstavba obřího datového centra Českých Radiokomunikací, které má vyrůst v lokalitě Praha-Zbraslav. Na tomto místě ale stojí vysílač, ze kterého na frekvenci 1062 kHz mělo podle licence až do 25. října 2025 vysílat Country Rádio.
Zdržet výstavbu datacentra s plánovanými dvěmi tisíci serverových pozic a příkonem 25 MWh by bylo finančně velmi nákladné, a proto došlo k dohodě, že se vysílání stanice přesune na ještě stojící vysílač Liblice a na jeho frekvenci 639 kHz. Do ostrého provozu šlo toto vysílání 1. října.
30. prosince 2021 |
Nakolik této konkrétní volbě napomohlo, že plánovaná demolice tradiční dominanty kraje vyvolala nemalý veřejný odpor - dokonce vznikaly i petice na její záchranu - o tom bychom mohli jen spekulovat.
Staré stožáry, moderní vybavení
Co ale víme „na beton“, je, že opětovné rozběhnutí vysílače nebylo jen oprášením staré technologie a cvaknutí jističem.
Jednak proto, že Český Rozhlas Dvojka vysílal s výkonem 750 kW, ale zmíněné rádio jen 20 kW. Je to celkově víc než z vysílače Zbraslav (tam se vysílalo 20 kW přes den a 1 kW v noci), ale podstatně méně, než na co byla v Liblicích postavena původní vysílací technologie.
A také proto, že původní vysílací technologie již v budovách vysílače není. „Technologie ze sedmdesátých let minulého století byla po ukončení provozu demontována odbornou firmou,“ odpověděl na dotaz redakce manažer provozu ČRa Jan Hamáček.
Na unikátní historické vybavení se tak už můžete podívat jen v naší fotogalerii níže (a také v odkázané reportáži). Radost ale v redakci máme z toho, že původní výkonová elektronka byla podle slov Jana Hamáčka poskytnuta do muzea Českého Radioklubu.
„Nově byl instalován vysílač Solid State 20 kW s řízenou nosnou (vlnou - poznámka redakce), instalovány byly také obvody impedančního přizpůsobení,“ upřesnil Jan Hamáček vysílací techniku, která nahradila původní systém s kapalinou chlazenými elektronkami.
Nižší vysílací výkon znamená pro provozovatele úsporu nákladů, zejména v účtech za energie. „Nižší výkon se projevuje zejména omezeným dosahem, hlavně v určitých fázích dne. Omezený je například dosah během denního světla zejména na Moravu,“ vysvětluje současný stav Hamáček.
AM vysílání stále s otazníkem
V pásmu středních vln nyní vysílají jen tři rozhlasové stanice – Country Radio, Český Impuls a Rádio Dechovka – a využívají k tomu pět vysílačů. Na otázku, jak dlouho bude z posledního spuštěného vysílače, teda z Liblic, stanice na AM vlnách vysílat, jsme přesnou odpověď nedostali.
26. října 2023 |
„Záleží na tom, jak dlouho si bude přát vysílat zákazník, tedy Country Radio. V tuto chvíli za ČRa počítáme zhruba s horizontem roku 2026, je to ale velmi předběžné,“ odpověděl Hamáček z Českých Radiokomunikací.
Počítat se totiž musí nejen s náklady na provoz, ale i na údržbu. „V roce 2025 nebo 2026 vysílač čeká velmi nákladná výměna kotvicích lan,“ uvedl ve starším rozhovoru pro iDNES.cz starosta Českého Brodu Tomáš Klinecký.
Pro některé vysílače by ale mohlo být záchranou digitální vysílání na středních vlnách, takzvané DRM – Digital Radio Mondiale, které České Radiokomunikace v uplynulých měsících testovaly na vysílači v Českých Budějovicích. „ČRa otestovaly vysílání DRM a technicky ho po zkušebním vysílání mají zvládnuté. Vyhlídky vysílání tak závisí především na zájmu vysílatelů a také na dostupnosti vhodných přijímačů na evropském trhu,“ doplnil Hamáček.