Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

EU se radila, jak ochránit sluch majitelů MP3 přehrávačů

  1:09
Podle lékařů stačí více než hodinu denně poslouchat hudbu hlasitější než 89 decibelů a výrazně se tak zvyšuje pravděpodobnost, že takový posluchač přijde o sluch.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rizikům spojeným s negativními vlivy příliš hlasitého poslechu hudby z osobních hudebních přehrávačů na zdraví spotřebitele se dá předcházet a Evropská komise k tomu brzy vydá své stanovisko. Na závěr bruselské konference na toto téma to uvedl Stefano Soro, zástupce Evropské komise, jež celou akci zorganizovala.

Konference si dala za cíl pomoci zamezit současnému trendu v EU, kdy až deseti procentům majitelů osobních hudebních přehrávačů hrozí následkem poslechu na příliš vysokou hlasitost trvalá ztráta sluchu. Na akci se sešly desítky evropských expertů - zdravotníků, výrobců elektroniky, obhájců práv spotřebitelů.

Eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kunevová vyzdvihla skutečnost, že během posledních čtyř let se v unii prodalo až čtvrt miliardy přenosných hudebních přehrávačů. Podle odhadů z nich poslouchá hudbu denně 50 milionů až 100 milionů lidí. Vědecký výbor pro vznikající a nově zjištěná zdravotní rizika (SCENIHR) na podzim upozornil, že trvalou ztrátou sluchu je tak ohroženo mezi 2,5 milionu až deseti miliony osob.

Výbor přitom do kategorie osobních hudebních přehrávačů zařazuje i vyspělou generaci mobilních telefonů, přes něž lze poslouchat hudbu.

"Jde o extrémně složitý problém, dnešní konference byla dobrým začátkem," shrnul jednání expertů Soro, podle nějž nyní komise zváží své další kroky.

Podle Sora je však již nyní zřejmé, že zdravotním problémům způsobeným příliš hlasitým poslechem se dá do značné míry předcházet - ať už pomocí větších regulací ze strany úřadů, prostřednictvím technických úprav nebo důrazem na informovanost veřejnosti.

V současnosti evropské standardy omezují hladinu hluku z přehrávačů hudby na 100 decibelů. Ztráta sluchu přitom hrozí už tehdy, poslouchá-li člověk pravidelně více než hodinu denně hudbu hlasitější než 89 decibelů.

Omezení na 100 decibelů však není v rámci EU závazné, informovali dnes účastníky konference odborníci z EK. Podle nich unijní pravidla v současnosti jen vyžadují, aby byli spotřebitelé o rizicích příliš hlasitého poslechu varováni.

Evropská komise nyní podle Kunevové zvažuje, zda nezavést nové regulace zvukových hladin přehrávačů, jak to nyní například navrhují zákonodárci v Portugalsku. Podle odborníků z komise ale při zavedení nových regulací elektroniky může být ohrožen volný trh.

Spíše pro osvětovou a informativní činnost než pro omezování při výrobě elektroniky se dnes vyjádřili zástupci asociace EICTA, která sdružuje výrobce informačních a komunikačních technologií. Podle Pekky Heikkinena potřebují zákazníci nejrůznější druhy přehrávačů i mobilních telefonů s mnoha funkcemi, které spotřebitelům umožní například poslouchat hudbu či telefonovat i v hlučném prostředí.

"Nyní máme jasnou představu, co uděláme. Určitě se nebudeme hnát do uspěchané regulace a nebudeme držet podnikům nůž na krku," uvedl na závěr konference Soro. Podle něj ale na druhé straně EK v tomto směru určitě nějaké kroky podnikne.

Z dnešní diskuse expertů ale vyplynulo, že ani osvěta spotřebitelů se vždy nesetkává s kýženým efektem. Několik vědeckých studií totiž ukazuje, že lidé, a zejména dospívající, kteří jsou nejčastějšími kupci přenosných přehrávačů, obecně věnují malou pozornost varovným nápisům. Nelly Joussetová z francouzského ministerstva zdravotnictví uvedla, že ve Francii se o nebezpečích poškození sluchu z přehrávačů dovídají děti a dospívající v rámci školní výuky.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) na světě žije téměř 280 milionů lidí se středně až těžce poškozeným sluchem a tento počet stále vzrůstá.

Autor:

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků FV4005 byl prototyp s největším kanonem, jakým kdy byl tank osazen. Hovořili...

15. září 2024

Jaderný zločin v roce 1954. Jak Sověti nacvičovali třetí světovou válku

Východní mocnost vedená Kremlem nechtěla zůstat v ničem pozadu. Proto i ty strašné věci dokázala hnát do hrozivých rozměrů. Jako jaderné cvičení s reálnou explozí, kam nahnala 45 tisíc vojáků. Vedle...

14. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První výstup soukromníků do volného vesmíru proběhl tak, jak měl

Účastníci letu Polaris Dawn ve čtvrtek provedli historicky první soukromý výstup do vesmíru s využitím nových skafandrů společnosti SpaceX a přepracované kosmické lodi Crew Dragon. Na začátku výstupu...

12. září 2024  12:13,  aktualizováno  13:21

Dostali „antinobelovku“ za objev, že savci mohou dýchat konečníkem

Prokázaná schopnost savců dýchat konečníkem, rakety naváděné s pomocí poštovních holubů či plavecké schopnosti mrtvých pstruhů. To jsou některé z nejnovějších přínosů na poli nevážné vědy, které si...

13. září 2024  20:38

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

FOTODUEL: Neuvěřitelné klávesnice. Která se vám líbí nejvíce?

Krásné, vtipné, trhlé, nápadité, praktické, nepraktické, kýčovité, nevkusné ... na veletrhu IFA 2024 jsme potkali obrovské množství klávesnic, které mezi návštěvníky poutaly nečekanou pozornost a...

10. září 2024

Podívejte se, jak rychle může narušitel prolomit vaše heslo

Jak dlouho v roce 2024 trvá zjištění hesla? Jsou to roky, měsíce, nebo jen týdny? V případě nedodržování pravidel pro hesla jde o pouhé sekundy. V době, kdy umělá inteligence a výkonné čipy dokážou...

17. září 2024

OBRAZEM: Oslava sta let letňanského letiště představila stovku letadel

Pro delší období největší letecká akce v Praze, Den letiště Letňany 2024, nesla podtitul 100. výročí otevření letiště. Připomeňme si obrazem vydařený letecký den, který se konal 7. září 2024.

17. září 2024

Nedělejme si legraci ze starých tanků, říká kurátor tankové techniky

Tankové muzeum v anglickém Bovingtonu patří mezi nejdůležitější muzea svého druhu na světě. Kromě jiného v něm najdeme celou třetinu všech dochovaných tanků z první světové války. Může nám historie...

16. září 2024

Mise je dokončena. Modul s posádkou Polaris Dawn dopadl k břehům Floridy

Posádka mise Polaris Dawn, která tento týden provedla první soukromý výstup do vesmíru, se úspěšně vrátila na Zemi. V prohlášení to v neděli uvedla americká společnost SpaceX, podle které loď se...

15. září 2024  10:48

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...

Pagáčová představila nového partnera a promluvila otevřeně o vztahu s manželem

„Mám se moc hezky, i když pracovně. Ale celý červenec jsem měla volno,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Patricie...