Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Končily na skládkách, zbylé promítnou Dunkirk v nejlepší možné kvalitě

V Praze bude mít jedinečnou premiéru válečný velkofilm Dunkirk. Diváci ho v pražském IMAXu uvidí ze 70mm filmového pásu. Na světě už je pouze 39 kin, kde si unikátní analogovou projekci mohou dovolit. Cinema City na Floře je jedním z nich. Podívejte se, co promítání půltunového filmového pásu obnáší.

Jsou to už téměř tři roky, kdy se naposledy roztočily obří kotouče se 70mm filmem v pražském kině IMAX. Tehdy se promítalo sci-fi Interstellar, ne úplnou náhodou také od režiséra Christophera Nolana. Na světě totiž není mnoho filmařů, kteří by byli ochotni a schopni využít přednosti a překonat záludnosti i vysokou cenu tohoto analogového média. Nolan a Tarantino (naposledy Osm hrozných) jsou aktuálně jedinými režiséry, kteří natáčí celá díla na 70mm respektive 65mm film (nikoliv třeba pouze některé části).

Filmový pás s filmem Dunkirk dorazil z Los Angeles do Prahy v plochých krabicích pod falešným názvem Bodega Bay.

Kdo někdy na vlastní oči viděl 70mm film v kvalitně vybaveném kině, jakým svého času bývala například Alfa na Václavském náměstí, ten tuší, o čem je řeč. Zážitek ze 70mm IMAXu je však i kvůli impozantním rozměrům plátna 20 × 25 metrů a moderní promítačce zajišťující například naprostou ostrost obrazu (což při promítání z filmu nebývalo vždy pravidlem) ještě trochu jiný.

Filmový pás s filmem Dunkirk dorazil z Los Angeles do Prahy v plochých krabicích pod falešným názvem Bodega Bay.

Obraz z analogového filmu v poměru stran 1,43 : 1 pokryje celé plátno, zatímco digitální verze pouze jeho část. Už to je na první pohled jasně viditelný rozdíl. Jen pro představu, běžné digitální kino dnes promítá obraz v širším poměru 2,39 :1.

Půl roku příprav a 500 kilogramů filmu

Zatímco například v sousedním Polsku se projektoru na 70mm filmy už dávno zbavili, v IMAXu v Cinema City na pražské Floře si jej i po „skončení analogové éry“ ponechali. Promítací kabinu upravili tak, aby jej bylo po kolejnicích vždy možné jednoduše odsunout stranou a promítat z digitálních strojů. Čas od času na něm technici prováděli údržbu nebo školení nových promítačů. A po dvou a půl letech opět nastal čas jej pustit naostro i pro diváky.

Přípravy na analogovou premiéru Dunkirku začaly už půl roku před ohlášeným termínem. Bylo mimo jiné potřeba vyzkoušet kompresor i chladicí okruh projektoru. Dva měsíce před dnem D pak přijeli technici přímo z centrály IMAXu a promítačku rozebrali, vyčistili a seřídili.

1,5 metru za sekundu

Filmový pás uhání projektorem rychlostí 24 framů (políček) za sekundu. Za jedinou sekundu se tak odvine 1,5 metru filmu.

Jedno políčko má na délku cca. 70 mm - odtud i název technologie. Pro představu: Nolanův předposlední film Interstellar měří neuvěřitelných 18 kilometrů.

Porovnání velikosti filmových políček 70mm filmu pro IMAX, kinofilmové verze Super Panavision 70 a běžného 35mm kinofilmu.

Personál si na testovacích filmech vyzkoušel zakládání filmu i postup spuštění projekce. Zatímco u digitálu totiž stačí stisknout jediné tlačítko a všechno jede, každý analogový film je potřeba založit, což samo o sobě trvá zkušenému promítači 15 minut, a ještě přitom dát pozor, aby se film při tom nebo následně při projekci nepoškrábal. Cena jedné kopie se přitom pohybuje kolem milionu korun a při poškození není rychlé náhrady.

Pás s Dunkirkem váží přibližně 430 kg a k tomu je nutno poznamenat, že je nejkratším Nolanovým filmem. Například hmotnost Interstellaru, jehož délka je bez deseti minut tři hodiny, dosahuje půl tuny. Film, rozdělený v případě Dunkirku (má 107 minut) na dvě části, dorazí do kina ve standardizované bedně (respektive dvou bednách) pod falešným názvem (viz níže) přímo z filmových studií v Los Angeles. Pokud je v promítací kabině dostatečný počet techniků (dva), zvednou jej do podavače (plotru) sami, k dispozici je však i speciální jeřáb. Pro srovnání se můžete na videu podívat, jak jsou distribuovány digitální kopie filmů (v našem případě Star Wars) - malá krabička se zašifrovaným harddiskem o hmotnosti do dvou kilogramů.

Film potřebuje lidskou asistenci po celou dobu projekce, před ní i po ní. Práce s ním není úplně snadná. Nedá se například přetáčet. Jakmile se jednou pustí, musí dojet až do konce. Protože se cívky s filmem odvíjí od středu do středu, je ihned po skončení projekce opět připraven znovu k promítání.

Jelikož zvuková stopa není součástí filmového pásu (u 35mm filmu bývá magnetická nebo optická zvuková stopa), ale dodává se zvlášť na DVD, je nutné před projekcí zajistit mezi oběma zdroji dokonalou synchronizaci.

Napravo počítač pro reprodukci zvukové stopy, uprostřed zvukové procesory a zesilovače, nalevo řídicí pult projektoru a projektor titulků.

Ze stejného důvodu nelze například při poškození jednoho filmového okénka toto jednoduše vystřihnout, ale musí se nahradit novým, prázdným políčkem. Pokud by se okénko pouze vystřihlo, došlo by logicky k desynchronizaci a zvuk a titulky, které se také promítají ze samostatného projektoru, by neseděly s obrazem. Náhradní filmový pás je proto vždy součástí balení. V případě poškození větší části filmu je nutné přímo z filmových laboratoří objednat celou poškozenou část znovu a do filmu ji vlepit.

Aby se film netřásl a lampa nepraskla

Při průběhu filmového pásu promítačkou se na něm vzduchem vytvoří takzvaná valivá smyčka (rolling loop), která se vždy 24krát za sekundu vytvořeným podtlakem „přicucne“ na sklíčko předsádky před samotným projekčním objektivem (myšleno při pohledu z promítačky). Díky tomu se film nejen na okamžik zastaví, ale navíc i dokonale propne - tím je zajištěna perfektní ostrost obrazu. Právě touto technologií promítačky v běžných kinech na 35mm filmy vybaveny nebyly, takže i méně pozorný divák si u špatně seřízeného stroje a opotřebované filmové kopie všiml klepajícího se obrazu.

Schéma průběhu filmu před projekčním objektivem. Valivá smyčka se 24krát za sekundu díky podtlaku „přicucne“ ke sklíčku optiky (slangově této součástce říkají v IMAXu fiflena). Díky tomu je obraz stabilní a ostrý.

Zvláštní požadavky klade filmová projekce i na klimatické podmínky v místnosti, kde je surovina skladována i promítána. Vlhkost vzduchu se musí pohybovat kolem 60 %, aby se film nezkroutil. Filmová emulze totiž nasává vodu nebo se naopak vysušuje. Pokud je vlhkost vyšší nebo nižší, zkroutí se na jednu, nebo na druhou stranu a při průchodem soustrojí se odírá, a tedy ničí.

Samostatnou kapitolo je chlazení. Samozřejmě i digitální projektory se 6kW lampami se musí chladit, ale díky nižšímu výkonu může být chladicí okruh zabudovaný přímo v projektoru. Odvod tepla potom obstarávají dva vzduchové odtahy, protože se vždy promítá naráz ze dvou strojů. Pokud by vás zajímalo, proč v IMAXu běží vždy dvě promítačky, i když film není ve 3D, důvod je prostý: promítané obrazy jsou v absolutním překryvu a součet výkonů obou projektorů tak dá obrazu dvojnásobný jas. Oproti tomu analogový stroj potřebuje pouze jeden chladící odtah, doplněný ovšem o kapalinové chlazení lampy o výkonu 15 kW. Proto ve vedlejší místnosti slyšíme lomozit kompresor. Zbytek technologie je ukryt o patro výše.

Samostatný chladicí okruh samozřejmě vyžaduje i stavební úpravy, které kino muselo při instalaci projektoru provést. Technici dodnes vzpomínají na situaci, kdy porouchaný kompresor vyřadil chladicí okruh a bylo nutné promítačku připojit na vodovodní řad. Celkový účet za vodu vyšel v přepočtu na 10 tisíc korun za den provozu.

Právě prostorové i provozní nároky jsou důvodem, proč po celém světě zbylo jen pár desítek IMAX kin vybavených i analogovým projektorem. Dunkirk poběží ve 39 IMAXech vybavených 70mm projektorem, z nichž v Evropě jsou pouze čtyři. Jedno v Praze a tři v Londýně. Přitom samotná existence kina schopného promítat 70mm kopii filmu není zárukou toho, že diváci v dané zemi v této kvalitě snímek uvidí. Tuzemská distribuční společnost Vertical Entertainment, která filmové studio Warner Bros. exkluzivně zastupuje, musela podle ředitele Radovana Čecha podniknout finančně i logisticky náročnou operaci, aby kromě digitální kopie filmu získala pro Česko i analogovou na 70mm pásu.

Promítací kabina kina IMAX v Cinema city na Floře. V popředí podavač na filmové pásy (takzvaný plotr), v pozadí analogová promítačka na 70mm film. Horní filmový pás je půltunový Temný rytíř, spodní pak stejně vážící Interstellar.

Krycí název: Bodega Bay

Film se natáčel a do kin jeho kopie cestovaly pod krycím názvem. Je to běžná praxe, která pomáhá filmařům alespoň částečně minimalizovat vliv nepřipravených a náhodných šťouralů, kteří se k natáčení nebo kopii nachomýtnou.

Nolan zvolil pro Dunkirk pracovní název Bodega Bay. To je, pro zajímavost, zátoka, kde Hitchcock v roce 1963 natáčel legendární horor Ptáci. Interstellar pak vznikal pod kódovým označení Flora’s Letter, přičemž Flora je jméno Nolanovy dcery.

Pokud máte válečné filmy v oblibě, na Nolanův film do IMAXu na 70mm analogovou kopii určitě vyražte. To není reklama, ale prosté konstatování. Další podobný film totiž v přípravě zatím není a ačkoliv obliba válečných snímků stoupá, dříve než za tři roky něco podobného premiéru mít nebude. Navíc první zahraniční recenze filmových kritiků i například diváků na IMDb naznačují, že Dunkirk je minimálně Nolanův nejlepší film vůbec a dost možná i tohoto roku.

Světová premiéra filmu se konala v Londýně 13. 7. 2017.

6. srpna 2016

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 17 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 1 příspěvek

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 11 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...