Digitální zrcadlovky zhubnou. Olympus a Panasonic jim seberou zrcátko

  17:10aktualizováno  17:57
Nový typ digitálních fotoaparátů umožní výměnu objektivů i u o polovinu tenčích fotoaparátů než doposud. Systém Micro FourThirds nabízí čip stejné velikosti, ale menší objektivy i těla fotoaparátů.

Micro FourThirds | foto: Olympus

Oproti původním DSLR založených na systému 4/3 dojde ke zmenšení a ztenčení přístroje a zmenšení průměru objektivu. Tělo fotoaparátu nebude obsahovat zrcátko ani matnicový hledáček, vše bude řešit LiveView, jako je tomu u kompaktních fotoaparátů. Technicky vzato již tedy nepůjde o pravé zrcadlovky. Pro ně bude Olympus, Panasonic, Kodak a další firmy nadále nabízet svůj FourThirds System (více o 4/3 systému na Wikipedii). Díky novému formátu Micro FourThirds ale vznikne zcela nová kategorie digitálních fotoaparátů.

Micro FourThirds

Nahoře je vidět současná zrcadlovka postavená na formátu 4/3, dole pak nový typ fotoaparátu s výměnným objektivem. Je vidět, že Micro FourThirds systém umožní výrazné ztenčení a zmenšení přístroje.

Olympus v tiskové zprávě uvedl, že "celosvětový trh s digitálními zrcadlovkami (DSLR) s výměnnými objektivy trvale roste, ale stále tvoří pouze 7 % podílu na celkovém prodeji digitálních fotoaparátů." Pro mnoho uživatelů, především amatérských fotografů, může být zrcadlovka lákavá, ale odrazuje je její velikost, těžkopádnost nebo složité ovládání. Zatímco zrcadlovky prakticky všech značek vycházejí zákazníkům vstříc a nabízejí různé novinky, jako integrovaný stabilizátor nebo živý náhled, Olympus a Panasonic (Matsushita) na to jdou i z opačné strany.

Nový formát Micro FourThirds vyndal ze zrcadlovek zrcátka. To umožnilo zmenšení vzdálenosti bajonetu od snímače zhruba o polovinu. Bajonet se zmenší o 6 mm v průměru, přibudou na něm dva elektrické kontakty (z devíti na jedenáct).

Důležitá je informace o zachování obrazového čipu. Lze tak s nadsázkou říci, že Olympus vzal ze zrcadlovky to, po čem se zrcadlovka jmenuje (tedy zrcátko), ale zachoval mnohé z toho, co dělá zrcadlovku přitažlivou pro amatéry - výměnné objektivy, velký snímač a tedy i kvalitní fotografie.

Micro FourThirds

Pomocí adaptéru půjde na nové kompakty připevnit i stávající objektivy standardu 4/3. Podle tiskové zprávy budou "Olympus Imaging a Panasonic (...) i nadále společně vyvíjet technologie a zařízení pro oba systémy, tedy jak 4/3 systém, tak Mikro 4/3 systém v souladu se svými obchodními strategiemi. "

Nejzajímavější digifoto zpráva roku?

Phil Askey z proslulého serveru dpreview.com označil tuto zprávu za "bezpochyby nejsenzačnější oznámení týkající se digitální fotografie tento rok". Nový formát podle něj konečně přinese možnosti mobility, které sliboval už původní 4/3 formát.

Micro FourThirds - schéma (dpreview.com)

Přestože nové kompakty s výměnnými objektivy budou zrcadlovkám konkurovat v mnoha ohledech, nenabídnou (a ani nemohou) vše, co zrcadlovky. Profesionálům i nadšeným amatérům by chyběl TTL hledáček (optický hledáček zobrazující pohled skrze objektiv) i bezprodlevové focení. Nejen amatéři naopak uvítají možnost natáčet video, což je pro zrcadlovky zapovězená půda. Je jasné, že mnohým bude nadále vyhovovat kompaktní fotoaparát s dostatečným rozsahem ohniskových vzdáleností. Lze očekávat, že si nový formát najde mnohé příznivce, zvláště přesvědčí-li kvalitou snímků, vydobytou velkým snímačem. Záležet bude pochopitelně na konkrétních přístrojích. Zatím nemáme k dispozici informace, kdy se u nás na trhu první takové fotoaparáty objeví. Můžeme spekulovat, že by k jejich představení mohlo dojít už na veletrhu IFA 2008, tedy koncem tohoto měsíce.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Najdete na iDNES.cz