Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

CES 2014: Tablety dostanou svaly, vypukne náramková revoluce, zazáří 3D tisk

Brány největšího veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas se otevřou již za 38 dní. Redaktoři Technet.cz budou samozřejmě u toho. Největší rozmach letos čekáme u nositelné elektroniky, fitness doplňků, výkonných tabletů a 3D tisku.

Logo veletrhu CES | foto: CES/CEA

Po několik uplynulých let platilo, že jakmile se začalo mluvit o aktuálních či nadcházejících trendech, bylo jedno z klíčových slov "televizor". Nejdříve byly ploché, pak s vysokým rozlišením, poté největší, pak chytré, poté opět největší a nakonec s ultravysokým rozlišením. Letos televizory hrát prim nejspíše nebudou. Určitě budou představeny novinky ve 4K/UHD rozlišení a určitě bude nějaký televizor o palec největší. Ale že by se kolem nich tvořily fronty, to opravdu nečekáme.

Náramková revoluce

O poznání živěji bude v halách s takzvanými "wereable electronics", tedy nositelnou elektronikou. První důležitější vlaštovky vylétly již na letošních veletrzích CES a IFA, největší pozornost vzbudily chytré hodinky Pebble a Samsung Galaxy Gear. Senzorické doplňky chytrých telefonů typu Nike Fuelband a Fitbit Force se již mezi rekreačními sportovci docela zabydlely. A protože se všechny připevňují na zápěstí, začalo se tomuto trendu přezdívat "wrist revolution", což do češtiny volně překládáme jako "náramková revoluce".

Chytré hodinky Cookoo

Na jaké hodinky se tak můžeme těšit? Určitě na Qualcomm Toq, CooKoo nebo MetaWatch Frame. A opravdu mnoho dalších, přičemž lze počítat s tím, že většinu názvů výrobců uslyšíme poprvé. Tyto nové kategorie jsou totiž více než kdy dříve dopředu hnány především malými firmami a startupy. Ale možná se do kategorie nositelné elektroniky po dlouhých spekulacích zapojí i Apple a Google.

Chytré hodinky Qualcomm Toq

Do podobného ranku patří i pomocníci pro fitness a zdraví. Náramky budou kontrolovat nejen váš pohyb, překonanou vzdálenost a tepovou frekvenci, ale i hladinu glykemie a další parametry. Pomohou vám s tréningem, budou hlídat váš zdravotní stav. Velkou pozornost a cenu za Inovaci CEA (pořadatele CESu) získal podvodní počítač/monitor/senzorická jednotka Instabeat, která je součástí plaveckých brýlí a v bazénu měří uplavanou vzdálenost, rychlost, tep a další parametry. Synchronizace do cloudu, sociálních sítí a tabletů či chytrých telefonů je samozřejmostí.

Tabletům narostou svaly

Zajímavé bude sledovat přerod tabletů z nástrojů pasivní konzumace obsahu na pracovní a kreativní zařízení. Postará se o to především větší nástup nového procesoru BayTrail, který nabízí velmi použitelný výkon při zachování nízké spotřeby. Značně by tak mohly posílit tablety s operačním systémem Windows 8.1, který je pro práci aktuálně přeci jen vhodnější než konkurence od Google a Apple.

CES 2014

7. - 10. ledna 2014

  • novinářské dny: 5. a 6.1.
  • místo konání: výstaviště LVCC v Las Vegas
  • představeno bude zhruba 20 000 produktů
  • předvádět je bude 3 200 vystavovatelů
  • očekává se 150 000 návštěvníků ze 150 zemí
  • z ČR bude vystavovat výrobce elektronek a high-endových zesilovačů KR Audio a výrobce bezpečnostní mobilní aplikace CircleTech

Své drápky by mohla do ultrapřenosné oblasti zaseknout i společnost AMD, s APU procesory s pracovními názvy Beema a Mullins. Beema je určena především pro konvertibilní ultrabooky, Mullins by měl jít přímo do tabletů. Procesory budou mít 2-4 výpočetní jádra Puma a grafická jádra GCN. Nedílnou součástí čipu bude ARM koprocesor, který bude mít na starosti zabezpečení v rámci technologie TrustZone.

Očekávané novinky AMD tím navíc nekončí. Bude uvedena nová generace APU procesorů s kódovým názvem Kaveri. Ten bude složen z až čtyř výpočetních jader Streamroller, až osmi grafických jader GCN (Graphics Core Next). Více podrobností se dozvíme až na CESu, podle dostupných informací by měl procesor umět zapojit grafická jádra i do jiných než grafických výpočtů, čímž by mohl rapidně zvýšit svůj celkový výkon.

Microsoft bude jen v saloncích

Hlavní KeyNote je jakýmsi slavnostním výkopem, hlavní přednáškou, která celý veletrh každoročně odstartuje. Těší se značné popularitě, stovky novinářů vždy čeká několikahodinová fronta v hotelových chodbách. V uplynulých letech ji zpravidla vedli Bill Gates a Steve Ballmer z Microsoftu, loni (po odchodu Microsoftu z CESu) převzal štafetu Paul Jacobs ze společnosti Qualcomm. A letos se budeme těšit na Briana Krzaniche, ředitele společnosti Intel.

O čem bude hovořit? Určitě o nových způsobech využití a transformace notebooků a tabletů a související důležitosti procesorů Haswell a BayTrail (a jejich plánovaných nástupců). Jistě bude hovořit i o nové divizi "nových zařízení", kde vyvíjejí nositelnou elektroniku a zařízení souhrnně označované jako "internet věcí" (on-line komunikující zařízení denní potřeby). A možná představí reálná zařízení využívající miniaturní SoC Quark. Možná.

Na CES 2013 měl Intel běžnou tiskovou konferenci - a v sále bylo zcela plno. Keynote bude ve větších prostorách.

Microsoft před dvěma lety oznámil odchod z CESu, loni tak jejich obvyklou výstavní plochu zabral čínský producent spotřební elektroniky Hisense. Vzhledem k boomu počítačů a tabletů s Windows 8 však ikonické znaky Microsoftu zářily skoro na všech stáncích. Letos se Microsoft na lasvegaské výstaviště oficiálně vrátí, i když stánek zatím stavět nebude. Zástupci společnosti se však budou v saloncích a přednáškových sálech setkávat s novináři a obchodními partnery. Hlavním tématem bude nejspíše směřování operačního systému Windows (a jeho konvergenci mezi platformami), případně herní/sociální/zábavní platforma XBox One.

Co se herních konzolí týče, velkou pozornost bude mít během CESu konzole SteamMachine od společnosti Valve. Pro většinu novinářů to bude poprvé, co si tuto novou konzoli budou moci prohlédnout a vyzkoušet.

3D tisk se skoro nevešel do haly

S premisou "každý designér bude mít 3D tiskárnu" vytvořil pro letošní rok pořadatel CESu samostatnou sekci "3D printing tech zone". A již na říjnové tiskové konferenci mohl ředitel CEA Garry Shapiro prohlásit: "Prostory 3D printing tech zone byly zcela vyprodány." Očekáváme především invazi malých kancelářských 3D tiskáren, ručních 3D per, jako je 3Doodler a SwissPen. 

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

v diskusi je 21 příspěvků

21. května 2024  9:54

Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 12 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi jsou 3 příspěvky

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....