Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

CES 2014: Tablety dostanou svaly, vypukne náramková revoluce, zazáří 3D tisk

Brány největšího veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas se otevřou již za 38 dní. Redaktoři Technet.cz budou samozřejmě u toho. Největší rozmach letos čekáme u nositelné elektroniky, fitness doplňků, výkonných tabletů a 3D tisku.

Logo veletrhu CES | foto: CES/CEA

Po několik uplynulých let platilo, že jakmile se začalo mluvit o aktuálních či nadcházejících trendech, bylo jedno z klíčových slov "televizor". Nejdříve byly ploché, pak s vysokým rozlišením, poté největší, pak chytré, poté opět největší a nakonec s ultravysokým rozlišením. Letos televizory hrát prim nejspíše nebudou. Určitě budou představeny novinky ve 4K/UHD rozlišení a určitě bude nějaký televizor o palec největší. Ale že by se kolem nich tvořily fronty, to opravdu nečekáme.

Náramková revoluce

O poznání živěji bude v halách s takzvanými "wereable electronics", tedy nositelnou elektronikou. První důležitější vlaštovky vylétly již na letošních veletrzích CES a IFA, největší pozornost vzbudily chytré hodinky Pebble a Samsung Galaxy Gear. Senzorické doplňky chytrých telefonů typu Nike Fuelband a Fitbit Force se již mezi rekreačními sportovci docela zabydlely. A protože se všechny připevňují na zápěstí, začalo se tomuto trendu přezdívat "wrist revolution", což do češtiny volně překládáme jako "náramková revoluce".

Chytré hodinky Cookoo

Na jaké hodinky se tak můžeme těšit? Určitě na Qualcomm Toq, CooKoo nebo MetaWatch Frame. A opravdu mnoho dalších, přičemž lze počítat s tím, že většinu názvů výrobců uslyšíme poprvé. Tyto nové kategorie jsou totiž více než kdy dříve dopředu hnány především malými firmami a startupy. Ale možná se do kategorie nositelné elektroniky po dlouhých spekulacích zapojí i Apple a Google.

Chytré hodinky Qualcomm Toq

Do podobného ranku patří i pomocníci pro fitness a zdraví. Náramky budou kontrolovat nejen váš pohyb, překonanou vzdálenost a tepovou frekvenci, ale i hladinu glykemie a další parametry. Pomohou vám s tréningem, budou hlídat váš zdravotní stav. Velkou pozornost a cenu za Inovaci CEA (pořadatele CESu) získal podvodní počítač/monitor/senzorická jednotka Instabeat, která je součástí plaveckých brýlí a v bazénu měří uplavanou vzdálenost, rychlost, tep a další parametry. Synchronizace do cloudu, sociálních sítí a tabletů či chytrých telefonů je samozřejmostí.

Tabletům narostou svaly

Zajímavé bude sledovat přerod tabletů z nástrojů pasivní konzumace obsahu na pracovní a kreativní zařízení. Postará se o to především větší nástup nového procesoru BayTrail, který nabízí velmi použitelný výkon při zachování nízké spotřeby. Značně by tak mohly posílit tablety s operačním systémem Windows 8.1, který je pro práci aktuálně přeci jen vhodnější než konkurence od Google a Apple.

CES 2014

7. - 10. ledna 2014

  • novinářské dny: 5. a 6.1.
  • místo konání: výstaviště LVCC v Las Vegas
  • představeno bude zhruba 20 000 produktů
  • předvádět je bude 3 200 vystavovatelů
  • očekává se 150 000 návštěvníků ze 150 zemí
  • z ČR bude vystavovat výrobce elektronek a high-endových zesilovačů KR Audio a výrobce bezpečnostní mobilní aplikace CircleTech

Své drápky by mohla do ultrapřenosné oblasti zaseknout i společnost AMD, s APU procesory s pracovními názvy Beema a Mullins. Beema je určena především pro konvertibilní ultrabooky, Mullins by měl jít přímo do tabletů. Procesory budou mít 2-4 výpočetní jádra Puma a grafická jádra GCN. Nedílnou součástí čipu bude ARM koprocesor, který bude mít na starosti zabezpečení v rámci technologie TrustZone.

Očekávané novinky AMD tím navíc nekončí. Bude uvedena nová generace APU procesorů s kódovým názvem Kaveri. Ten bude složen z až čtyř výpočetních jader Streamroller, až osmi grafických jader GCN (Graphics Core Next). Více podrobností se dozvíme až na CESu, podle dostupných informací by měl procesor umět zapojit grafická jádra i do jiných než grafických výpočtů, čímž by mohl rapidně zvýšit svůj celkový výkon.

Microsoft bude jen v saloncích

Hlavní KeyNote je jakýmsi slavnostním výkopem, hlavní přednáškou, která celý veletrh každoročně odstartuje. Těší se značné popularitě, stovky novinářů vždy čeká několikahodinová fronta v hotelových chodbách. V uplynulých letech ji zpravidla vedli Bill Gates a Steve Ballmer z Microsoftu, loni (po odchodu Microsoftu z CESu) převzal štafetu Paul Jacobs ze společnosti Qualcomm. A letos se budeme těšit na Briana Krzaniche, ředitele společnosti Intel.

O čem bude hovořit? Určitě o nových způsobech využití a transformace notebooků a tabletů a související důležitosti procesorů Haswell a BayTrail (a jejich plánovaných nástupců). Jistě bude hovořit i o nové divizi "nových zařízení", kde vyvíjejí nositelnou elektroniku a zařízení souhrnně označované jako "internet věcí" (on-line komunikující zařízení denní potřeby). A možná představí reálná zařízení využívající miniaturní SoC Quark. Možná.

Na CES 2013 měl Intel běžnou tiskovou konferenci - a v sále bylo zcela plno. Keynote bude ve větších prostorách.

Microsoft před dvěma lety oznámil odchod z CESu, loni tak jejich obvyklou výstavní plochu zabral čínský producent spotřební elektroniky Hisense. Vzhledem k boomu počítačů a tabletů s Windows 8 však ikonické znaky Microsoftu zářily skoro na všech stáncích. Letos se Microsoft na lasvegaské výstaviště oficiálně vrátí, i když stánek zatím stavět nebude. Zástupci společnosti se však budou v saloncích a přednáškových sálech setkávat s novináři a obchodními partnery. Hlavním tématem bude nejspíše směřování operačního systému Windows (a jeho konvergenci mezi platformami), případně herní/sociální/zábavní platforma XBox One.

Co se herních konzolí týče, velkou pozornost bude mít během CESu konzole SteamMachine od společnosti Valve. Pro většinu novinářů to bude poprvé, co si tuto novou konzoli budou moci prohlédnout a vyzkoušet.

3D tisk se skoro nevešel do haly

S premisou "každý designér bude mít 3D tiskárnu" vytvořil pro letošní rok pořadatel CESu samostatnou sekci "3D printing tech zone". A již na říjnové tiskové konferenci mohl ředitel CEA Garry Shapiro prohlásit: "Prostory 3D printing tech zone byly zcela vyprodány." Očekáváme především invazi malých kancelářských 3D tiskáren, ručních 3D per, jako je 3Doodler a SwissPen. 

  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

Apple vzdal vlastní auto, ale chystá se domácnosti zaplavit roboty

v diskusi je 32 příspěvků

5. dubna 2024

I Apple si někdy dokáže ukousnout příliš velké sousto, které se mu pak vzpříčí v hrdle. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 17 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Zachraňte Chandru! Vědci volají po záchraně důležité vesmírné observatoře

v diskusi nejsou příspěvky

12. dubna 2024  13:30

Vesmírná sonda Chandra způsobila zásadní posun v chápání vesmíru. Díky svému unikátnímu poslání...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 3 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Tyto obrázky určitě budete znát. Všechny ikonické tapety z Windows XP

v diskusi je 37 příspěvků

12. dubna 2024

Jsou to fotografie či grafické motivy, které mnozí z nás vídali denně. Sada základních tapet pro...

Messenger opravuje směšné nedostatky, a přidává nové funkce

v diskusi je 9 příspěvků

11. dubna 2024  12:41

Společnost Meta oznámila nové funkce „kecálka“ Messenger. Při odesílání fotek přibude tlačítko...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...