Avatar ukázal Blu-ray jako problémový formát. Co dělat, když nehraje

aktualizováno 
Fantastický zvuk, špičkový obraz a jeden problém. Ti, co si minulý týden domů přinesli film Avatar na Blu-ray disku, mohli být zklamáni. Legálně zakoupený film nemohli přehrát, protože některé přehrávače si neporadily s přísnou ochranou proti kopírování. Pro majitele kvalitních domácích kin je to ale skoro "povinný" titul.

Oči vykulené podobně jako Neytiri měli i mnozí majitelé BD disků. Viděli jen varování | foto: 20th Century Fox / iDNES.cz

Boj mezi filmovými studii a piráty, kteří nelegálně kopírují a šíří filmová díla, si vybírá oběti i mezi legálními zákazníky. Posledním příkladem je Blu-ray titul Avatar, kde byla použita nová generace ochrany BD+.

BD Avatar warning

Majitelé dotčených přehrávačů neviděli z filmu více: Pro přehrání tohoto disku vyžaduje váš Blu-ray přehrávač aktualizaci. Navštivte webové stránky výrobce vašeho přehrávače.

S ní si totiž neporadily některé přehrávače Samsung a jejich majitelé museli čekat na vydání nového firmware, který tento problém odstranil. Filmoví piráti však nemuseli čekat déle. Nová verze BD+ byla týmy kolem programů AnyDVD HD a FabDVD prolomena v řádu hodin od uvedení disku na trh.

Vyzkoušeli jsme za vás (a vy to doma nedělejte)

Náš redakční přehrávač Samsung BD-P3600 s předchozí verzí firmware Avatar nepřehrál. Zobrazil jen upozornění, které vidíte výše.

Již před vydáním nového firmware se však podařilo prostřednictvím softwaru film zkopírovat na padesátigigový BD-R DL disk. Během tohoto procesu program automaticky odstraní všechny ochrany, takže pak přístroj nemá s přehráním vzniklé kopie nejmenší problém.

Po aktualizaci firmware na verzi 2.08 (cca 35 MB) si i náš přehrávač nakonec poradil i s originálním diskem.

BD system updateBD system update

On-line aktualizace firmware u Blu-ray přehrávače Samsung BD-P3600.

Závěrů lze vyvodit několik.

Je prakticky nezbytné mít Blu-ray přehrávač připojen k internetové síti, aby bylo vždy možné operativně nahrát poslední aktualizaci firmware. Update přes USB paměť totiž není vždy možný.

Při výběru přehrávače je také dobré volit výrobce, který na svých webových stránkách pravidelné aktualizace nabízí nebo inzeruje. V opačném případě by v horizontu několika měsíců nemusel umět přehrát nové tituly.

Smutným faktem je, že obrovské investice do protikopírovacích ochran (zvyšující ceny filmových titulů) se v podstatě míjejí účinkem. Jsou totiž zpravidla překonány v řádu hodin, nejdéle dní. Jejich občasným vedlejším efektem pak je již zmíněná komplikace pro zcela legitimní diváky.

Upozornění

Redakce Technet.cz v žádném případě nepodporuje ani neschvaluje nelegální kopírování autorských děl.

Blu-ray Avatar: skvostný obraz i zvuk

I zde musíme začít varováním, které se však nebude týkat přehrávače, ale samotného disku. Ačkoli je film Avatar skoro synonymem pro 3D film, na nyní uvedeném Blu-ray disku je pouze ve 2D formátu. 3D vydání na Blu-ray bylo odsunuto až na rok 2011.

Avatar byl natáčen digitálními kamerami s poměrem stran 16:9, James Cameron ovšem záběry komponoval pro širší poměr 2,23:1, který byl i poté distribuován do většiny kin (rozdílné verze pro Imax, digitální kina atp.). Na Blu-ray disku je film v nativním 16:9 poměru stran, díky čemuž si lze v kompozici všimnout slepých míst. Přesněji v dolním a horním okraji záběru. To lze však brát spíše jako zajímavost než jako výtku, při sledování filmu mi to nijak nevadilo.

Samotný obraz je naprosto perfektní.

Z pochopitelných důvodů zde není ani stopa po filmové zrnu, chybí i jakýkoli šum. Pokud ho uvidíte, nejspíše ho má na svědomí vaše reprodukční aparatura.

Na velké obrazovce ohromí množství precizně vykreslených detailů a podrobností, krásné podání prostoru. Barvy jsou syté, ale přirozené - líbivá "přebarvenost", které jsme se obávali, se naštěstí nekoná. Při srovnání s některými jinými tituly mají barvy chladnější nádech, ale mohu jen opakovat - jsou perfektně přirozené.

balení Blu-ray disku Avatar

Avatar BD

Nadšeně můžeme hovořit i o zvuku. Majitele domácích kin s 5.1 konfigurací reprosoustav potěší skvělý prostorový mix. Zadní kanály jsou bezezbytku využity jak v akčních scénách, tak pro vykreslení prostoru během letů a pohybu v džungli.

Dialogy jsou centrální reprosoustavou přednášeny srozumitelně a výrazně. Perfektní dynamika a razance je u takto velkolepě pojatého filmu samozřejmostí.

Přesto musíme zmínit drobné výtky. V některých scénách nás překvapil nezvykle krátký dozvuk. Nemáme sice tušení, jaká je na Pandoře akustika, na zemské poměry ale působí zvuk trochu sterilně.

Špičkový DTS-HD Master Audio zvuk má pouze anglický originál. V kombinaci s českými titulky ho lze jen doporučit. Česká zvuková stopa je totiž pouze Dolby Digital 5.1.

Avatar je jeden z technicky nejlépe zpracovaných Blu-ray titulů na trhu a jeho sledování si skvěle užijete. Pro majitele kvalitních domácích kin je to skoro "povinný" titul.

Už teď se Avatar zaslouženě stal nejprodávanějším Blu-ray titulem v historii, čímž předběhl svého kolegu Batmana (film Temný rytíř).

Výčet bonusů:

.

.

.

.

.

(Nikoli, nejde o chybu zobrazení, toto vydání Avatara bonusy nemá. Chystají se do speciálního vydání na letošní Vánoce.)

Za poskytnutí Blu-ray titulu k recenzi redakce děkuje společnosti Bontonfilm.


Testovací referenční sestava: při testu použitá zařízení
set reprosoustav pro domácí kino Elac série 240

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd.
www.panter-praha.cz

multikanálový AV zesilovač Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největší dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikovýn THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace.
www.basys.cz
LCD televizor Sony KDL46W4500
100Hz LCD televizor s úhlopříčkou 46" a obrazovým procesorem Bravia Engine 2 nabízí DVB-T i DVB-C tunery s podporou HD vysílání v MPEG 4 AVC. Samozřejmostí je x.v.Color pro zpracování signálu s rozšířeným barevným gamutem a konektivita podle specifikace DLNA.
www.sony.cz
Blu-ray vypalovací mechanika (USB) LG BE-06

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením Blu-ray i HD DVD disků a vypalováním Blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25GB ani dvouvrstvé 50GB, jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových Blu-ray disků.
www.lge.cz

LCD televizor Gogen 42F83TFT

42" zástupce levných LCD televizorů s Full HD panelem doplňuje naši sestavu zobrazovačů.
www.gogen.cz

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Test: JukeBox E přehraje sbírku vinylových desek i muziku z telefonu

JukeBox E

V Litovli vyrobený Juke Box E od společnosti Pro-Ject Audio Systems se na papíru zdá být ideální volbou pro někoho, kdo...

Apple ukázal druhou generaci svých bezdrátových sluchátek. Vydrží déle

Nové bezdrátové pouzdro druhé generace sluchátek Apple AirPods lze nabít...

Apple pokračuje ve svém uvádění nových produktů bez velkého humbuku. Nyní představil novou verzi svých bezdrátových...

Panasonic chce obsadit domácnost od kuchyně po obývák. Výbavu na to má

Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění...

Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění hollywoodských spektáklů, UHD Blu-ray...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz